همه چیز درباره مکمل وی

4

معروف ترین مکمل در دنیای بدنسازی پروتین وی میباشد و اکثر افراد بارها از آن استفاده کرده اند،اما هنوز خیلی از افراد به طور کامل با این مکمل اشنا نیستند، حتی دیده شده برخی از افراد فکر میکنند که وی نام یک شرکت یا یک برند تولید کننده مکمل میباشد و یا برخی هنوز با انواع مختلف آن آشنا نیستند و تفاوت قیمت انواع مکمل های وی برای آنها عجیب میباشد در این مقاله از مجله نسل اهن قصد داریم تا شما را به طور کامل با مکمل وی آشنا کنیم..

پروتئین وی چیست و از چه چیز تهیه میشود؟
” وی ” در واقع به آب پنیر اشاره دارد که در طول فرایند انعقاد یا لختگی شیر تولید میشود.۲۰% پروتئین تشکیل دهنده شیر حیوانات از وی و ۸۰% مابقی آن کازیین می‌باشد.وی دارای اجزا متنوعی نظیر آلبومین و گلوبولین می‌باشد که بسته به محل ترشح آنها میتواند ترکیبات مختلفی‌ را شامل شود.از آنجایی که اکثر ما مصرف کنندگان مواد لبنی تهیه شده از شیر دام‌ها هستیم بیشترین پروتئین وی که ما هضم می‌کنیم آلفا لاکتالبومین و بتا لاکتوگلوبین هستند.
پروتئین وی یک منبع کامل پروتئین می‌باشد که دارای هر ۹ امینو اسید ضروری برای بدن می‌باشد.بر خلاف پروتئین کازیین پروتئین وی میتواند به سرعت داخل مایعات حل شود.این امر پایه و اساس تولید بسیاری از محصولات لبنی نظیر پنیر و خامه می‌باشد. برای مثال پروتئین وی طی‌ فرآیندی اسیدی به واسطه‌ ته نشینی پروتئین کازیین به دست میاید.زیرا که پروتئین کازیین در محلول دارای (pH) پایین قابل حل نمی‌باشد.خاصیت ژله مانند پنیر نیز به دلیل همین لخته شدن پروتئین کازیین می‌باشد اما با وجود جداسازی پروتئین وی از پنیر همچنان در محصول نها‌یی مقداری پروتئین وی یافت خواهد شد.مشابه بسیاری از تولیدات محصولات لبنی هضم شیر در بدن انسان نیز با جداسازی کازیین از وی توسط اسید معده شروع میشود.

وی به تنهایی خود شامل پروتئین وی، لاکتوز، مواد معدنی و چربی‌ می‌باشد.برای تولید مشتقات وی روش‌های فیلتراسیون متنوع‌ ای‌ نظیر میکروفیلتراسیون و اولترافیتراسیون وجود دارد.بعد از اینکه پروتئین از محصول جدا شد با روش‌هایی آن را خشک کرده تا در اختیار شرکت‌های مکمل سازی و دیگر شرکت‌ها قرار گیرد.

پروتئین وی دارای چه انواعی می‌باشد؟

 • پروتئین وی کنسانتره (WPC) : این محصول تولید شده توسط روش اولترافیتراسیون می‌باشد که شامل ۹۰% پروتئین به صورت کنسانتره می‌باشد که این میزان میتواند تا ۲۰% نیز کاهش یابد.مابقی این محصول شامل لاکتوز، مواد معدنی و چربی‌ می‌باشد.
 •  پروتئین وی ایزولیت (WPI) : این محصول میتواند توسط روش‌های متعددی تولید شود که هدف از تولید این محصول دستیابی به محصولی با میزان پروتئین ۹۰% و بدون لاکتوز می‌باشد.تولید کنندگان اغلب همراه با فیلتراسیون از روش تبادل یونی‌ نیز به صورت ترکیبی‌ استفاده میکنند تا بتوانند جدا سازی ذرات را به صورت انتخابی انجام دهند. و نسبت به وی کنستانتره از قیمت بالاتری برخوردار است.
 • پروتئین وی هیدرولیزیت (WPH) : این محصول تولید شده توسط هیدرولیز آنزیمی هر دو پروتئین ایزولیت و کنسانتره می‌باشد که به نسبت روش جدیدی محسوب میشود.در این روش مخصوص پیوند پپتیدی بین پروتئین‌ها شکسته میشود که این امر باعث کاهش زمان هضم این پروتئین میشود.

پروتئین وی چگونه کار می‌کند و مزایای آن چیست؟
پروتئین یک درشت مولکول حیاتی می‌باشد که نقش اساسی‌ در تولید و حفظ ماهیچه‌ها ایفا می‌کند.برای اینکه توضیح کوتاهی‌ بخواهیم در مورد عملکرد پروتئین بدهیم اول باید بدانید که امینو اسید‌ها واحد‌های سازنده پروتئین‌ها هستند.پروتئین‌ها نیز واحد‌های سازنده ماهیچه‌ها هستند.پس نتیجه این میشود که ماهیچه‌ها مخازن غنی از امینو اسید‌ها در بدن انسان میباشند.امینو اسید‌ها وظایف بسیاری را درون بدن انجام میدهند نظیر انتقال نوروترنسمیتر ها، تولید انرژی، کارکرد صحیح مغز، کارکرد صحیح قلب، بهبود سیستم ایمنی بدن و بسیاری فعالیت های دیگر.
مصرف پروتئین وی دارای مزایای چند گانه ای می‌باشد که همه آنها به واسطه وجود امینو اسید‌ها و نقش اساسی‌ آنها در بدن می‌باشد.پروتئین وی کامل‌ ترین پروتئین می‌باشد که دارای مقادیر فراوانی‌ لوسین می‌باشد که نقشی‌ اساسی‌ در تنظیم سنتز پروتئین ماهیچه‌ها ایفا می‌کند.پس این مکمل مزایای فراوانی‌ را میتواند به افرادی که به دنبال بهبود وضعیت بدنی خود میباشند تقدیم کند.

ویژگی های برتر پروتیئن وی

 •  دارای سرعت جذب بالا
 • به راحتی‌ میتواند داخل هر رژیم غذایی گنجانده شود
 • واکنش‌های آنابولیکی در تمرینات استقامتی افزایش می یابد
 •  باعث حفظ ماهیچه‌ها شده و اثر افزایش سن بر تخریب ماهیچه‌ها جلوگیری می‌کند
 •  میتواند محیطی‌ ضد کاتابولیک در مواقع تمرینات طولانی‌ هوازی ایجاد کند
 •  افزایش حساسیت جذب انسولین و افزایش میزان متابولیسم و چربی‌ سوزی
 •  بهبود کارکرد سیستم ایمنی بدن مخصوصا برای افرادی که از نظر فیزیکی‌ فعال هستند
 • افزایش توده ی عضلانی بدن (به راحتی جذب بدن می شود)
 • افزایش قدرت ایمنی بدن توسط افزایش مقدار گلوتاتیون
 • پیشگیری از سرطان و بیماری

آیا مصرف پروتئین وی اثرات جانبی نیز دارد؟
پروتئین وی توسط اکثر افراد بدون هیچ مشکلی‌ مصرف میشود ولی‌ در شرایط خاص ممکن است یکی‌ از اثرات جانبی زیر برای فرد رخ دهد:
* نفخ، گرفتگی و ناراحتی‌ معده
* حالت تعوع
* افزایش حرکات روده
* ایجاد واکنش‌های آلرژیک
این اثرات جانبی نیز میتوانند در صورتی‌ که شما بر غذا‌هایی که نسبت به آن آلرژی دارید نظارت داشته باشید کاهش یابد.اگر که مقادیر کم پروتئین وی نیز باعث ناراحتی‌ دائمی معده شما میشود میتوانید از یک پروتئین وی دیگر استفاده کنید و یا میتوانید همراه مصرف پروتئین وی از آنزیم‌های گوارشی استفاده کنید.

اصولا استفاده از مکمل های مجاز مانند پروتیئن وی هیچ آسیب و عوارضی برای افراد ندارد مگر در شرایط بسیار خاص و محدود که ممکن است افراد نسب به یک ماده حسسایت غذایی داشته باشند.

چگونه و چه وقت باید از پروتئین وی استفاده کنیم؟
برای مصرف پروتئین وی شما مجبور نیستید که حتما آن را به صورت خالص و خام مصرف کنید.در حقیقت با کمی‌ تلاش و کمی‌ خلاقیت شما میتوانید انواع مختلفی‌ از نوشیدنی‌‌های پروتئینی و غذا‌های مختلف را با پروتئین وی مخلوط و مصرف نمایید.
در مورد زمان مصرف نیز نمی‌توان مصرف پروتئین وی را به یک زمان خاص محدود کرد.در واقع پروتئین وی فقط یک پروتئین می‌باشد و همانند هر ماده غذایی دیگر شما باید زمانی‌ از پروتئین وی استفاده کنید که نیازمند یک افزایش مقدار پروتئین در وعده غذایی خود می‌باشید.قابل ذکر است که مصرف پروتئین وی در زمان‌های نزدیک به برنامه تمرینی مخصوصا قبل و بعد از تمرین میتواند بسیار مفید واقع شود.

چه مقدار باید پروتئین وی مصرف کنیم؟

یک فرد معمولی روزانه حدود ۲-۱ گرم پروتئین برای هر یک پوند (حدود ۴۵۰ گرم) از وزن بدنش نیاز دارد؛ بنابراین یک فرد متوسط با وزن تقریبی ۷۰ کیلوگرم، باید روزانه بین ۱۵۰ تا ۳۰۰ گرم پروتئین مصرف کند. پودرهای پروتئینی که با آب یا شیر مخلوط می شوند معمولآ از انواع مناسبی هستند که کیفیت بالایی داراند و شما می توانید از آنها استفاده کنید. البته لازم نیست تمام پروتین مورد نیاز خود را از طریق مکمل تهیه کنید،میتوانید بسته به نیاز خود مقداری از پروتئین وی و مابقی را از  طریق تغذیه تامین کنید.
از آنجایی که نیاز‌های هر فرد برای دریافت پروتئین یکسان نمی‌باشد تعیین کردن عدد خاصی‌ برای این موضوع درست نمی‌باشد.اولین کاری که شما باید انجام دهید تعیین میزان کالری و درشت مغذی‌های مورد نیاز روزانه شما می‌باشد.بعد از تعیین دقیق میزان این درشت مغذی‌ها شما میتوانید میزان دریافت پروتئین خود را بر اساس آن تعیین کنید.

بهترین مکمل های وی موجود در بازار جهانی:

مکمل های پروتیئنی بسیار زیادی دربازار جهانی موجود میباشد، برای خرید پروتئین وی بهتر است نگاهی به ساپلمنت فکت روی مکمل بکنید پروتئن وی بهتر است  که در ترکیب آن کربوهیدرات ، شکر و سدیم کمی موجود باشد ،و انواع طیف های مختلف آمینو اسید نیز در آن موجود باشد. ما در یک مقاله جداگانه به معرفی بهترین مکمل های پروتئینی موجود در بازار جهانی پرداخته بودیم که میتوانید از طریق لینک زیر آن را مطالعه کنید:

مقالات مرتبط: بهترین مکمل های پروتئین در جهان

اما به طور کلی میتوان محصولات خوبی مانند وی گلد اپتیموم نوتریشن، وی نیتروتک گلد ماسل تک ، وی ایزو ۱۰۰ شرکت دایماتیز،وی ۱۰۰ درصد شرکت سلکور  و وی انیمال شرکت یونیورسال را نام برد

بهترین زمان مصرف پروتئین وی

با توجه به هدف شما و سایر مکمل های مصرفی شما میتواند زمان مصرف پروتیئن وی برای شما متفاوت باشد اما بهترین زمانی که برای اکثر موارد کاربرد دارد

یک وعده صبح ، یک وعده بلافاصله بعد از تمرین و یک وعده قبل از خواب میباشد.

مهم ترین و بهترین زمان مصرف پروتیئن وی مخصوصا وی ایزوله درست بلافاصله بعد از تمرین میباشد.

میتوانید در وعده صبحانه  و وعده قبل از خواب پروتیئن وی را همراه با شیر مصرف کنید.

 

4 نظرات
 1. علی می گوید

  سلام
  بین اینهمه وی کدوم بهتره؟خواهشا مقایه کنید !!!
  بیف/ایزوله/هیدرولیز شده/۱۰۰درصد/معمولی/سویا/و…..

  1. بهراد می گوید

   ایزوله و هیدرولیز شده از بهترین ها هستند

 2. نیما می گوید

  ببخشید پروتئین وی complex چی هست؟؟

  1. نسل آهن می گوید

   پروتئین وی که از ترکیب پروتئین های وی کنسانتره ، ایزوله و یا هیدرولیزه تشکیل شده باشد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.