پروتئین وی یا پروتئین شیر کدام بهتر است؟

مجله نسل آهن : بررسی مصرف پروتئین وی و پروتئین شیر بطور همزمان
ابتدا باید خدمتتان عرض کنم که هر منبع پروتئینی (حیوانی یا گیاهی) دارای ویژگی و پروفایل امینو اسیدهای خود هستش و قطعا برای افزایش نرخ عضله سازی ما نیاز داریم که از تمامی منابع پروتئینی بهره ببریم.

javierphoto1

در رابطه با سریع الجذب یا دیر جذب بودن منابع پروتئینی (در اینجا پروتئین وی و پروتئین شیر یا کازئین) باید خدمتتون عرض کنم که :
سرعت جذب مقدار زمانی که طول میکشه تا مواد به طور کامل در بدن متابولیزه بشه و یا بطور خاص مدت زمان لازم برای هضم و جذب به خون و مورد استفاده اعضای بدن و در کل سرنوشت سوخت و ساز آن را مشخص میکند.

سرنوشت پروتئین در بدن به دو مسیر ایجاد آمینواسید اسید برای مصرف بدن و یا اکسیداسیون به اوره و احتمالا به گلوکوز است.
حدود ۵۰ درصد از پروتئین مصرفی به عضلات راه پیدا میکند و حدود ۲۰ درصد صرف سایر اعضا در بدن میشود. اما ۳۰ درصد باقیمانده اکسید میشود.
بخش عمده ای از ۳۰ درصد امینو اسیدهایی که اکسید میشوند را اسید آمینو های غیر ضروری تشکیل میدهند و این یک نکته بسیار مهم و کلیدی است.

اما یک اصل بسیار مهم در رشد عضلانی وجود دارد.رابطه بین سنتز پروتئین و تجزیه پروتئین
یعنی افزایش سنتز پروتئین و کاهش تجزیه پروتئین.
اگر سنتز پروتئین عضلانی بیشتر از تجزیه پروتئین عضلات باشد دستاوردهای خالص در توده عضلانی دیده می شود.

پروتئین وی

پروتئین وی تنها ۲۰ دقیقه بعد از مصرف در رگها جریان پیدا میکند و در فاصله زمانی ۲۰ الی ۴۰ دقیقه سطح امینو اسیدها در خون شما به بالاترین میزان خواهد رسید و بعد از ۱ ساعت به حالت نرمال برمیگردد. و این سرعت جذب بالا باعث میشود که سنتز پروتئین به سرعت افزایش یابد.

پروتئین شیر (کازئین )

اوج سنتز پروتئین و رسیدن امینو اسیدهای شیر در خون ۳ الی ۴ ساعت است و این دیر جذب بودن پروتئین شیر تجزیه پروتئین را کند میکند.

بنابراین برای رشد عضلانی نیاز به افزایش سنتز پروتئین و کاهش تجزیه پروتئین دارید.

یک خاصیت منحصر به فردی که پروتئین شیر دارد ابتدا از طریق معده جذب میشود. به دلیل ph پایینی که دارد اسید معده نمیتواند سرعت تجزیه آن بالا ببرد و همچنین باعث میشود در هضم و جذب پروتئین های دیگر نیز تاثیر گذار باشد هضم را آهسته تر کند.
اما آیا صرفا با مصرف پروتئین وی در طول روز و بالا نگه داشتن سطوح امینو اسیدها میتوان نرخ سنتز پروتئین عضلانی را بالا نگه داشت؟ آیا میزان دوام امینو اسیدها و جلوگیری از کاتابولیسم توسط پروتئین شیر را میتوان نادیده گرفت؟

در پاسخ باید خدمتتون عرض کنم برای رشد عضلانی نیاز به افزایش سنتز پروتئین و کاهش تجزیه پروتئین هستش و بنابراین میتوان از هر دو آنها جهت رسیدن به این هدف بهر برد اما چیزی که مد نظر ما هستش مدت زمان مصرف است.

زمان بندی مصرف مکمل
۱- مصرف پروتئین وی بعد از غذا:

نوشیدن پروتئین وی اندکی پس از هر وعده غذایی باعث میشود یک بستر عالی برای رشد عضلانی ایجاد شود. با مصرف پروتئین از طریق غذا میزان تجزیه عضلانی سرکوب میشود .

همچنین با مصرف کربوهیدرات در غذا قبل از مصرف پروتئین وی تشریح انسولین صورت میگیرد که به خودی خود تجزیه عضله را کند مینماید.
همچنین انسولین یک هورمون موثر بر افزایش نرخ سنتز پروتئین است.
همچنین بعد از یک ساعت از مصرف پروتئین وی سطح امینو اسیدها کاهش می یابد اما پروتئین های دیر جذب تر مواد غذایی مانع از به حالت عادی برگشتن سطح امینو اسیدها میشوند و این بسیار زیباست تحریک سنتز پروتئین و کاهش تجزیه پروتئین را در این مرحله داریم

۲- مصرف پروتئین شیر (کازئین) سه ساعت بعد از غذا:
کازئین به ما اجازه میدهد که پس از مصرف پروتئین وی سطح امینو اسیدها را بالا نگه داریم و میزان تجزیه پروتئین را به حداقل برسانیم.

به طور خلاصه پروتئین کازئین دیر جذب است و به عنوان آنتی کاتابولیسم طبقه بندی شده است و برای جلوگیری از تخریب بیش از حد پروتئین استفاده میشود اما پروتئین وی سریع تر جذب میشود و در رده آنابولیک طبقه بندی شده و بدان معنی که باعث تحریک سنتز پروتئین میشود اما کاتابولیسم را مهار نمیکند.
ما نمیتوانیم هر دو را هم زمان مصرف کنیم اما با تغییر در زمان مصرف آنها میتوانیم از سود و منفعت آنها در جهت رشد عضلانی بهره ببریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *