بهترین مکمل ها برای ساختن عضلات ماندگار

شاید شما هم مثل خیلی از بدنسازان تا بحال دوره های زیادی را رفته باشید و برای مدتی تحولی چشم گیر و عضله سازی مناسبی را در بدن خود ایجاد کرده باشید، اما پس از مدت زمان بسیار کوتاهی شاهد از بین رفته حجم عضلانی به دست آورده ی خود باشید، علت این اتفاق چیزی نمیباشد به جز اینکه شما پس از یک دوره ی مصرف مکمل و داشتن تغذیه کامل و تمرین خوب به یک باره مصرف مکمل را کنار میگذارید، از میزان تغدیه و شدت تمرین خود نیز کم میکنید و این در حالی است که حالا که عضلات شما بیشتر شده بدن شما به مواد غذایی بیشتر و تمرینات سنگین تری برای رشد هرچه بیشتر نیاز دارد.

پیشنهاد ما این است که پس از اتمام یک دوره افزایش حجم مدتی به کبدو اندام های داخلی خود استراحت دهید و از مکمل ها استفاده نکنید اما بر میزان تغذیه خود اضافه کنید و با تغییر روش های تمرینی از ایجاد تمرین زدگی جلوگیری کنید، اما پس از گذشت مدت زمان کوتاهی میتوانید از مکمل های زیر برای عضله سازی ماندگار استفاده کنید.

عضله سازی بدون رساندن پروتئین کافی بی معناست

مهمترین مکملی که هر کسی‌ برای عضله سازی باید آن را مد نظر قرار دهد پروتئین وی و کازئین می‌باشد.پروتئین وی یک پروتئین بسیار زود جذب می‌باشد که برای بعد از تمرین بسیار مناسب می‌باشد.برعکس آن پروتئین کازئین یک پروتئین دیر جذب می‌باشد که میتواند در سرتاسر روز مخصوصا قبل از خواب مصرف گردد.دلیل اینکه ما این مکمل را مهم ترین فاکتور برای عضله سازی میدانیم به دلیل اهمیت کارکرد پروتئین در بدن می‌باشد.همانطور که شما میدانید سه گروه از درشت مغذی‌ها وجود دارند که عبارتند از پروتئین، کربوهیدرات و چربی‌ ها.از بین این سه پروتئین بیشترین زمان برای هضم شدن صرف آن میشود.بنابراین همین فرایند هضم طولانی‌ باعث میشود کالری زیادی در بدن مصرف شود.همین استفاده کالری‌ها در فرایند هضم شدن پروتئین‌ها خود به تنهایی میتواند باعث چربی‌ سوزی شود.دومین دلیل اهمیت مصرف پروتئین فرآیندی به نام سنتز پروتئین می‌باشد.سنتز پروتئین به فرایند ساخته شدن پروتئین‌های جدید گفته میشود.برای مثال موها، ناخن ها، پوست، چشم‌ها و از همه مهمتر ماهیچه‌های بدن از پروتئین تشکیل شده‌اند.برای وجود داشتن همه این موارد وجود فرایند سنتز پروتئین کاملا الزامی می‌باشد.بنابراین با مصرف پروتئین بیشتر بدن شما با سرعت بیشتری خواهد توانست عضله‌ سازی کند.پروتئین بدون شک مهم‌ ترین مکملی می‌باشد که شما میتوانید استفاده کنید.

پروتئین پر رنگ ترین نقش را درساخت عضلات و ماهیجه های بدن دارد بدون وجود پروتئین کافی در طول یک دوره شاید بدن شما با ذخیره کردن کربوهیدرات  آب و املاح مقداری بر حجم خود اضافه کند، اما این حجم و وزن اضافه شده بدون جذب پروتئین کافی در بدن به سرعت از بین خواهد رفت و ماندگاری کاملی نخواهد داشت.

با توجه به اهمیت پروتئین وی و کازئین ما مصرف پروتین های ترکیبی را که از تمامی منابع پروتئینی بهره میبرند را به شما پیشنهاد میکنیم.

مصرف گلوتامین یعنی عضله سازی ماندگار

گلوتامین یکی از اسیدهای آمینه موجود در بدن انسان می‌باشد. گلوتامین جزو اسیدهای آمینه ضروری نمی‌باشد با این حالدر دنیای بدن سازی گلوتامین به عنوان یکی‌ از بهترین مکمل‌های موجود در بازار شناخته میشود،بر اثر بیماری و فعالیت‌های پر فشار فیزیکی‌ نیاز بدن به گلوتامین افزایش می‌یابد.سلول‌های سیستم ایمنی بدن به عنوان سوخت اصلی‌ خود از گلوتامین استفاده میکنند و کارکرد صحیح این دستگاه بستگی به گلوتامین دارد

مصرف گلوتامین همچنین باعث افزایش نگهداری نیتروژن درون بدن میشود و باعث از دست رفتن پروتئین‌های موجود در ماهیچه‌ها میشود.در چند دقیقه ابتدایی تمرینات شما ماهیچه‌ها شروع به آزاد سازی گلوتامین میکنند. هنگامی که میزان گلوتامین بدن شما کاهش یابد احتمال اینکه بدن شما به حالت کاتابولیک وارد شود افزایش می‌یابد.در موارد شدید تر حتی این مساله میتواند باعث از دست رفتن عضلات نیز شود

مصرف گلوتامین مخصوصا بعد از انجام تمرینات بسیار مورد نیاز می‌باشد.میزان گلوتامین موجود در بدن بعد از تمرینات میتواند تا ۵۰% نیز کاهش پیدا کند.هنگامی که بعد از تمرینات عضلات تجزیه شوند بدن برای انتقال پروتئین به درون این ماهیچه‌ها برای ترمیم و رشد مجدد نیازمند گلوتامین می‌باشد.اگر بخواهیم به طور طبیعی منتظر بازگشت سطح نرمال گلوتامین درون بدن باشیم باید ساعت‌ها یا حتی روز‌ها منتظر بمانیم.

در مجموع گلوتامین بهترین انتخاب برای افرادی هست که میخواهند در طول یک دوره عضله سازی ماندگار داشته باشند و یا برای کسانی که میخواهند بعد از یک دوره، حجم و وزن به دست آورده خود را براحتی از دست ندهند.

 

ماندگاری دم عضلات با  مصرف ویتامین C و آرژنین

یکی از بهترین روشهای بالا نگه داشتن دم عضلات در طول روز به طور منظم مصرف همزمان مکمل ارژنین و ویتامین سی باهم است.اگر میخواهید که دمی در بدنتان بعد از تمرینات ایجاد نشود و به سادگی از بین نرود ، مکمل آرژنین کمک زیادی به شما میکند.
نقش ارژنین در بدن بالا بردن هورمون رشد است که از غده هیپوفیز ترشح می شود وموجب افزایش حجم واستقامت عضلات میشود.

ال-آرژنین(L-Argenine) نوعی اسید آمینه بسیار قوی می باشد که دانشمندان از آن به عنوان مولکول معجزه نام می برند ، به این دلیل که بدن ما ال آرژنین را به اکسید نیتریک تبدیل می کند و باعث شل شدن و بزرگ تر شدن رگهای خونی شده و گردش خون در بدن را بالا می برد .

نقش ویتامین C در بدن افزایش جریان خون و روان حرکت کردن ان در داخل رگهاست که همین عمل باعث افزایش جذب ارژنین می شود.

 

مکمل های آمینو اسید یک گزینه مناسب برای ساختن عضلات ماندگار

آمینو اسید و پروتئین را بعنوان یک نیروی کمکی برای عضله سازی می‌شناسند؛ اما تحقیقات نشان داده‌اند که آمینو اسید حتی برای عضلاتی که تمرین داده نمی‌شوند نیز می‌تواند مفید باشدتحقیقی در دانشگاه سائوپائولو که در شماره‌ی ژوئن ۲۰۱۰ مجله‌ی «Muscle & Nerve» چاپ شده است، نشان داده که مصرف آمینو اسید لوسین در موش‌ها، از تجزیه‌ی عضلاتی که بی حرکت مانده بودند جلوگیری کرده استمحققان توضیح داده‌اند که لوسین، تاثیر ژنی که در دوره‌های عدم فعالیت، باعث شکست عضلانی می‌شود را کمرنگ خواهد کرد.

امینو اسید ها کمک بسیار به زیادی به ریکاوری مناسب و رشد تمامی عضلات میکنند، مصرف آمینو اسید بعد از تمرینات سخت باعث میشود تا عضلات که در اثر تمرین تخریب شده اند به خوبی بازسازی شوند و در نتیجه حجم بدست امده ماندگاری طولانی تری خواهد داشت.

 مصرف مولتی ویتامین و مینرالها

  با توجه به سبک زندگی مدرن و با این نحوه کشاورزی و دامداری مکانیزه روز به روز ارزش غذائی مواد عرضه شده در بازار کم تر می شود ولی بدنسازان با فشار و استرس شدیدی که به بدن وارد می کنند به هیچ عنوان مقدار ویتامنیها و مواد معدنی بدنشان را از رژیم غذائی نمی توانند کسب کنند و صد البته که خوردن دو کپسول مولتی ویتامین و  مینرال بسیار ساده است و اغلب نادیده انگاشته می شود .

مقالات مرتبط: ریز مغذی های برتر و منابع غذایی آنها

بارهای بار در مورد فواید امگا۳ ، ویتامین سی و سایر ویتامین ها و ریز مغذی ها و نقش آنها در عضله سازی صحبت کرده ایم ،پس اگر میخواهید عضله سازی ماندگار داشته باشید مصرف این مواد را فراموش نکنید.

نوشته شده توسط :نسل آهن
هرگونه کپی برداری از این مطالب بدون اجازه ی کتبی مدیرسایت غیر قانونی میباشد.

یک نظر

  1. بنیامین پاسخ

    سلام من به خاطر شغلم یک ماه میرم باشگاه دوماه شاید نرم وی گلد اگر بگیرم و بعد از حجم گرفتن بخواهم حجمم موقعی که ورزش نمیکنم از بین نره گلوتامین رو اون موقه سر تمرین باوی استفاده کنم یا موقه ای که ورزش قطع کردم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *