آیا مصرف چربی‌ سوز‌ها بی‌ خطر می‌باشد؟

تا زمانی‌ که از یک رژیم غذایی معقول استفاده کنید و حواستان به میزان مصرف محرک‌ها باشد، پس چربی‌ سوز‌ها یک راه ایمن برای دریافت نتایج بهتر میباشند. در اینجا مهم‌ ترین قوانینی که باید به یاد داشته باشید برایتان ذکر خواهد شد :

همیشه در رژیم نباشید : نیازی نیست که که برای کاهش وزن مابقی عمر خود را در رژیم باشید. بلکه تعیین یک بازه زمانی‌ کوتاه میتواند بهترین نتایج را برای شما به ارمغان آورد. متخصص تغذیه پال سالتر در این باره میگوید “ اگر در مورد کاهش وزن جدی هستید، برنامه کاهش وزن خود را برای یک دوره ۱۰-۱۴ هفته ای طراحی کنید. این مدت زمان برای تنظیم دقیق اولویت‌های غذایی در رژیم تان و همچنین سطح فعالیت‌ها کافی‌ می‌باشد. اگر گاهی‌ اوقات نیز برنامه خود را زیر پا گذاشتید یا به اصطلاح تقلبی کردید، تنها کافی‌ است دوباره به مسیر اصلی‌ بازگشته و رو به جلو حرکت کنید. “

بعد از اتمام رژیم و هنگامی که دوره مصرف چربی‌ سوز شما به پایان رسید، مهم است که میزان دریافت کالری خود را به میزان مورد نیاز برای حفظ وزن بدن یا بیشتر از آن افزایش دهید. یعنی‌ به عبارتی بدن خود را باید از شرایط کمبود کالری خارج کرده و میزان کالری دریافتی و میزان کالری سوزانده شده باید یکسان باشد. یک روش رایج برای انجام چنین کاری با عنوان “ رژیم معکوس “ شناخته میشود، که در آن شما به شکل تدریجی‌ و سیستماتیک میزان دریافت کالری را افزایش میدهید.

بیش از حد میزان دریافت کالری را کاهش ندهید : در طول رژیم خود، نکته کلیدی این است که بدن خود را در یک شرایط کمبود کالری خفیف قرار دهید، به این معنی‌ که میزان دریافت کالری روزانه شما باید کمی‌ کمتر میزان کالری سوزانده شده باشد. اما گمان نکنید که هرچه مقدار کالری دریافتی را کاهش دهید نتایج بهتری دریافت می‌کنید! این یک دروغ رایج در زمینه چربی‌ سوزی می‌باشد، مخصوصا در میان بانوان، که گمان میکنند با ایجاد یک کمبود کالری شدید برای بدن میتوانند نتایج بهتری را از چربی‌ سوز‌ها دریافت کنند.

دکتر سوزان هیولینگ در این باره میگوید “ بسیاری از رژیم‌های غذایی به شدت میزان کالری را محدود میکنند، حداقل برای اوایل رژیم و نتایجی‌ را نیز در پی دارند، اما نه برای همیشه. بعد از یک گذشت یک مدت زمان خاص، محدود کردن دریافت کالری نمی‌تواند منجر به کاهش وزن شود، و اگر هم شود، این کاهش وزن از طریق غیر سالم می‌باشد و قطعا نمی‌تواند برای فرد پایدار و لذت بخش باشد. “

در مورد محرک‌ها با دقت عمل کنید : اگر نمیتوانید روز خود را بدون مصرف یک فنجان قهوه شروع کنید و ۳-۴ فنجان دیگر را نیز در طول روز مینوشید، پس باید نسبت به انتخاب چربی‌ سوز دارای محرک با دقت عمل کنید. اکثر چربی‌ سوز ها، به استثنای آنهایی که واژه بدون محرک روی آنها قید شده است، دارای کافیین، یوهیمبین یا دیگر محرک‌ها هستند.

اگرچه قطعا از این افزایش سطح انرژی در بدن خود حاصل از مصرف مقادیر زیاد کافیین لذت خواهید برد، اما اگر مصرف چربی‌ سوز‌ها را با چندین فنجان قهوه در روز یا دیگر نوشیدنی‌‌های کافیین دار میکس کنید، میتواند اثر گذاری خود را از دست دهد. متخصص تغذیه آلن فلانگان در این باره میگوید “ مصرف بیش از حد محرک ها، قطعا میتواند باعث کاهش کیفیت خواب شده که این امر مستقیما روی افزایش چربی‌ بدن تاثیر گذار است. “

همچنین مصرف بیش از حد چربی‌ سوز‌ها میتواند باعث طریق زیاد، ایجاد اضطراب و ترس و کمی‌ عدم تعادل شود. بنابراین قبل از اینکه بخواهید شروع به مصرف چربی‌ سوز کنید، بهتر است به دنبال محصولی باشید که بهترین مطابقت را با نیاز‌ها و علایق شما داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *