همه چیز درباره هورمون رشد یا سوماتروپین

یکی از مواردی که متاسفانه مصرف آن  در میان بدنسازان شدت گرفته تزریق هورمون رشد یا سوماتروپین میباشد بهتر است قبل از اینکه به سراغ مصرف هر ماده ای بروید ابتدا به طور کامل با آن آشنا شوید و از عوارض و یا فواید مصرف آن آگاهی کامل داشته باشید.

سوماتروپین یک نوع از هورمون رشد انسانی‌ مصنوعی می‌باشد که با نام (HGH) نیز شناخته میشود و برای بسیاری از موارد پزشکی‌ کاربرد دارد.(HGH) به صورت طبیعی در بدن از طریق غده هیپوفیز ساخته میشود و همچنین میتوانند به عنوان مکمل استخراج و مورد استفاده قرار گیرد.

سوماتروپین اغلب در درمان بیماران دارای کمبود هورمون رشد استفاده میشود و گاهی‌ اوقات نیز بدن سازان از آن برای افزایش حجم عضلات استفاده میکنند اگرچه طبعات قانونی‌ در مورد استفاده سوماتروپین بدون نسخه پزشک نیز وجود دارد.

در ابتدا برخی از بدنسازان که به دنبال افزایش رشد سریع وچشم گیر عضلات خود بودند رو به مصرف استروئید های انابولیک بردند ،استروئید انابولیک ها داروهایی بودند که اغلب برای درمان بیماری‌های عادی استفاده می‌شدند اما بدن‌سازان از عوارض مصرف این داروها برای بدن‌سازی خود بهره می‌گیرند. با درک قدرت این داروها، استفاده از آن‌ها به فاکتور مهمی برای بدن‌سازی  حرفه ای تبدیل شد.

سال ۱۹۷۰، دوران جدیدی برای موفقیت‌های ورزش و رقابت‌های بین بدن‌سازان بود که با ظهور قراردادهای سودآور و حرفه‌ای توانایی ورزشکاران را تحت تأثیر گذاشته بود. ترکیب جدیدی در این زمان وارد بازار شد که نگاه همه را به خود جلب کرده بود: هورمون رشد یا سوماتروپین (GH).

هورمون رشد، هورمونی حیاتی برای بدن و سلامتی عمومی افراد است و همواره مقادیر طبیعی و مفید آن برای انجام فرایندهای مختلف در بدن به ویژه کودکان لازم است از جمله وظایف هورمون رشد، افزایش و رشد بافت‌های بدن به مانند عضلات است. هورمون رشد نتایجی طبیعی و قابل قبول از خود در بدن دارد؛ اما افزایش تولید آن در بدن می‌تواند باعث بروز مشکلات حاد نیز شود.

کاربرد هورمون رشد در پزشکی

افزایشش تولید هورمون رشد، همان‌طور که در افراد مبتلا به اکرومگالی شاهد هستید منجر به بروز رشد بی‌رویه بافت‌ها و مشکلاتی به مانند مقاومت بدن در برابر انسولین و ضعف عضلانی می‌شود.

اختلال در ترشح هورمون رشد در کودکی به وجود می‌آید و در پی آن بیماری‌هایی به مانند گیتیزیم هیپوفیز یا پدیده غول‌پیکری به وجود می‌آید. غول‌پیکری در افراد مشهوری به مانند آندره گایتان کشتی‌گیر غول‌پیکر دیده می‌شد. این بیماری تا مرگ همچنان ادامه پیدا می‌کند و راه درمان قطعی وجود ندارد.

همان‌طور که ترشح بیش از حد هورمون رشد یا سوماتروپین برای بدن مشکل‌ساز است، ترشح کم آن به واسطه مشکلات مادرزادی نیز موجب بروز اختلالاتی به مانند کوتوله شدن در کودکی می‌شود. البته کاهش تولید سوماتروپین در دوران بزرگ‌سالی نیز باعث کاهش توده‌های عضلانی، کیفیت زندگی و انرژی بدن می‌شود.

افزودن مکمل‌های هورمون رشد به رژیم غذایی افرادی که دچار مشکلات کمبود سوماتروپین بودند نتایج امیدوارکننده‌ای در مورد کاهش وزن چربی‌ها، افزایش بافت ماهیچه، تراکم استخوانی بهتر، کاهش عوامل سکته قلبی و افزایش سلامت روانی به دنبال داشت.

سوماتروپین و بدنسازی

به زودی بدن‌سازان متوجه شدند که با افزودن سوماتروپین به رژیم دارویی خود می‌توانند رشد عضلانی و حجم عضلات بیشتری تجربه کنند. از این رو شروع به مصرف این ماده به عنوان حجم دهنده عضلات و چربی سوزی همزمان کردند.

با گسترش روزانه سوماتروپین به عنوان مکمل دارویی در بین ورزشکاران نظرات متفاوتی در مورد آن شکل گرفت. عده‌ای آن را کاملاً خطرناک می‌خواندند و برخی دیگر مصرف آن را به همراه عوارض می‌دانستند. با این وجود اکثر کسانی که آن را مصرف می‌کردند از اثراتش راضی بودند.

عوارض کمبود هورمون رشد

هورمون رشد نیز به مانند همه هورمون‌های بدن وظایف کلیدی در بدن بر عهده دارد که کمبود آن موجب بروز مشکلاتی به مانند:

  • ریزش مو
  • کاهش عملکرد انسولین در بدن
  • بیماری‌های قلبی و عروقی
  • اختلال در مصرف کلسترول مضر
  • افزایش وزن
  • کاهش استقامت و خستگی

لذا اگر پزشک، مطمئن باشد که دلایل مشکلات شما کاهش تولید هورمون رشد به واسطه ژنتیک یا افزایش وزن باشد، برای شما مصرف دارویی را تجویز می‌کند.

فواید مصرف سوماتروپین

مصرف سوماتروپین نمی‌تواند معجزه کند. با این وجود می‌توان از آن به عنوان افزایش دهنده بازده حرکات ورزشی استفاده کرد؛

  مصرف سوماتروپین بدون برنامه و زمان هیچ فایده‌ای برای بدن‌ساز ندارد و اغلب کسانی که خودسرانه از آن استفاده می‌کنند با این مشکل مواجه‌اند.

افزایش قدرت عضلانی

مصرف سوماتروپین به عنوان عاملی برای افزایش قدرت عضلانی به واسطه افزایش تولید کلاژن در بدن شناخته شده است. کلاژن باعث تحریک عضلات استخوانی و تاندون‌ها و در نتیجه بهبود قدرت آن‌ها می‌شود. از جمله ویژگی‌هایی که ورزشکاران از آن به عنوان دلیل مصرف سوماتروپین یاد می‌کنند، افزایش قدرت عضلانی است.

بر اساس مطالعاتی که روی انسان انجام گرفته است، تزریق و دریافت هورمون رشد به صورت مصنوعی نیز موجب بهبود قدرت عضلانی در مقابل کسانی که آن را دریافت نکرده‌اند می‌شود. مصرف و دریافت هورمون رشد در کسانی که به طور طبیعی با مشکل کمبود ترشح هورمون رشد متولد شده‌اند، نشان داد که درمان طولانی مدت با تزریق سوماتروپین موجب بهبود قدرت عضلانی و افزایش عملکرد ورزشکاران نسبت به همتایان خود شده است.

بهبود درمان شکستگی

بسیاری از هورمون‌های درون بدن مسئولیت تنظیم سوخت و ساز و تأمین مواد معدنی مورد نیاز استخوان‌ها را بر عهده دارند که تأثیر در عملکرد آن‌ها، اثر مستقیمی بر روی بهبود مشکلاتی به مانند شکستگی استخوان است. مطالعات روی انسان نشان داده است که مصرف هورمون رشد می‌تواند باعث بهبود عملکرد غدد و هورمون‌های مرتبط با رشد استخوان و در نتیجه درمان شکستگی‌های آن شود. مصرف هورمون رشد برای افزایش سرعت رفع شکستگی استخوان بدون عوارض جانبی است.

بر اساس مطالعات انجام شده در دانشگاه علوم پزشکی کالیفرنیا، مصرف هورمون رشد در انسان موجب بهبود سریع‌تر زخم و جراحت‌های وارد شده می‌گردد. عمده دلیل این بهبودی سریع را می‌توان در تأثیر هورمون رشد بر تحرک کلاژن دانست. با افزایش فعالیت کلاژن، سلول‌های بدن علاقه زیادی به رشد و تکثیر خواهند داشت و به همان نسبت بهبود زخم‌ها، تسریع پیدا می‌کند.

کاهش وزن

از جمله مشکلاتی که افراد چاق با آن درگیر هستند، کاهش ظرفیت پاسخ‌دهی به هورمون‌های رشد توسط سلول‌های بدن است. این اثر ممکن است پس از کاهش وزن از بین برود یا به صورت جزئی باقی بماند. هورمون رشد در بدن موجب افزایش لیپوفیز می‌شود. لیپوفیز وظیفه اصلی تجزیه ‌تری گلیسیریدها به گلیسرول و اسیدهای چرب را دارد. کاهش عملکرد و تولید هورمون رشد باعث بروز اختلال در چربی سوزی و افزایش چربی مضر در بدن می‌شود.

مطالعات بر روی انسان نشان داده است که مصرف هورمون رشد در کنار ورزش و رژیم غذایی مناسب می‌تواند باعث لاغری و رسیدن به تعادل در تجزیه چربی‌های ذخیره شده در بدن می‌شود. بر اساس تحقیقات انجام شده، مصرف هورمون رشد در کنار روش‌های لاغری موجب ثابت ماندن و در برخی موارد افزایش توده بدنی نیز شده است. می‌توان گفت هورمون رشد علاوه بر کاهش توده چربی، به افزایش توده عضلانی نیز کمک می‌کند. لذا اگر به دنبال لاغری با انجام ورزش و افزایش توده عضلانی خود هستید، مصرف آگاهانه سوماتروپین را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

استخوان‌بندی قوی

غدد هیپوفیز عامل اصلی تولید هورمون‌های رشد در بدن هستند، در نتیجه ترشح هورمون رشد در دوران بلوغ، استخوان‌های بدن شروع به رشد کردن و استحکام می‌کنند. هورمون رشد یا سوماتروپین در کبد ترشح و وارد خون می‌شود. با افزایش سن و کاهش رشد، تولید این هورمون نیز کاهش پیدا می‌کند که موجب مشکلاتی به مانند شکستگی‌های غیرقابل بهبود در دوران کهن‌سالی می‌شود. مصرف هورمون رشد به صورت مصنوعی و دارویی موجب تحریک سلول‌های استخوانی و افزایش توده استخوانی می‌شود.

کاهش بیماری‌های قلبی و عروقی

افزایش سن و ورود به کهن‌سالی و بزرگ‌سالی زنگ خطری برای کاهش هورمون رشد در بدن و بروز بیماری‌های مختلفی به مانند سکته‌های قلبی و گرفتگی عروق است. مطالعات نشان داده است که کاهش تولید هورمون رشد رابطه مستقیم با افزایش احتمال بروز سکته قلبی دارد. بیمارانی که هورمون رشد کافی ندارند، غلظت تری گلیسیرید و گرفتگی عروق بیشتری نشان داده‌اند. لذا مصرف هورمون رشد به صورت دارویی می‌تواند به میزان زیادی برای جلوگیری از بیماری‌های قلبی و عروقی نیز مورد استفاده قرار بگیرد.

بهبود سلامت روانی

مطالعات نشان داده است که مصرف هورمون رشد در بزرگسالانی که دارای کمبود ترشح هورمون رشد و مشکلات سلامت روانی بودند باعث بهبود در خلق و خو و افزایش کیفیت زندگی آن‌ها شده است. البته مصرف هورمون رشد در طولانی مدت اثربخشی دارد و نمی‌توان به چشم معجزه به آن نگاه کرد.

بر همین اساس بزرگسالانی که دارای مشکلات سلامت روانی و عدم ترشح کافی هورمون رشد هستند می‌توانند در طولانی مدت با مصرف هورمون‌های رشد به مانند سوماتروپین به میزان زیادی به بهبودی خود سرعت ببخشند.

درمان مشکلات ناشی از کم‌خوابی

ترشح اکثر هورمون‌های بدن و مخصوصاً هورمون رشد بعد از خواب اتفاق می‌افتد و در ساعت‌های اولیه خواب اوج می‌گیرد. اکثر افرادی که شبانه بیدار هستند یا خواب کمی دارند دارای مشکلات ترشح هورمون رشد نیز هستند. مشکلات خواب و کاهش میزان خواب موجب کاهش عملکرد غدد درون‌ریز و در نتیجه اختلال در زمان عملکرد آن‌ها می‌شود.

محققان با آزمایش کاهش خواب به این نتیجه رسیده‌اند که تغییر ساعت خواب طبیعی بدن به میزان زیادی ترشح هورمون رشد را تغییر می‌دهد. لذا کسانی که کم خواب هستند می‌توانند از هورمون رشد به عنوان راهی برای درمان اثرات کم بود خواب استفاده کنند.

توصیه‌های مصرف سوماتروپین برای ورزشکاران

استفاده از هورمون رشد یا سوماتروپین در سال ۲۰۰۹ و ۲۰۱۰ به صورت جهانی ممنوع شده است. سوماتروپین یا سوما بر اساس آنچه که گفته شد، بدون برنامه‌ریزی دقیق و استفاده حرفه‌ای دارای اثرات مطلوب بر روی ماهیچه و عضلات نیست. لذا اغلب ورزشکاران از آن به عنوان مکمل دیگر استروئید ها استفاده می‌کنند.

برای دست‌یابی به برنامه دقیق استفاده از سوماتروپین می‌توانید از مربی خود کمک بگیرید. معمولاً سوماتروپین در دو هنگام صبح و شب تزریق می‌شود. تزریق صبحگاهی قبل از غذا است و تا چند ساعت می‌بایست از خوردن غذا پرهیز شود. صبحانه مصرفی در روزی که سوماتروپین تزریق کرده آید می‌بایست کم‌چربی، کالری و کربوهیدراتی باشد. برای تزریق شبانگاهی، ۳ ساعت قبل از خواب می‌بایست تزریق انجام شود. رژیم غذایی شبانه نیز می‌بایست کم‌چربی، کالری و کربوهیدراتی باشد.

عوارض سوماتروپین

استفاده نادرست از هورمون رشد ممکن است باعث بروز مشکلات هیپوگلیسمی ‌شود. در این حالت بدن با مشکل کمبود گلوکز مواجه می‌شود. از دیگر مشکلات مصرف بی‌رویه و نامناسب هورمون رشد، درد شدید در مفاصل از جمله مچ دست و پا است. از دیگر مشکلاتی که برای بدن‌سازان به ویژه بدن‌سازانی که روی ماهیچه‌های شکمی تمرکز دارند به وجود می‌آید، دردهای شکمی ‌شدید است. عوارض جانبی و عمومی نیز به مانند حالت تهوع، استفراغ، زردی پوست و چشم، افزایش تشنگی، تشدید ادرار، سوزش در دست و پا و تورم صورت گزارش شده است.

مهم ترین عارضه که ممکن است در اثر سوء مصرف این نوع هورمون ها ایجاد شود رشد غیر متعارف اندام های داخلی و یا در صورتی که دارای تومور های خفیف سرطانی باشد با مصرف این نوع از پپتاید ها رشد این تومور ها چند برابر شده و ممکن است به مرگ افراد منجر شود

همواره در مصرف استروئید ها و سایر دارو ها  احتیاط لازم را داشته باشید و بدون توصیه مربی متخصص و پزشک هرگز اقدام به تزریق و مصرف ننمایید و هر آنچه که در این مقالات گفته میشود صرفا برای افزایش آگاهی شما عزیزان میباشد.

 در اکثر موارد این دارو به صورت تزریقی و آمپول یا آمپول های خودکاری که سوما سر خود نامیده میشود, مصرف میشود و انواع مختلفی دارد.
اگر به منظور ضد پیری, سلامتی و درمان عمومی و یا چربی سوزی قصد مصرف دارو را دارید:
یک دوز روزی ۲-۳ (IU) برای اکثر افراد مفید خواهد بود.
برای عضله سازی و بهبود قابل توجه ترکیب بدن:
یک دوزروزی ۴-۸ (IU)  لازم میباشد.برای افزایش تاثیر دارو تا حد اکثر، توطیه میشود که همراه این مکمل , تستوسترون، انسولین، وتی ۳ (T3) با دوز پایین T3 مصرف گردد.
یک نمونه از برنامه مکمل گیری سوما به صورت زیر میباشد:
هفته ۱-۴ = HGH 2 IU هر تزریق
هفته ۵ = HGH 2.5 IU هر تزریق
هفته ۶= HGH 3.0 IU که تزریق به دو قسمت  ۱٫۵ IU تقسیم میگردد.
هفته ۷ =HGH 3.5 IU که تزریق به دو قسمت  ۱٫۷۵ IU تقسیم میگردد.
و به این ترتیب تا زمانی که به دوز مورد نظر برسد افزایش می یابد.

توجه داشته باشید در اکثر موارد داروهای هورمونی و  مکمل های استروییدی میتوانند عوارض بسیار خطرناک و غیر قابل جبرانی از جمله: بیماری های کلیه و کبد, بیماریهای پوستی , کلفت شدن صدا, مشکلات جنسی, بزرگ شدن بیش از حد اندام و استخوان ها و حتی مرگ اشاره کرد.  مصرف اینگونه داروها در دوره های آغازین اندام زیبا و احساس اعتماد به نفس فراوانی را به ارمغان می آورد اما این اثرات حقیقی نیست. به محض قطع مصرف دارو , افسردگی و میل شدید به مصرف مجدد این داروها بوجود می آید و پس از گذشت چند سال این داروها رفته رفته سلامتی شما را از بین میبرند. دوستان لطفا قبل از مصرف هرگونه مکمل در ورزش حتما به خوبی در مورد آن مطالعه بفرمایید و تا حد امکان با پزشکان یا افراد آگاه در این زمینه مشورت نمایید. زیبایی و اندام مناسب بسیار مطلوب خواهد بود, اگر با تمرین مداوم, تغذیه و استراحت مناسب و کافی بدست بیاید.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *