مکمل های افزایش دهنده سطح تستوسترون

همان طور که در مقالات قبلی مجله نسل آهن بیان کردیم هورمون تستوسترون مهم ترین استروئید آنالبویک در فرآیند عضله سازی و افزایش ویژگی ها مردانه در افراد میباشد و نقش بسیار مهمی را در فرآیند رشد عضلات برای بدنسازان ایفا میکنند به همین دلیل متاسفانه برخی از افراد به سراغ مصرف مصنوعی این هورمون میروند که میتواند عوارض جبران ناپذیزی را برای آنها ایجاد کند

همان طور که قبلا توضیح دادیم با رعایت تغذیه صحیح ، تمرین اصولی و مصرف مکمل های مناسب میتوانید به صورت طبیعی بدن خود را وادار به ترشح بیشتر این هورمون کنید و در نتیجه سطح تستوسترون خون خود را افزایش دهید. در مقالات قبلی در مورد تغذیه مناسب و تمرینات لازم برای افزایش سطح تستوسترون بدن مطالبی را بیان کردیم در این مقاله مجله نسل آهن شما را با مهم ترین مکمل هایی که باعث افزایش طبیعی سطح هورمون تستوسترون در بدن میشوند آشنا خواهیم کرد.

مکمل های تست بوستر Testosterone Booster

این مکمل هادر واقع یک تقویت کننده سطح تستوسترون با طیف خاصی‌ از ویتامین‌ها و مواد معدنی و ترکیبات گیاهی می‌باشند  این مکمل ها باعث  تقویت سطح تستوسترون‌های آزاد در بدن ما میشوند. بر اساس گفته کمپانی سازنده این مکمل ها کمک زیادی به افزایش سطح تستوسترون میکنند و همچنین باعث تقویت قدرت بدنی و افزایش سرعت عضله سازی میشوند البته برخی از افراد به این نوع مکمل ها اعتقادی ندارند و نتایج حاصل آنها بیشتر نمایش تبلیغاتی میدانند.

شرکت مکمل سازی انواع مختلفی از تست بوستر ها را با ترکیبات مختلف تولید میکنند ،هر محصولی دارای مواد تشکیل دهنده منحصر به فرد خود می‌باشد اما برخی از مهم ترین مواد در بین آنها ثابت میباشند که تعدای از آنها را ادامه بیان خواهیم کرد.

زینک گلوکونات : این ماده معدنی برای بدن ضروری می‌باشد و عمدتا در محصولات افزایش دهنده عملکرد آقایان استفاده میشود زیرا به شکل  طبیعی این قابلیت را دارد که سطح تستوسترون را افزایش دهد.

عصاره شنبلیله : این گیاه در بین مدیترانه ای‌ها و عرب‌ها محبوب می‌باشد و برای سالهاست که از آن برای افزایش انرژی و بهبود عضله‌ سازی استفاده میشود.شنبلیله در ساخت انسولین کمک می‌کند و در عین حال سرعت جذب قند را نیز آهسته می‌کند

عصاره تریبولوس ترستریس : این ماده میتواند به بهبود توان و استقامت عضلانی کمک کند. همچنین میتواند به بهبود عملکرد مناسب سیستم قلبی عروقی نیز کمک کرده که همین امر برای انجام هر تمرین پر فشار و سنگینی‌ کاملا حیاتی می‌باشد. علاوه بر این موارد تریبولوس میتواند از سلامت مفاصل و ماهیچه‌ها حمایت کند، از بدن در برابر استرس محافظت کند و میتواند انعطاف پذیری لازم و مناسب در عملکرد ورزشی را ایجاد نماید.

دی اسپارتیک اسید: یک اسید آمینه طبیعی است که می تواند سطح هورمون تستوسترون را افزایش دهد. تحقیقات نشان داده است این مکمل باعث  افزایش هورمون محرک فولیکولی و هورمون لوتئینی کننده و در نتیجه افزایش سطح تستوسترون می شود. این فرآیند مهم است زیرا هورمون لوتئینی کننده، سلول های لیدیگ در بیضه را به تولید تستوسترون بیشتر وادار می کنند.

بور سیترات : این ماده به شکل طبیعی ساخته میشود و اکثر متخصصان تغذیه آن را در دسته ریز مغذی‌ها قرار میدهند. بور یک تقویت کننده تستوسترون قدرتمند و طبیعی می‌باشد که میتواند در حفظ استقامت و افزایش سطح انرژی کمک کننده باشد. از آن برای افزایش سطح تستوسترون استفاده میشود. در چندین تحقیق بالینی کارایی و ایمنی آن ثابت شده است. بور یکی‌ از کارامد‌ترین موادی می‌باشد که در محصولات افزایش دهنده عملکرد مردان استفاده میشود.

عصاره زنجیبل :. طبق تحقیقات انجام شده بر روی زنجبیل ، این ادویه به کاهش التهاب و همچنین افزایش سطح تستوسترون و بهبود عملکرد جنسی در بدن کمک می کند.

گیاه جینگ سینگ:

در یک مطالعه فواید این گیاه بر کیفیت اسپرم در مردان نابارور بررسی شد. این گیاه به میزان ۵ گرم در روز در طی یک دوره سه ماهه به مردان داده شد.  ۱۰ تا ۲۲ درصد افزایش در سطح تستوسترون این افراد دیده شد و علاوه بر این میزان بارداری همسران این افراد ۱۴ درصد افزایش یافت.

در افراد پر استرس این گیاه با کنترل هورمون استرس سطح تستوسترون را بالا می برد. آشواگاندا علاوه بر افزایش سطح تستوسترون به بهبود عملکرد جنسی نیز کمک می کند.

 

مکمل DHEA

دی هیدرواپی آندروسترون (DHEA) یک هورمون طبیعی در بدن است. این هورمون نقش اساسی در افزایش تستوسترون و کنترل سطح استروژن دارد. با توجه به اثرات بیولوژیکی این مکمل یک راهکار بسیار محبوب برای افزایش تستوسترون است.

از میان تمام مکمل های افزایش دهنده تستوسترون تحقیقات گسترده ای بر روی مکمل DHEA انجام شده است. مطالعات متعدد نشان داده اند که ۵۰-۱۰۰ میلی گرم DHEA در روز می تواند سطوح تستوسترون را تا ۲۰٪ افزایش دهد. البته در برخی از تحقیقات نیز مصرف این مکمل اثربخشی کافی نداشته است و نتایج متفاوت است. مصرف این مکمل برای ورزشکاران حرفه ای در زمان مسابقات ممنوع است.

مکمل آرژنین

آرژنین :ال-آرژنین یک آمینو اسید نیمه ضروری در بدن هست که به صورت کامل در بدن تولید نمیشود و برای اینکه بدن این آمینو اسید را در بدن کامل در اختیار داشته باشد باید از منابع بیرونی تغذیه شود(یعنی از مواد غذایی که در طول روز مصرف میکنیم ) ارژنین ماده ی اولیه گاز نیتریک اکسید هست وبه همین دلیل به عنوان داروی تقویت قوای جنسی نیز مورد استفاده قرار میگیرد. تحقیقات نشان داده است که مصرف آرژنین نیم ساعت قبل از خواب باعث افزایش تولید هورمون تستوسترون در بدن میشود.

مکمل ویتامین D

ویتامین D یک ویتامین محلول در چربی است که توسط نور خورشید تامین می شود. این ویتامین به عنوان فعال کننده هورمون استروئیدی در بدن عمل می کند. امروزه افراد معمولا با کمبود این ویتامین مواجه هستند زیرا به اندازه کافی در معرض آفتاب قرار نمی گیرند. افزایش ذخیره ویتامین D در بدن می تواند به افزایش سطح تستوسترون و کیفیت اسپرم کمک کند.

 

زمانی که افراد، بیشتر در معرض آفتاب قرار می گیرند سطح تستوسترون آن ها نیز افزایش می یابد. به گزارش نبض ما، تحقیقاتی بر روی ۶۵ مرد انجام شد و  این ۶۵ نفر به دو گروه تقسیم شدند. به نیمی از آن ها ۳۳۰۰ IU ویتامین دی در روز داده شد. بعد از مصرف سطح ویتامین D دو برابر شد و سطح تستوسترون نیز حدود ۲۰ درصد افزایش یافت. برای افزایش ویتامین D باید بیشتر در معرض آفتاب قرار گرفت و دریافت حدود ۳,۰۰۰ IU ویتامین D3 در روز و مصرف مواد غذایی حاوی ویتامین D نیز توصیه می شود.

مکمل زینک(روی)

زینک یا روی یک ماده معدنی در بدن است که در بیش از ۱۰۰ فرآیند شیمیایی در بدن دخالت دارد. همانند ویتامین D، مقدار  زینک نیز رابطه مستقیمی با سطح تستوسترون بدن دارد. مطالعه ای بر روی مردان نابارور با سطح تستوسترون پایین و یا نرمال انجام گرفت. در این تحقیقات مردان با تستوسترون پایین، افزایش تستوسترون و تعداد اسپرم  پس از مصرف زینک را تجربه کردند. اما تفاوتی در مردان با تستوسترون نرمال دیده نشد.

به کشتی گیرها در یک دوره ورزش سنگین همراه با رژیم ۴ هفته ای مکمل زینک داده شد. این مکمل از کاهش سطح تستوسترون در بدن آن ها جلوگیری کرد. پس این مکمل برای کسانی که در دوره تمرین های ورزشی سخت قرار دارند مناسب است.

زینک خودش به تنهایی استروژن را به تستوسترون تبدیل کرده، و همچنین به تولید اسپرم سالم‌تر و پرشمارتر نیز کمک می‌کند. پس در واقع، سطح پایین زینک می‌تواند مسبب سطح پایین آن باشد. غذاهای دارای زینک، صدف، جگر، غذاهای دریایی، مرغ، آجیل و دانه‌ها را شامل می‌شوند. همچنین شما می‌توانید زینک را بعنوان مکمل، ۵۰ تا ۱۰۰ میلی گرم در روز مصرف نمایید.

مکمل ZMA

زد ام ای ZMA یک مکمل تقریبا جدید میباشد که برای افزایش سطح تستسرون و عملکرد بهتر عضلات و ریکاوری مناسب در هنگام خواب تولید شده است، سه عنصر تشکیل دهنده ی اصلی این مکمل روی، منیزیم و ویتامین B6 هستند.

مطالعات نشان داده که ورزشکارانی که از مکمل های ZMA استفاده می‌کردند با رشد ۳۰ درصدی میزان تستوسترون و رشد ۴ درصدی عامل رشد مواجه شدن وافزایش قدرت بیشتری را تجربه کرده اند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *