نظریه های جدید در علم تمرین

علم و دانش بشر هر روز و هر ثانیه در حال پیشرفت است و این پیشرفت علم ثابت کرده است که خیلی از نظریه ها که در حال حاضر استفاده میشوند ممکن است در آینده باطل شوند، بدنسازی و دانش پرورش اندام نیز از این موضوع مستثنا نیست و ممکن است خیلی از روش ها و شیوه هایی که چندین سال قبل از آن استفاده میکردیم دیگر کاربردی نداشته باشند و محققان حتی به اشتباه بودن آن ها پی ببرند،پس بهتر است تا همواره با مطالعه سطح دانش خود را بالا ببریم ،با مجله نسل آهن همراه باشید تا شما را با برخی از نظریه ها ی جدید در دنیای بدنسازی آشنا کنیم.

تمرین کردن بیش از حد

در هنگام بحث کردن در مورد ورزش مناسب، این ضرب المثل قدیمی “نابرده رنج، گنج میسر نمی شود”، باید از پیشینه ی ذهنی شما حذف شود، چون ماهیت خطرناک تمرین بیش از حد را کمرنگ می سازد. تمرین کردن به دفعات زیاد یا با شدتی که برای میزان آمادگی فعلی شما بسیار زیاد است، می تواند موجب آسیب شود، که سر انجام زیان بخش است. یک قانون کلی مناسب تمرین برای سلامتی (در مقابل تمرین برای مسابقه): اگر شدت تمرین خود را افزایش می دهید، سعی کنید تعداد تمرین تان را کاهش دهید یا بر عکس.

قدرت و حجم در دوره استراحت
ورزشکاران به ندرت در تمام ماه های سال در شرایط آمادگی به سر می برند و معمولا پیش از مسابقات به شرایط آرمانی خود نزدیک می شوند . عملکرد عضلات به مجموعه شرایطی مانند نوع و اندازه فیبرهای عضلانی ، چگالی و کنترل عصبی عضلات بستگی دارد . انجام تمرینات قدرتی باعث افزایش قدرت و حجم عضلات می شود و با متوقف کردن آن ، این قدرت و حجم را از دست می دهید .

 

طبق یافته های اخیر محققان ، در فصل غیر آماده سازی ، ابتدا قدرت بیشینه را از دست می دهید و متعاقب آن ، بنا به سن ، جنسیت و سابقه ورزشی ، نیرو و توانتان را در این دوره از ظرفیت عضلات نیز کاسته خواهد شد .

12818871_975162005872974_583046147_n

قدرت و استقامت تداخلی با هم ندارند
یکی از اصول علم تمرین ، تمرین کردن بنا بر نیاز ورزشی افراد است. به عنوان مثال بدنسازان و وزنه بردارها نیازی ندارند هرهفته ۸۰ مایل بدوند. زیرا اهداف ورزشی آنها تناسبی با دویدن های طولانی مدت ندارد. این ورزشکاران تمریناتی را انجام می دهند که به حجم و قدرت عضلاتشان بیفزاید. درحالی که دونده های استقامت به تمریناتی نیاز دارند که میتوکندری سلول ها را افزایش دهد و ظرفیت انرژی زایی عضلات را بالا ببرد .
در یک مطالعه علمی مشخص شد رکاب زدن روی دوچرخه ثابت به مدت ۳۰ دقیقه تاثیری روی انجام تمرینات قدرتی با حجم و فشار بالا ندارد. با این حال تمرینات قدرتی ، باعث کاهش عملکرد استقامتی افراد می شود .
گرما و عملکرد ورزشی
در یک تحقیق روی فوتبالیست های نیمه حرفه ای مشخص شد مسابقه دادن در گرما و رطوبت بالا باعث افزایش دمای بدن پس از اتمام کار می شود اما تاثیری روی عملکرد و توانایی آنها پس از مسابقه و تخریب عضلات ندارد.
کشش ایستا پیش از تمرین ممنوع
سال های متمادی ورزشکاران پیش از شروع تمرینات و با مسابقه ، برای گرم کردن بدنشان از کشش های ایستا استفاده می کردند اما یافته های اخیر محققان نشان می دهد که انجام چنین کشش هایی پیش از شروع کار ، باعث کاهش قدرت و احتمالا افزایش خطر آسیب دیدگی می شود .
در وضعیت پایدار تمرین کنید
بسیاری از تمرینات قدرتی مخصوص میان تنه روی سطوح ناپایدار مانند توپ های بوسو و سوئیسی انجام می شود . اما بسیاری از تحقیقات نشان می دهد که این سطوح ناپایدار تاثیری روی افزایش قدرت ندارند. انجام تمرینات در وضعیت پایدار باعث می شوند فرد توان استفاده از وزنه های سنگین تر را داشته باشد که در نتیجه منجر به افزایش قدرتش می شود.

تمرین کردن بدون آبرسانی

تقریباً تمام سلول های بدن شما دربردارنده ی آب هستند. بنابراین، این تنها بدین معناست که از دست دادن آب، حتی اگر بسیار آهسته باشد، موجب خواهد شد که بسیار زودتر خسته شوید و تمرینات عادی تان بسیار سخت تر به نظر برسند. در واقع، در یک مطالعه ی جدید در دانشگاه ایالتی کالیفرنیا، شرکت کنندگانی که دچار کم آبی بودند، هنگام انجام تمرین قدرتی، در هر ست ۳ تا ۵ حرکت کمتر انجام دادند. مطمئن شوید که قبل از تمرین، حین انجام تمرین، و بعد از انجام آن مقدار زیادی مایعات می نوشید.

بیش از حد هوازی انجام ندهید

برای کاهش وزن مجبور نیستید ساعت ها ورزش هوازی انجام دهید. اگر میزان کالری دریافتی شما از کالری مصرفی تان کمتر باشد، کاهش وزن خواهید داشت. اگر به همراه رژیم غذایی، ساعت ها روی تردمیل می دوید، احتمالا به جای چربی، عضله می سوزانید. اینجاست که داشتن یک برنامه تمرینی مناسب به همراه رژیم غذایی ضروری و واجب است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *