آمینو اسید های ضروری را بیشتر بشناسید

آمینو اسیدها بلوک‌های سازنده‌ی پروتئین در عضلات هستند و در منابع غذایی متعددی یافت می‌شوند. اسید آمینه به وسیله پیوندهای پپتیدی به هم متصل می‌شوند و چندین اسید آمینه به هم می‌پیوندند تا یک پلی پپتید را تشکیل بدهند. زنجیره‌های پلی پپتیدی باهم پیوند یافته و به شکل پروتئین‌های مختلف در می‌آیند..

یک اسید آمینه از نظر شیمیایی از یک گروه کربوکسیل، یک اتم هیدروژن، یک گروه آمینی و یک رادیکال اسید آمینه تشکیل یافته است. بخش بزرگی از سلول‌ها، عضلات و بافت ها از اسیدهای آمینه تشکیل شده است به این معنی که اسیدهای آمینه نقش مهمی در بدن انسان ایفا می‌کنند. همچنین اسیدهای آمینه نقش اساسی در انتقال و ذخیره مواد مغذی دارند. اسیدهای آمینه در عملکرد ارگان‌ها، غدد، تاندون‌ها و رگ‌ها تاثیر دارند. علاوه بر آن اسیدهای آمینه در ساختار عضلات، پوست، استخوان، مو و … به کار می‌روند. البته نقش اسیدهای آمینه به این موارد خلاصه نمی‌شود و فواید زیادی به خصوص برای ورزشکاران دارد.که در مقالات قبلی مجله نسل آهن در مورد آن صحبت کرده بودیم.

از نظر بیولوژیک، اسیدهای آمینه به دو گروه اسیدهای آمینه ضروری و غیرضروری تقسیم می‌شوند. اسیدهای آمینه ضروری اسیدهایی هستند که برخلاف گروه دیگر در بدنتولید نمی‌شوند و یا به مقدار کمی تولید شده و باید از خارج و از طریق غذا و یا سایر منابع به بدن وارد گردند.
اسیدهای آمینه ضروری عبارتند از: لوسین، ایزولوسین، والین، فنیل آلانین، ترئونین، متیونین، تریپتوفان و لیزین. علاوه بر آنها، اسید آمینه های هیستیدین برای نوزاد انسان و آرژنین برای نوزاد حیوانات نیز ضروری (اساسی) محسوب می‌شوند.

منابع غذایی مناسب برای تامین این امینو اسید ها متفاوت میبشاد اما به طور اجیل تخم مرغ مرع و ماهی و سویا از جمله منابع مناسب بشمار می آیند.

  • آجیل: تأمین کننده اسید آمینه‌های، آرژنین، ایزولوسین و فنیل آلانین
  • ماهی: اسیدهای آمینه ایزولوسین، لیزین و متیونین
  • پروتئین سویا: منبع اسید آمینه‌های ایزولوسین، لیزین، متیونین، تریپتوفان و والین
  • تخم مرغ: شامل اسید آمینه‌های متیونین، ایزولوسین و لیزین و تریپتوفان

اسید آمینه غیر ضروری توسط بدن تولید می‌شود یعنی بدن می‌تواند اسیدهای آمینه غیر ضروری را با رژیم غذایی از جمله ویتامین‌ها بسازد. لازم به ذکر است، اصطلاح “غیر ضروری” به این معنی نیست که نیازی به آن نداریم، بلکه تمامی اسید آمینه‌ها مورد نیاز بدن هستند، این اصطلاح فقط از لحاظ اینکه توسط بدن تولید می‌شود یا نه کاربرد دارد. اسیدهای آمینه غیر ضروری عبارتند از: آلانین، آرژنین، آسپارژین، اسید اسپارتیک، سیستئین، اسید گلوتامیک، گلوتامین، گلیسین، پرولین و سرین.
در صورتی که بدن سالم و تغذیه صحیح داشته باشید دیگر نیازی نیست تا آمینو اسید های غیر ضروری را از طریق مکمل دریافت کنید و بدن شما میتوانید نیاز خود را برای این نوع از مواد تامین کند.

مهم ترین آمینو اسید های ضروری :

آمینو اسید های شاخه ای مهم ترین امینو ها در این این گروه محسوب میشوند
به سه آمینو اسید لوسین، ایزو لوسین و والین آمینو اسید‌های شاخه دار گفته میشود.اسم آمینو اسید‌های شاخه دار به واسطه شکل ساختار آنها به روی آنها گذشته شده است.که در ادامه در مورد فواید هر یک نکاتی را بیان خواهیم کرد

این دسته از امینو اسید ها پرکاربرد ترین و مهم ترین امینو اسید ها هستند که به دلیل اهمیتشان به صورت جداگانه نیز تولید و به فروش میرسند، این آمینو ها تاثیر مستقیمی بر روی بهبود عملکرد ورزشی ، تامین انرژی برای تمرینات سخت و کیفیت تمرین و ریکاوری بهتر دارند و جزو آن دسته از مکمل هایی میباشند که برای تمامی افراد با اهداف مختلف ورزشی در طول رژیم های متفاوت مناسب میباشند

اگر میخواهید فقط یک مکمل برای خود تهیه کنید تا کیفیت تمرینات را کمی بهبود ببخشید بهترین گزینه برای شما مکمل BCAAمیباشد که هم کارایی بسیار خوبی و هم قیمت مناسبی نسبت به برخی از مکمل ها دارد .

 آمینو اسید های ضروری:

۱- لوسین: همانند والین، لوسین یک آمینو اسید شاخه ای است که برای سنتز پروتئین و مرمت عضلات حیاتی است. همچنین باعث تنظیم سطح قند خون، تحریک بهبود زخم و تولید هورمون رشد می شود.

۲- ایزولوسین: آخرین آمینو اسید از سه آمینو اسید زنجیره ای شاخه ای، ایزولوسین است که در متابولیسم عضلات نقش دارد و به شدت در بافت ماهیچه متمرکز می شود. این آمینو اسید همچنین برای عملکرد ایمنی، تولید هموگلوبین و تنظیم انرژی مهم است.

۳- والین: آمینو اسید والین یکی از سه آمینو اسید زنجیره ای شاخه ای است، به این معنی که زنجیره ای به یک طرف ساختار مولکولی آن زنجیر شده است. والین به تحریک رشد و بازسازی عضلات کمک می کند و در تولید انرژی مشارکت می کند.

۴- فنیل آلانین: این اسید آمینه یک ماده متشکله جسم جدید برای انتقال دهنده های عصبی تیروزین، دوپامین، اپی نفرین و نوراپی نفرین است. فنیل آلانین، دارای نقش کاملی در ساختار و عملکرد پروتئین ها و آنزیم ها و تولید آمینو اسید های دیگر می باشد.

۵-ترئونین: این اسید آمینه بخش مهمی از پروتئین های ساختاری مانند کلاژن و الاستین است که مولفه های مهم پوست و بافت همبند هستند. همچنین نقشی در متابولیسم چربی و عملکرد سیستم ایمنی بدن دارد.

۶-تریپتوفان: اگر چه اغلب همراه با ایجاد خواب آلودگی است، اما تریپتوفان دارای بسیاری ازعملکردهای دیگر نیز هست. برای حفظ تعادل مناسب نیتروژن و ماده متشکله جسم جدید از سروتونین، یک انتقال دهنده عصبی که اشتها، خواب و خلق و خوی شما را تنظیم می کند، لازم است.

۷- متیونین: متیونین نقش مهمی در متابولیسم و سم زدایی دارد. همچنین برای رشد بافت و جذب روی و سلنیوم، یا مواد معدنی مورد نیاز برای سلامتی شما ضروری است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *