همه چیز در مورد مکمل آرژنین AAKG

آلفاكتوگلوتارات آرژنين ترکیبی طبیعی از مواد: L-آرژینین و آلفا ketoglutarate میباشد این مکمل محبوب بدنسازان و ورزشکاران دیگر رشته های قدرتی میباشد.

آرژنین آلفا Ketoglutarate اصلی ترین ماده در سنتز اکسید نیتریک محسوب می شود که موجب باز و گشاد شدن رگ های خونی و در نتیجه افزایش جریان خون در آن ها می شود.استفاده از این محصول موجب می شود که میزان اکسیژن و مواد مغزی در بدن افزایش یابد و در نتیجه ماهیجه ها بتوانند  فشار بیشتری را تحمل کنند. ال-آرژنین همچنین باعث بالارفتن طبیعی میزان ترشح هورمون رشد می شود و سیستم بدنی را به افزایش دادن حجم ماهیچه ها تحریک می کند.

درباره آرژنین:

آرژنين عنصری است كه تركيبات زيستی بدن از آن شكل مي گيرند، از جمله اگماتين و نیتریک اکسید (NO). اين موارد برای حفظ اندام، ايجاد ظرفيت عملياتی و حفظ عملكرد جنسی مهم هستند. همچنین آرژنين این امكان مي دهد که مقدار كافی خون، اكسيژن و غذا به بافت عضلانی برسد و رشد عضله را تسهيل كرده و چربي بدن و عضلات را کاهش می دهد.

آرژنین آمینو اسیدی می‌باشد که بدن به صورت طبیعی قادر به ساخت آن نمی‌باشد و از این جهت باید از طریق منابع غذائی که سرشار از این آمینو اسید هستند آرژنین خود را تامین کنید.آرژنین در مقادیر بالا در آجیل‌ها و دانه‌ها نظیر بادام زمینی‌ و بادام یافت میشود

مطالعات علمی دقیق و دانشگاهی نشان می دهد که رساندن ۲ گرم آرژنین خالص طی ۵ هفته به بدن افراد ورزشکار باعث افزایش قدرت عضلات ، بالارفتن استقامت و کاهش میزان چربی بدن می شود

چگونگی عملکرد آرژنین در بدن :

آرژنين به هورمون گازی نیتریک اکسید  تبديل مي شود. نیتریک اکسید  توليد نوكلئوتيد سايكليك را تحريك مي كند. در بافت عضلاني نوكلوتيد سايكليك در گردش خون و اكسيژن ، اسيد آمينه ، كراتين و توزيع عناصر انرژی دخالت كرده و در توليد قدرت و آنابوليزم پروتئين نقش بسیار  دارد. بنابراين، اين موارد منجر به افزايش قدرت و رشد عضلانی مي شود. از سوی ديگر، در سلول چربی، نوكلئوتيد سايكليك فرآيند ليپوز و ترموژن را افزايش می دهد يعنی جداسازی سلولهای چربی اضافی كه انرژی حرارتی آزاد می كند.
در اين واكنش، آرژنين به پلی آمين تبديل ميشود كه برای سنتز پروتئين حياتی است. پلی آمين نه تنها به كمك پروتئين بافت عضلانی می آید بلکه سلولهای جديد عضلانی نیز می سازند! بنابراين آرژنين به شكل غير مستقيم موجب رشد دائم عضلانی می شود. در اين واكنش، آرژنين به اگماتين تبديل می شود كه يك آمين است و دارای خصوصيات مشابه مواد ترموژنيك از جمله يوهيم باین است. اگماتين ميزان نوكلئوتيد سايكليك را افزايش می دهد و همانطور كه در نكته اول ذكر شد موجب رشد عضله و كاهش چربی می شود. در ضمن، آرژنين به شكل كراتين مبدل می شود كه در نكات فوق ذكر نشد چون منابع كراتين زياد است. آرژنين كاملاً به دی اكسيد كربن و آب تبديل ميشود. اين واكنش توسط يك متابوليت غير مستقيم آرژنين يعني آلفاكتوگلوتارات (AKG) منع می شود و اين ماده در تزويج با آرژنين AAKG را ايجاد می كند كه حالت فعال شده اين آمينواسيد را تكثير می نمايد.

اخیرا مکمل‌های حاوی آرژنین در حال افزایش محبوبیت روز افزونی هستند زیرا این آمینو اسید توانایی تولید نیتریک اکسید، پاکسازی رادیکال‌های آزاد، پیام رسانی به سلول‌های ماهیچه ای، تنظیم هورمون رشد، پاکسازی کلسترول‌های بد و بهبود متابولیسم چربی‌‌ها را دارا می‌باشد.آرژنین همچنین به تنظیم سطح نمک بدن نیز کمک می‌کند.به همین دلیل این مکمل مورد علاقه بسیاری از بدن سازان حرفه ای می‌باشد زیرا تجمع آب زیاد درون بدن باعث میشود بدن این افراد نرم و باد کرده به نظر آید و تفکیک عضلانی را با اختلال مواجه کند.قابلیت احتباس نیتروژن توسط آرژنین بین بدن سازان و جوامع علمی‌ امروزه به خوبی‌ شناخته شده است.همچنین باور بر این است که وجود آرژنین برای عضله‌ سازی به دلیل قابلیت انبساط عروق و همچنین قابلیت شرکت آن در سنتز پروتئین ضروری می‌باشد.

برخی از شرکت ها این مکمل را به همان نام آرژنین تولید و به فروش میرساند و برخی دیگر مکمل آرژنین به همراه آلفاكتوگلوتارات یعنی AAKG تولید و به فروش میرسانند .

بهترین زمان مصرف این مکمل در وعده های قبل تمرین و قبل خواب میباشد.

ویزگی های AAKG  :

 1. مهم ترین و قوی ترین آمینو اسید مردانه
 2. افزایش دهنده حجم عضلات در سریعترین زمان ممکن
 3. حافظ تعادل ازت در بدن و مانع کاتابولیزم در حین تمرینات
 4. غنی ترین منبع پروتئین در زمان کاهش وزن
 5. موثر در بازسازی بافت ماهیچه ها پس از تمرینات ورزشی
 6. افزایش قدرت جنسی

یک نظر

 1. Reza پاسخ

  با سلام و خسته نباشید. من وزنم ۸۰ کیلو هست و در حال کاهش وزنم هم هستم البته اینم بگم که قدم ۱۷۱ سانتی متر هستش. مربی باشگاه برای من آرژنین رو پیشنهاد دادن استفاده کنم و البته قبلا هم یک دوره bcaa به همراه گلوتامین استفاده کردم. میخواستم ازتون بپرسم که آرژنین میتونه برای من مفید باشه یا نه؟ و همچنین عوارض خاصی داره؟ با تشکر

  1. نسل آهن نویسنده پاسخ

   استاد علم و اطلاعات لطفا نگاهی به Recommended usage (بهترین حالت مصرف ) مکمل های معروف آرژنین مثل ارژنین الیمپ ، گت ، ای وی ال و … بکنید یکی از بهترین زمان ها رو bed- time یا همان قبل خواب معرفی کردن احتمالا تولیدکنندگان و یا کارشنانسان سایت های معروف مثل بادی بیلدینگ دات کام هم ذره ای علم ندارن و باید پیش شما بیان اقای داشمند!!
   این یه لینک : https://www.bodybuilding.com/store/gat/l-arginine.html
   بقیشم خودتون سرچ کنید در مورد دلیل مصرف ارژنین در قبل خواب هم قبلا در مقالات توضیح دادیم .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *