آیا پروتئین وی چربی سوزی نیز می‌کند؟

پروتئین وی درسال‌های اخیر به‌عنوان یک مکمل بدنسازی سالم و مفید محبوبیت بسیاری در بین بدنسازان و ورزشکاران ایرانی پیدا کرده است.

دیگر تمامی مطالعات، عضله‌ساز بودنِ پروتئین وی را تأیید کرده‌اند و هیچ قید و شرطی در این مسئله وجود ندارد؛ اما عده بسیاری معتقدند که این مکمل علاوه‌بر عضله‌سازبودن، لاغرکننده نیز هست!

در صورت تأییدشدنِ این ادعا، وی به‌عنوان بهترین مکمل دوره کات خواهد بود. در ادامه علاوه‌بر آشنایی با پروتئین وی، فواید، مضرات و لاغرکننده‌بودنِ آن را بررسی خواهیم کرد.

پروتئین وی چیست؟

پروتئین وی دقیقاً همان مایعی است که در هنگام تولید پنیر از شیر جدا می‌شود. بله، درست متوجه شدید، مکملی که بدنسازان عاشق آن هستند از شیر به‌دست می‌آید. شیر دارای دو نوع پروتئین است:

۱ کازئین (%۸۰ کل شیر)

۲ وی (%۲۰ کل شیر)

حتماً تاکنون آب روی ماست ‌را دیده‌اید، این همان آب پنیر است که بدنسازان به‌عنوان مکمل استفاده می‌کنند. البته اشتباه نکنید، پروتئین وی به شکل آب ماست به فروش نمی‌رسد! بلکه برروی آب به دست آمده از ماست یا پنیر، فرایندهای بسیاری انجام می‌دهند تا به شکل پودرهایبدنسازی امروزی دربیاید.

به‌طور کلی پروتئین وی طعم خوبی ندارد و بعد از فرایندهای بسیار و تبدیل‌شدن به پودر، این بدمزگی چند برابر هم می‌شود. به همین خاطر است که بسیاری از شرکت‌ها این محصول را به صورت طعم‌دار شده با طعم شکلات، توت‌فرنگی و وانیل روانه بازار می‌کنند.

جدول ارزش غذایی پروتئین وی

ارزش غذایی یک اسکوپ پروتئین وی (۲۸ گرم)

کربوهیدات: %۲۰ پروتئین: %۸۰ چربی: %۰

پروتئین۲۰٫۰ گرم
کلسیم۹۴٫۷ میلی‌گرم
آهن۰٫۰ میلی‌گرم
سدیم۱۴۰ میلی‌گرم
کربوهیدرات۵٫۰ گرم
فیبر۱٫۰ گرم
شکر۳٫۵ گرم

چند نوع پروتئین وی وجود دارد؟

به‌طور کلی پروتئین وی به سه دسته تقسیم می‌شود که هرکدام ویژگی‌های خاص خودشان را دارند:

۱ کنستانتره

۲ ایزوله

۳ هیدرولیزه

  • کنستانتره: دارای حدود ۷۰ تا %۸۰ پروتئین بوده و علاوه‌بر آن حاوی لاکتوز (شکر موجود در شیر) و چربی است. این نوع از وی خوشمزه‌ترین نوع پروتئین وی است.
  • ایزوله: وی ایزوله دارای حداقل %۹۰پروتئین بوده و نسبت به کنستانتره دارای لاکتوز و چربی کمتری است.

شاید در نگاه اول فقط به پروتئین دقت کنید اما یادتان باشد که مواد مغذی موجود در وی کنستانتره نسبت به مدل ایزوله بیشتر است.

به‌طور کلی بهترین نوع پروتئین وی کنستانتره آن است که هم قیمت مناسبی داشته و هم دارای مواد مغذی بسیار زیادی است. ناگفته نماند که مزه‌اش هم نسبت به بقیه بهتر است.

چرا باید پروتئین وی مصرف کنیم؟

با خوردنِ یک اسکوپ از این مکمل حدود ۲۵ تا ۵۰ گرم (بستگی به نوع و اندازه اسکوپ) پروتئین خالص دریافت خواهید کرد. شاید بگویید اصلاً چه فرقی می‌کند که در طول روز چقدر پروتئین دریافت کنیم؟! لازم است بدانید که میزان پروتئین دریافتی برای ورزشکاران، خصوصاً بدنسازان و عاشقان لاغری اهمیت بسیار زیادی دارد.

پروتئین وی را چه زمانی مصرف کنیم؟

برطبق مطالعات صورت گرفته بیشترین رشد عضلانی وقتی اتفاق می‌افتد که دقیقاً قبل، بعد و یا در حین ورزش پروتئین وی مصرف کنید. به‌خصوص بعد از تمرین یکی از زمان‌های طلایی برای مصرف این مکمل است.

جالب است بدانید که وی حتی از پروتئین سویا که پروتئینی طبیعی به حساب می‌آید نیز اثرگذاری بیشتری دارد.

چگونه با پروتئین وی لاغر شویم؟

برای رسیدن به پاسخ این سؤال بهتر است که ابتدا با واژه «ترموژنیک» آشنا شویم.

ترموژنیک به معنی سوزانده‌های چربی است. این مکمل‌ها، با تحریکِ سیستم عصبیِ بدنِ انسان، باعث افزایش سطح سوخت‌وساز می‌شود. برخی از جوانان برای کاهش وزن و یا افزایش نیرو از این محصولات ترموژنیک استفاده می‌کنند.

  • همچنین شواهدی وجود دارد که مدعی است کاهش چربی، یکی از فواید ترموژنیک‌ها بوده و علاوه‌بر آن باعث افزایش گرمازایی (تولید حرارت) در بدن، سرکوب اشتها و افزایش انرژی خواهد شد. به بیان ساده‌تر، بعد از خوردنِ این محصول، بیشترین کالری‌سوزی ممکن در بدنتان آغاز خواهد شد.
  • شما می‌توانید برای افزایش سطح انرژی و متابولیسم بدنتان، هر روز مقداری پروتئین وی به وعده‌های غذایی و میان‌وعده‌های خود اضافه کنید.
  • راه‌های مختلف و خوشمزه‌ای برای اضافه‌کردنِ پودرهای پروتئینی به برنامه غذایی وجود دارد؛ پس دیگر نیازی نیست با این پودرها فقط اسموتی درست کنید.
  • یکی دیگر از فوایدی که این پودرهای پروتئینی برای لاغری دارند این است که مکمل وی و پروتئین‌های دیگر برای مدت طولانی‌تری شما را سیر نگه داشته و باعث می‌شوند تا کمتر ریزه‌خوری کنید.

پروتئین وی چه فواید دیگری دارد؟

علاوه‌بر دو علتی که در بالا اشاره شد، یعنی افزایش متابولیسم (سوخت‌وساز بدن) و به تعویق انداختنِ گرسنگی، فایده دیگری نیز دارد که این مکمل را برای لاغری گزینه مناسبی می‌سازد.

همان‌طورکه می‌دانید، مصرف این مکمل باعث افزایش عضله‌سازی در فرد می‌شود. شاید این پرسش برای شما پیش بیاید که خب افزایش حجم عضلات چه ارتباطی با کاهش وزن دارد؟!

پاسخِ درست این است که هر چقدر عضله‌سازی بیشتر باشد، بدنتان برای سوخت‌رسانی به عضلات، چربی بیشتری می‌سوزاند و در نتیجه سریع‌تر لاغر می‌شوید.

البته دقت داشته باشید که برای لاغرشدن، استفاده از پروتئین به‌تنهایی کافی نیست؛ بهترین راه برای کاهش وزن، ترکیبِ مصرف پروتئین، همگام با ورزش است. اگر می‌خواهید در کمترین زمان و به بهترین شکل ممکن لاغر شوید، حتماً ورزش را به برنامه رژیم خود اضافه کنید.

میزان مصرف پروتئین وی چقدر است؟

تصور کنید که تمامی عضلات شما از جنس پروتئین است؛ بنابراین اگر حجم بیشتری پروتئین میل کنید، عضله‌سازی سریع‌تر اتفاق خواهد افتاد. میزان پروتئین مصرفیِ هر شخص، به عوامل بسیار زیادی بستگی دارد؛ سن، وزن، جنسیت و فعالیت جسمی از جمله این موارد برای تعیین میزان پروتئین مورد نیاز آن‌هاست.

بنابراین با توجه به همه فاکتورهای دخیل در این قضیه، پیشنهاد مقدار مشخصی از این پروتئین، کارِ به مراتب سخت و دشواری است. البته بسیاری از برندهای مطرح تولیدکننده، محصولشان را به‌همراه یک اسکوپ پلاستیکی و دستورالعمل کامل، روانه بازار می‌کنند.

مقدار پیشنهاد وی در طول روز برای ورزشکاران معمولاً بین ۱ تا ۲ اسکوپ (۲۵ تا ۵۰) گرم است که مصرف آن بیشتر برای بعد از تمرین توصیه شده است.

اما به‌طور کلی پیشنهاد می‌کنیم از مشخصات سرو درج‌شده روی قوطی محصول استفاده کنید، زیرا اندازه اسکوپ و میزان پروتئین موجود در ویِ شرکت‌های تولیدکننده متفاوت است.

چگونه میزان پروتئین وی مورد نیازمان را محاسبه کنیم؟

بهترین کار برای اندازه‌گیریِ این مقدار، یک تفریق ساده است.‌ به این‌صورت که میزان پروتئینی که از طریق مواد غذایی مانند گوشت و تخم‌مرغ جذب نموده‌اید را از میزان کل پروتئین مورد نیازتان در طول روز کم کنید تا میزان پروتئینی که باید از راه پودرهای پروتئینی جذب کنید، به‌دست بیاید.

برای محاسبه دقیق باید هرچیزی که در طول روز میل می‌کنید را یادداشت کرده و میزان پروتئین آن را به‌صورت آنلاین یا از طریق اپلیکیشن‌های مختلف استخراج کنید تا مجموع پروتئین به‌دست آمده، سپس تفریق ساده‌ای که در بالا به آن اشاره کردیم را انجام دهید.

نکته: پودر پروتئینی را از فروشگاه‌ها و داروخانه‌های معتبر خریداری کنید.

پروتئین وی از چه طریقی به ورزشکاران کمک می‌کند؟

همه مکمل وی را به‌عنوان عضله‌ساز، نیروبخش و بهبوددهنده عملکرد ورزشی در باشگاه می‌شناسند، اما این مکمل برای کمک به ورزشکاران راه‌های زیادی پیش‌ِرو دارد:

پروتئین و آمینواسید: پروتئین وی با قراردادنِ پروتئین و آمینواسید بیشتر در اختیار عضلات، به رشدشان کمک زیادی می‌کند.

هورمون: با مصرف این مکمل، هورمون‌های آنابولیک مثل انسولین در بدن بیشتر شده و باعث رشد عضلات خواهد شد.

لوسین: آمینواسید لوسین داخلِ وی زیاد بوده و باعث تحریک سنتز پروتئینی در سطح مولکولی خواهد شد.

جذب سریع: یکی دیگر از امتیازات پروتئین وی جذب سریع آن است که در مقایسه با دیگر پروتئین‌ها با سرعت بسیار بالایی جذب می‌شود.

نتیجه‌گیری

اگر احساس می‌کنید که در طول روز پروتئین کافی به بدن و عضلاتتان نمی‌رسانید، یکی از بهترین راه‌های ممکن استفاده از پروتئین وی است؛ یک منبع پروتئین زودجذب که با بدنِ انسان سازگاری زیادی دارد.

اهمیت دریافت پروتئین کافی برای ورزشکاران و بدنسازان هزاران برابر یک فرد غیرورزشکار است. اگر دلتان عضله‌سازی هم‌زمان با چربی‌سوزیمی‌خواهد از وی غافل نشوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *