آیا دمنوش های لاغری تاثیری دارند؟

تا حالا فکرش را کرده‌اید که یک روزی بخواهید با مایعات وزن کم کنید؟ رژیم دمنوش تحقق این تخیل است! قبول داریم که خیلی عجیب است، ولی بله شما با نوشیدنِ دمنوش در طول روز می‌توانید کاهش وزن داشته باشید،‌ اما نه کاهش وزنی که در ذهن شماست.

نوشیدنِ دمنوش فقط باعث سرعت گرفتنِ لاغری می‌شود و اصلاً خاصیت چربی‌سوزی ندارد. اگر می‌خواهید ببینید دمنوش‌های سفید، سیاه و سبزی که هر روز میل می‌کنید در لیست دمنوش‌های لاغرکننده است یا نه؟ و این‌که چگونه این دمنوش‌ها به لاغرشدنتان کمک می‌کند، تا پایان همراه این مطلب از نسل آهن باشید.

راز لاغری با دمنوش‌ها
دمنوش‌ها جزء کم‌کالری‌ترین نوشیدنی‌های دنیا هستند. برطبق مطالعات صورت گرفته روی دمنوش‌های مختلف مثل دارچین، زنجبیل و بابونه، این نوشیدنی‌ها در هر فنجان فقط ۲ کالری دارند!

حالا سؤال این‌جاست که نوشیدن این دمنوش‌های کم‌کالری چه دردی از ما، دوا می‌کند؟ تحقیقات نشان داده که دمنوش‌ها به‌صورت مستقیم، هیچ تأثیری بر چربی‌سوزی و لاغری نداشته و فقط می‌توانند به‌صورت غیرمستقیم به لاغرشدنتان کمک کنند.

دمنوش‌ها با ۳ ترفند شما را لاغر می‌کنند
۱ ترفند حذف: فرض بر این است که شما با نوشیدن دمنوش‌ها به کلی دور نوشابه‌های پر از شکر و ماء‌الشعیرهای پرکالری را خط می‌کشید و دیگر فقط در طول روز دمنوش می‌نوشید. این اولین قدمی است که خیلی زود باعث لاغری‌تان خواهد شد.

۲ ترفند سیری: بسیاری از نوشیدنی‌ها مثل همین دمنوش‌ها باعث می‌شود تا برای مدتی احساس سیری داشته باشید و دیگر سمت غذاهای پرکالری نروید. این دومین قدم مثبت برای لاغر شدن سریع است. به همین خاطر می‌گویند که قبل از غذا یک لیوان آب بنوشید تا زودتر لاغر شوید.

۳ ترفند کالری‌سوزی: دمنوش‌هایی که حاوی زردینه (Flavonoid) هستند، باعث می‌شوند تا متابولیسم بدن بیشتر شده و به همین خاطر کالری‌سوزی‌تان در مقایسه با حالت عادی چندین و چند برابر شود.

قطعاً شما هم دقت کرده‌اید که بعد از نوشیدنِ بعضی از دمنوش‌ها احساس انرژیِ بیشتری کرده و گاهی اوقات حتی عرق می‌ریزید؛ این همان تأثیر افزایش متابولیسم دمنوش‌ها است.

حالا که با ترفند دمنوش‌ها آشنا شدیم، بهتر است به بخش مهیج معرفی بهترین دمنوش‌ها برویم.

بهترین دمنوش‌ها برای کاهش وزن و چربی‌سوزی بیشتر
۱ دمنوش چای سبز
اسم دیگر چای سبز را می‌توانیم مخزن انرژی بگذاریم! به همین دلیل است که چینی‌ها و ژاپنی‌ها که صبح تا شب کار می‌کنند با هر وعده غذایی‌شان یک لیوان چای سبز هم می‌نوشند.

همین چای سبز به ظاهر بدمزه که ۹۰ درصد ایرانی‌ها از طعم و مزه آن گریزان‌اند، دارای خواص شگفت‌انگیزی برای سلامتی و کالری‌سوزی است. چای سبز حاوی کاتچین (یکی از اعضای خانواده زردینه‌ها بوده) و علاوه‌بر افزایش متابولیسم بدن، تا حد زیادی به تجزیه سریع‌تر چربی‌ها کمک می‌کند.

کافی است چای سبز را جایگزین قهوه لاته (شیر قهوه) صبحانه خود کنید، با همین جایگزینیِ به ظاهر ساده، نزدیک ۳۰۰ کالری کمتر دریافت خواهید کرد.

آزمایش تأثیر دمنوش چای سبز
برطبق آزمایش و تحقیقی که در مجله معتبر علوم تحقیقات پزشکی نیز به چاپ رسید، ۶۳ نفر شرکت‌کننده را در ۳ گروه مجزا جای دادند:

گروه اول: گروهی که از دارونما یا نوشیدنی‌ای شبیه چای سبز استفاده می‌کردند.

گروه دوم: گروهی که روزی ۲ فنجان چای سبز می‌نوشیدند.

گروه سوم: گروهی که روزی حداقل ۴ فنجان چای سبز می‌نوشیدند.

نتیجه این تحقیق بسیار جالب بود، بعد از گذشت تنها دو ماه محققان دریافتند افراد گروه سوم که روزی حداقل ۴ فنجان چای سبز می‌نوشیدند، شاهد کاهش وزن بیشتری در مقایسه با گروه‌های دیگر بوده و چند سانتی‌متر از سایز دور کمرشان کم شده بود.

حالا خودتان تصور کنید با ترکیب چای سبز + ورزش + رژیم اصولی چه بلایی سر چربی‌هایتان خواهید آورد.

۲ دمنوش نعناع فلفلی
یکی از اصلی‌ترین بخش‌ها برای رسیدن به کاهش وزن، داشتن رژیم غذایی کم‌کالری است. اگر بتوانید بر هوسِ خوردنِ غذاهای پرکالری، شیرین و پرچرب غلبه کنید، نیمی از مسیر را درست آمده‌اید.

دمنوش نعناع فلفلی این کار را برایتان آسان‌تر می‌کند! بعد از نوشیدن این دمنوش، بیشتر احساس سیری کرده و ترجیح خواهید داد که کمتر سراغ خوردن شیرینی‌جات و غذاهای پرچرب بروید.

آزمایش تأثیر دمنوش نعناع فلفلی
برطبق تحقیقی که در مجله پزشکی ارتوپدی و عصب‌شناسی به چاپ رسید، افرادی‌که هر ۲ ساعت یک‌بار عصاره نعنا را بو می‌کردند، بعد از گذشت یک ماه حداقل دو و نیم کیلو وزنشان کمتر شده بود! این نشان از خاصیت سیرکنندگی و کاهش اشتهای این دمنوش دارد. در نتیجه سعی کنید در حین نوشیدن دمنوش نعناع فلفلی دائماً دمنوشتان را بو کنید تا از همه خواص آن بهره‌مند شوید.

۳ دمنوش اولانگ
شاید سخت‌ترین بخش کاهش وزن، نداشتنِ انرژی و به اصطلاح حال و حوصله ورزش‌کردن و پایبند بودن به رژیم است. دمنوش اولانگ این مشکل را برایتان حل خواهد کرد. این دمنوش سرشار از زردینه‌ها بوده و خیلی سریع بعد از نوشیدن آن، انرژی‌تان سر به فلک خواهد کشید.

طعم خوشمزه آن نیز باعث می‌شود تا نوشیدنی‌های شیرین دیگر را کنار گذاشته و دیگر به دمنوش اولانگ در طول روز مقید باشید.

آزمایش تأثیر دمنوش اولانگ
در تحقیقی که در مجله چینی یک‌پارچه‌سازی خدمات پزشکی به چاپ رسید، آزمایشی بر روی ۱۰۲ نفر شرکت‌کننده صورت گرفت و در طول مدت ۶ هفته در این آزمایش، همه افراد شرکت‌کننده روزی حداقل ۲ تا ۴ گرم فنجان دمنوش اولانگ مصرف می‌کردند.

نتیجه آزمایش بسیار جالب بود، نزدیک به ۷۰ درصد شرکت‌کننده‌ها پس از گذشت ۶ هفته، حداقل ۱ کیلو کم کرده بودند و ۲۰ درصد دیگر نیز حدود ۳ کیلو کاهش وزن داشتند.

اگر حوصله دم‌کشیدن و درست‌کردنِ دمنوش ندارید و ترجیح می‌دهید سراغ آب‌میوه‌های چربی‌سوز بروید، بهتر است مقاله فواید و مضرات آب کرفس برای لاغری نسل آهن را تا انتها بخوانید.

۴ چای سیاه یا چای ایرانی
یکی از پرمصرف‌ترین چای‌ها در ایران همین چای سیاه یا چای ایرانی است. این نوع چای به علت این‌که حاوی کافئین است می‌تواند متابولیسم را بالا برده و در نتیجه موجب چربی‌سوزی سریع‌تر شود.

برطبق مطالعه‌ای که روی موش‌های آزمایشگاهی نیز انجام شده، ماده پلی فنول موجود در چای سیاه مانع جذب چربی غذا در روده‌ها شده و در نتیجه جلوی بازگشت وزنتان پس از رژیم را تا حد زیادی خواهد گرفت. البته این تحقیق نیاز به مطالعات بیشتری داشته و نتیجه آن هنوز هم در هاله‌ای از ابهام است.

۵ دمنوش چای سفید
چای سفید یکی از طبیعی‌ترین و سالم‌ترین دمنوش‌های دنیا است. این چای به هیچ‌وجه فراوری‌نشده و بلافاصله بعد از چیده‌شدن، زیر نور آفتاب خشک‌شده و به دست مصرف‌کننده می‌رسد.

چای سفید همانند بسیاری از دمنوش‌ها دارای زردینه‌ها یا همان افزایش‌دهنده‌های انرژی است، با این تفاوت که تراکم زردینه‌ها و ترکیبات مفید داخل آن چندین برابر دیگر چای‌ها است.

شاید باورتان نشود، ولی همین نوشیدنیِ به ظاهر بی‌رنگ و لعاب، می‌تواند از تشکیل چربی‌های جدید داخل بدنتان جلوگیری کند! محققان دریافتند که آنتی‌اکسیدان EGCC موجود در چای سفید نه‌تنها از تشکیل سلول‌های چربی جلوگیری می‌کند، بلکه تجزیه سلول‌های چربی قدیمی‌تان را نیز سرعت خواهد بخشید.

۶ دمنوش روبیوس
روبیوس دمنوشی است که نه‌تنها بی‌نهایت از دیدن آن داخل فنجانتان لذت خواهید برد، بلکه بعد از نوشیدن آن احساس سلامتی‌تان دو چندان خواهد شد. ترکیب شیمیایی فوق‌العاده‌ای با نام آسپالاتین (aspalathin) در داخل روبیوس وجود دارد که جلوی گرسنگی‌هایتان را گرفته و باعث می‌شود تا مدت زمان بیشتری احساس سیری داشته باشید.

اگر فقط به دنبال افزایش سوخت‌وساز بدن قبل از ورزش هستید و حوصله رفتن به عطاری را ندارید، می‌توانید مقاله برای افزایش سوخت و ساز بدن، قبل از ورزش چه بخوریم؟ را با دقت بخوانید.

بهترین زمان نوشیدن دمنوش برای لاغری سرعتی‌تر
بهترین زمان برای بهره‌مندی از خواص لاغرکننده چای سبز، نوشیدن آن قبل از شروع برنامه ورزشی‌تان است با این کار متابولیسم بدنتان افزایش یافته و در حین ورزش علاوه‌بر عرق ریختن، با انرژیِ بیشتری تمرین خواهید کرد.

اگر هنوز برنامه ورزشی ندارید و چند حرکتی که بلدید را در طول روز انجام می‌دهید و هیچ تغییری هم حس نمی‌کنید، پیشنهاد می‌کنیم حتی یک روز را برای گرفتن برنامه ورزشی اختصاصی چربی‌سوزتان از دست ندهید.

نتیجه‌گیری
در این مقاله از نسل آهن به این نکته پی بردیم که دمنوش‌ها و چای‌‍ها به‌طور مستقیم تأثیری در کاهش وزن و چربی‌سوزی نداشته و فقط می‌تواند سرعت چربی‌سوزی‌تان از طریق رژیم یا ورزش را افزایش دهد. اگر بخواهید روال زندگی‌ خود را همانند گذشته ادامه دهید و فقط دمنوش را به برنامه غذایی‌تان اضافه کنید، شاید سال‌ها طول بکشد تا یک کیلو کم کنید.

برای گرفتن بهترین نتیجه در سریع‌ترین زمان ممکن بهتر است از معادله زیر کمک بگیرید:

دمنوش + ورزش + رژیم = لاغری و کاهش وزن سرعتی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *