ژنیکوماستی در بدنسازان و راهای درمان آن

ژنیکوماستییا بزرگ‌شدن پستان مردانه به رشد غیر طبیعی غدد پستانی بزرگ در مردان و در نتیجه بزرگ‌شدن پستان آن‌ها گفته می‌شود. وضعیت فیزیولوژیکی می‌تواند در نوزادان (به علت هورمون‌های زنانه از مادر)، در نوجوانی و در افراد مسن رخ‌دهد، در هر دو جوانی و در افراد مسن است وضعیت غیرطبیعی شُمارده می‌شود و مربوط به بیماری یا اختلالات متابولیک می‌باشد.
عارضه ژنیکوماستی یا عارضه نوک سینه در بدنسازان معمولا در اثر سو استفاده و افراط در مصرف استروئید های آنابولیک همانند انواع تستسترون ایجاد میشود، زمانی که بدنسازان دوزهای بالای این نوع استروئید ها را مصرف میکنند ، میزان اضافی این استروئید ها در بدن به استروژن (هورمون زنانه) تبدیل میشود که این هورمون در بدن مردان باعث ایجاد عارضه ژنیکوماستی میشود.
همان طور که در ابتدای مقاله بیان کردیم ژنیکوماستی فقط مختصص بدنسازان  و کسانی که استروئید های انابولیک مصرف کرده اند نیست و این عارضه میتواند در اثر موارد مختلفی همچون بیماری های ژنتیکی ، تغذیه ناسالم و … رخ دهد

چاقی و اضافه وزن یکی از متهم های اصلی به عنوان عامل ژنیکوماستی به حساب می‌آید. در حقیقت چربی اضافی می‌تواند سبب افزایش سطح استروژن شود. کنترل و تنظیم صحیح میزان چربی در رژیم غذایی و اجتناب از مصرف زیاد آن می‌تواند کمک شایانی به شما بکند و سایز سینه ها را کاهش دهد.

خب حالا فرض کنید که شخصی به دنبال افزایش وزن باشد و درکنار مصرف مقدار زیادی کالری و مکمل های کربوهیدرات دار مقدار زیادی هم استروئید آنابولیک همچون تستسترون پرپیونات و قرص دیانابول مصرف کند، به احتمال زیاد همچین فردی در معرض عارضه ژنیکوماستی قرار خواهد گرفت و حتما باید پس از اتمام دوره ی افزایش وزن خود به دنبال راهی برای کاهش عارضه ژنیکوماستی باشد تا دچار عارضه حادی نشود.

 

در این جا چند نکته را عنوان می‌کنیم که می‌توانند ریسک ابتلا به ژنیکوماستی را کاهش دهند:

 • از داروهای غیر مجاز استفاده نکنید؛ داروهایی مانند استروئیدها بخصوص انواع تستسترون ها  (که متاسفانه بدون مشورت پزشک یا متخصص مربوطه، میان ورزشکاران مصرف شده و عوارض بدی را برای آن ها در پی خواهد داشت)، آندروژن، آمفتامین ها و هروئین می‌توانند سبب بروز ژنیکوماستی شوند.
 • از مصرف الکل خودداری کنید؛ برخی مطالعات و تحقیقات بر تاثیر نوشیدن الکل در بروز ژنیکوماستی دلالت دارند. از مصرف آن اجتناب کنید.
 • دارو های مصرفی خود را کنترل کنید؛ همانطور که عنوان شد برخی داروها در بروز ژنیکوماستی دخیل هستند. اگر تحت درمان هستید با پزشک خود مشورت کنید و در صورت امکان از داروهایی استفاده کنید که سبب بروز این پدیده نشوند. (بخصوص اگر در حال حاضر با این مشکل مواجه هستید)

 

درمان ژنیکوماستی با تمرین و تغذیه

اگر کسی دچار ژنیکوماستی حاد شود بهترین راه درمان آن مراجعه به پزشک متخصص و عمل جراحی میباشد، اما روش هایی وجود دارد که با مراعات آن میتوانید از به وجود آمدن این عارضه جلوگیری کنید و یا اگر مقدار کمی دچار این عارضه شده اید آن را برطرف کنید.

ممکن است شما تصور کنید که میان ژنیکوماستی و تغذیه ارتباط مستقیمی وجود دارد، به صورتی که باید از مواد خاصی اجتناب کنید و یا مواد خاصی را جهت سرکوب ژنیکوماستی مصرف کنید. اما تاکنون هیچ ارتباط مستقیمی میان ژنیکوماستی و مواد غذایی خاصی گزارش نشده است. اما می‌توان تحت رژیم های غذایی خاص و با کاهش وزن و چربی عمومی بدن، نشانه های این عارضه و بزرگی پستان ها را کنترل کرد و کاهش داد. علاوه بر این، گمانه زنی هایی در رابطه با تاثیر برخی مواد غذایی بروی ژنیکوماستی صورت گرفته که در ادامه به بررسی دقیق تر آن ها خواهیم پرداخت.

رژیم غذایی برای کاهش ژنیکوماستی باید با مواد مغذی ولی کم کالری غنی شود تا منجر به کاهش وزن و درصد چربی شما شود. مواد غذایی مناسبی مانند میوه ها، سبزیجات، حبوبات، غلات کامل، لبنیات بدون چربی، منابع پروتئین کم چربی مانند مرغ، گوشت قرمز، غذاهای دریایی بخصوص ماهی. در این موارد پیشنهاد میشوند

اما در بحث تمرین همان طور که گفتیم ژنیکوماستی باعث جمع شدن غده ی چربی در نوک پستان های مردان میشود به همین دلیل چربی سوزی میتواند عامل مهمی در جهت از بین رفتن این عارضه باشد ،ورزش هوازی برای کاهش چربی شما واجب و ضروری است. سعی کند حداقل ۵ روز در هفته و هر بار حداقل ۳۰ دقیقه به پیاده روی تند، شنا و یا دوچرخه سواری بپردازید.

در مورد تمرینات عضلات سینه سعی کنید حرکاتی که باوزن ازاد بدن اجرا میشوند ( همانند پارالل و شنا ) را با تکرار های بالا اجرا کنید، اجرای حرکاتی مانند پرس سینه با وزنه های سنگین برای افرادی که دچار عارضه ژنیکوماستی هستند اصلا پیشنهاد نمیشود.
حرکت شنا روی زمین دست جمع یکی از بهترین حرکت های برای کاهش عارضه ژنیکوماستی میباشد.

مصرف تاموکسیفن (نولوادکس) جهت جلوگیری از ژنیکوماستی

تاموکسیفن دارویی است برای کاهش یا توقف اثرات هورمون زنانه ی استروژن در بدن. این دارو درپزشکی برای بیماران مبتلا به سرطان سینه بکار میرود . معمولا در بین دو دوره آنابولیک ورزشکاران تا موکسی فن مصرف میکنند . زیرا این دارو از بروز عوارض زنانه نظیر بزرگ شدن سینه در مردان ورزشکار جلوگیری کرده و ھمچنین سبب آزاد سازی گنادوئروپین نیز میشود و تولید مجددتستوسترون در بیضه ھا شتاب میبخشد و بدین ترتیب کاھش بافتھای ماھیچه بدن را پس از کنار گذاشتن استروئیدھا محدود میکند. ھمچنین تنھا آنتی استروژنی میباشد که میتواند توسط خانم ھای ورزشکاردر دوره ھای کاھش وزن و خشک کردن چربی ھا ھمراه با داروھای مقلدسمپاتیک و دیورتیک ھا و ھورمون تیروئید استفاده گردد . تا کار سوخت چربی ھا را با کم کردن استروژن بدن ورزشکاران خانم آسان تر کند زیرا استروژن ھا باعث احتباس آب در بدن و ھمچنین افزایش چربی میگردند و با مھار آنھا روند سوزاندن چربی ھا آسان تر خواھد شد

.میزان مصرف نولوادکس ١٠ تا ٢٠ میلی گرم در روز می باشد و مدت زمان مصرف ٣ تا ٧ ھفته میتواند ادامه پیدا کند زیرا بدن براحتی قابل به تحمل آنتی استروژن فوق بدن عوارض جانبی می باشد .

همانطور که گفتیم تغییرات سطح هورمون استروژن و افزایش آن می تواند سبب ژنیکوماستی شود. به همین دلیل مصرف داروهای آنتی استروژن بعد دوره ی مصرف استروئید ها میتواند از بروز عارضه نوک سینه جلوگیری کند، درصورتی که فرد دچار ژنیکوماستی حاد شده باشد دیگر مصرف دارویی همچون نولوادکس هم فایده ی نخواهد داشت و تنها راه مراجعه به پزشک متخصص و جراحی میباشد.

یک نظر

 1. احسان پاسخ

  سلام
  من بخاطر همین مشکل سینه رفتم باشگاه بدنسازی مربی بم گفت ضعف سینه داری و توی برنامه شیش روزه من حرکات سینه از همه بیشتره چیکار کنم؟ باشگاه رو ول کنم و تو خونه فقط شنا برم و دارو مصرف کنم؟ و هوازی کار کنم؟ البته باشگاه رو هم نمیتونم برم ولی اگه پیشنهاد میکنید میتونم یکاریش کنم ۱۷ سالم هست دوماهه م باشگاه میرم

  1. پیمان پاسخ

   سلام عزیز
   من ۲۰سالمه و همون مشکل تو رو داشتم و الانم خیلی خفیف شده
   اول برو “دکتر غدد” اونجا یه سری دارو بهت میده همراه اونم میتونی باشگاه بری و روی حرکات سینه کار کنی البته جوری نباشه که تناسب سینه ت با بازو و سرشانه و اینا از بین بره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *