خواص روغن گلابی برای درمان آکنه

روغن گل مغربی اسانسی است که از گیاه گل‌داری به همین نام گرفته می‌شود. گیاه گل مغربی، بومی آمریکا است و به خانواده Onagraceae تعلق دارد. صدها سال است که روغن گل مغربی برای درمان سندرم رینود، سندرم شوگرن، بیماریهای التهابی و حتی اعتیاد به الکل استفاده می‌شود.

اسانس گیاه گل مغربی یک درمان موثر برای انواع اختلالات پوستی نیز می‌باشد. از روغن گل مغربی بیشتر به عنوان درمانی برای جوش و آکنه یاد می‌کنند.

تفاوت بین جوش‌های هورمونی و آکنه کیستیک
همه ما مجبوریم در بعضی مواقع با جوش‌های پوستی به نام کورک کنار بیاییم اما بعضی از افراد با شدیدترین نوع جوش سر‌و‌کار دارند: آکنه کیستیک. جوش در میان نوجوانان بسیار شایع است اما گاهی اوقات بزرگ‌سالان هم به آن دچار می‌شوند. این بثورات پوستی معمولا به واسطه منافذ مسدود و در سن بلوغ ایجاد می‌شوند.

درمان های لک با اسید سالیسیلیک و پماد‌های حاوی عوامل ضدالتهابی برای خشک کردن جوش ها یا جلوگیری از بروز کورک کافی هستند.

از سویی دیگر، آکنه کیستیک غالبا در میان بزرگسالان اتفاق می‌افتد. این عودها شدید هستند و باعث جوش‌های چرک دار با کیست می شوند. تورم و زخم نیز در مدت جوش زدن و بعد از آن اتفاق خواهد افتاد. آکنه کیستیک در زیر بافت‌های پوست شکل می‌گیرد.

از آنجا که این کیست ها در زیر پوست ایجاد می‌شوند کاملا توسط پوست مهر‌و‌موم می شوند که باعث می‌شود خارج کردن آنها به کاری دردناک و دشوار تبدیل شود. حتی اگر التهاب فروکش کند، این کیست‌ها زیر پوست باقی خواهند ماند.

چگونه گیاه گل مغربی به جلوگیری از جوش و آکنه کیستیک کمک می‌کند؟
روغن گیاه گل مغربی حاوی دو نوع ماده مغذی است: گاما لینولنیک اسید (GLA) و لینولنیک اسید. هر دو ماده مغذی دارای اسیدهای چرب امگا ۶ هستند که به جذب اینولین کمک می‌کنند. اینولین، ساختاری است که سلولهای ما را می‌سازد. این ماده‌ی مغذی هورمون‌ها را تنظیم می‌کند، بافت پوست را بهبود می‌بخشد، اعصاب را بهتر می‌کند و از التهاب جلوگیری می‌کند. متأسفانه بدن نمی‌تواند اسیدهای چرب امگا تولید کند و ما این ماده‌ی مغذی را از غذاهایی که می‌خوریم، دریافت می‌کنیم.

درمان جوش‌های هورمونی با روغن گل مغربی
کورک یا جوش های هورمونی معمولا با التهاب افزایش می‌یابند. عوامل ضد التهابی در روغن گل مغربی، پوست تحریک شده را آرام خواهد کرد. همچنین فلورای پوست را دوباره متعادل کرده، چربی را تنظیم می‌کند و سطح پوست را صاف می‌گرداند که تمام این ها به داشتن پوستی صاف و بدون جوش کمک می‌کنند.

به منظور جلوگیری از بروز جوش، فقط مقدار کمی از این روغن را مستقیما روی جوش قرار دهید. همچنین می توانید چند قطره از روغن گل مغربی را به مرطوب‌کننده‌ی مورد‌علاقه‌تان اضافه کنید. این محصول را مثل همیشه روی پوست‌تان بمالید و این کار را تا زمانیکه پوست‌ تان شروع به آرام شدن کند، انجام دهید.

درمان آکنه کیستیک با روغن گل مغربی
اسیدهای چرب امگا ۶ موجود در روغن گل مغربی، پوست را تقویت کرده و چربی را تنظیم می‌کنند. اسیدهای چرب ضروری، پوست را هیدراته نگه می‌دارند تا اثرات عود آکنه را به حداقل برسانند. ما توصیه می‌کنیم که مکمل روغن گل مغربی را به همراه مکمل های زینک یا روغن ماهی مصرف کنید تا اثربخشی آن در مقابله با آکنه کیستیک افزایش یابد.

همچنین، می‌توانید روغن گل مغربی ۱۰۰ ٪ خالص را روی پوست‌تان بمالید. کف دست‌ها را تمیز کنید، سه تا چهار قطره از این روغن را روی آن ها بریزید سپس روغن را بطور مستقیم روی ناحیه مشکل‌دار ماساژ دهید. اینکار را هر شب انجام دهید تا زمانیکه تحریک و التهاب فروکش کند.

توجه داشته باشید که درست است روغن گل مغربی به کاهش التهاب و درد کمک می‌کند، اما درمانی برای آکنه محسوب نمی‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *