با مکمل گابا بیشتر آشنا شوید

GABA یا گاما آمینوبوتیریک اسید، یکی از آمینواسیدهای غیرضروری تشکیل شده از گلوتامیک اسید و ویتامین ب۶ می‌باشد. گاما آمینوبوتیریک اسید تقریبا در تمام بخش‌های مغز یافت می‌شود و از طریق فعالیت آنزیم گلوتامیک اسید دی کربوکسیلاز (GAD) تشکیل می‌شود. GAD تولید GABA از گلوتامیک اسید را سرعت می‌بخشد و برای تنظیم میزانGABA به ویتامین ب ۶ نیاز دارد. GABA یکی از اصلی‌ترین انتقال دهنده‌های عصبی مهار کننده در دستگاه عصبی می‌باشد که از انتقال جریان از سلولی به سلول دیگر جلوگیری می‌کند.

نقش گابا در بدنسازی

گابا یک آمینو اسید است که نقشی اساسی در تولید هورمون رشد دارد . هورمون رشد یک هورمون آنابولیک بسیار قوی است که باعث عضله سازی ، چربی سوزی و بهبود عملکرد ورزشکاران می شود . گاما آمینوبوتیریک اسید تقریبا در تمام بخش‌های مغز یافت می‌شود و از طریق فعالیت آنزیم گلوتامیک اسید دی کربوکسیلاز (GAD) تشکیل می‌شود.

GAD تولید GABA از گلوتامیک اسید را سرعت می‌بخشد و برای تنظیم میزان GABA به ویتامین ب ۶ نیاز دارد. GABA یکی از اصلی‌ترین انتقال دهنده‌های عصبی مهار کننده در دستگاه عصبی می‌باشد که از انتقال جریان از سلولی به سلول دیگر جلوگیری می‌کند.

با افزایش سن، تولید هورمون رشد در بدن انسان کاهش می یابد و از آنجایی که وجود این هورمون در بدن برای بدنسازان مهم می باشد و باعث رشد بیشتر و بهتر عضلات می گردد ، مصرف مکمل گابا می تواند با تاثیر گزاری بر روی غده هیپوفیز، میزان تولید هورمون رشد HGH را افزایش دهد و در ساخت عضلات کمک چشم گیری کند.

مزایای مصرف مکمل گابا:

  • تسکین اضطراب

یکی از عملکردهای اصلی گابا، کاهش تحریک پذیری عصبی است که می تواند اضطراب و ترس را کاهش دهد. این موضوع به اثر آرام بخشی آن است و اغلب به عنوان یک درمان طبیعی برای اضطراب مورد استفاده قرار می گیرد. در حقیقت، اختلالات اضطراب با کاهش سطح گابا مرتبط بوده اند.درمان های طبیعی متعددی برای اضطراب وجود دارد که از جمله آن می توان به مدیتیشن، روغن های ضروری یا ریشه سنبل الطیب اشاره کرد. این گیاه می تواند سطح گابا را در مغز افزایش دهد.

  • بهبود خواب

گابا اثر آرام بخشی دارد و می تواند به افراد کمک کند خواب راحت تری داشته باشند. یکی از مطالعات انجام شده در سال ۲۰۱۵ نشان می دهد مصرف گابا می تواند به خواب سریع افراد کمک کند و مدت زمانی که فرد برای به خواب رفتن نیازمند است را کاهش دهد. علاوه بر این، افرادی که دچار بی خوابی هستند معمولا سطح پایینی از گابا را دارند.

  • کاهش نشانه های افسردگی

گابا علاوه بر اینکه می تواند از اضطراب پیشگیری کند و خواب را تنظیم نماید، نقش مهمی در افسردگی دارد. محققان دریافته اند افراد مبتلا به افسردگی سطح پایین تری از گابا را دارند. سطح گابا ممکن است بعد از درمان افسردگی افزایش پیدا کند.

  • تسکین نشانه های سندرم پیش از قاعدگی

این سندرم گروهی از نشانه ها همچون تغییر در خلق وخو، خستگی، هوس مواد غذایی را در زنان ایجاد می کند. مطالعات انجام شده نشان می دهد سطح گابا در طول دوره قاعدگی دچار اختلال می شود و می تواند در طول این چرخه کاهش پیدا کند. این انتقال دهنده عصبی می تواند نشانه های سندرم پیش از قاعدگی را بهبود ببخشد. به عنوان مثال برخی از مطالعات نشان می دهد این ماده به عنوان تسکین دهنده درد عمل می کند. ویتامین B6 و منیزیم نیز می تواند درمان طبیعی برای این شرایط باشد.

  • کاهش التهاب

برخی از تحقیقات انجام شده نشان می دهد گابا سطح التهاب را در بدن کاهش می دهد و می تواند یک درمان عالی برای این شرایط باشد. به عنوان مثال مطالعه انجام شده در UCLA نشان می دهد مصرف مکمل حاوی گابا در موش ها خطر توسعه آرتریت روماتوئید و نشانه های آن را کاهش می دهد.

نحوه مصرف  مکمل گابا

GABA به شکل‌های پودر، قرص های جویدنی و کپسول عرضه میشود.

همانند بسیاری از محصولات، شما می توانید آن را به صورت جداگانه تهیه کرده و یا در ترکیب با محصولات فرمولی استفاده نمایید. بنابراین در این صورت این محصول در بسیاری از محصولات از جمله قرص‌های خواب، محصولات توانبخشی، محصولات پیش از ورزش و محصولات ضدپیری مشاهده می‌شود.

 میزان پیشنهادی برای مصرف دو گرم و چهار بار در روز می‌باشد. استفاده از GABA به میزان ۵ گرم برای به حداکثر رساندن آزادسازی GH صورت می‌گیرد اما پیشنهاد من ۲ گرم می‌باشد و در صورتی که به تاثیر مورد نظر دست نیافتید می‌توانید آن را به مرور زمان اندکی افزایش دهید.

مصرف این محصول عموما با معده خالی و قبل از خواب صورت می‌گیرد اما با توجه به نوع محصول ممکن است دستورالعمل مصرف متفاوت باشد، بنابراین برای اطلاعات دقیق به برچسب محصول مراجعه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *