کارهایی که باعث جلوگیری از رشد عضلات شما می‌شود

اگر مهم‌ترین هدفتان در امسال، انجام تمرینات برنامه ورزشی و عضلانی شدن است، و می‌خواهید بی‌هیچ مشکلی بدن بی‌نقص و عضلانی بسازید، در اولین قدم باید مراقب هشدارهایی که در ادامه گفته شده باشید و از آن‌ها درس بگیرید.

خواندن جمله یکی از اسطوره‌ها و مربیان بدنسازی در این مورد خالی از لطف نیست. مارک ریپتو معتقد است: «کشتن آدم‌های قوی خیلی سخت‌تر از کشتنِ افراد ضعیف، ولی باهوش است». بهتر است اولین قدم در مسیر عضلانی شدن را با خواندن این ۶ اشتباه غیرقابل جبران در دنیای بدنسازی بردارید.

۱. دوستانتان افکار منفی دارند
یکی از بدترین اشتباهات شما در دنیای ورزش، همراهی و هم دمبل شدن با افراد و دوستانی است که ذهنشان پر از تفکرات منفی است. یادتان باشد که در زندگی شبیه ۵ نفری خواهید شد که بیشترین وقتتان را با آن‌ها می‌گذرانید. اگر آن‌ها تنبل، دارای تفکر منفی یا گریزان از باشگاه باشند، شک نکنید که روزی شبیه آن‌ها خواهید شد.

سعی کنید اطرافتان را با افراد مثبت‌اندیشی پر کنید که اهداف و گرایش‌هایشان شبیه شما باشد. در نتیجه بهترین دوستان شما در باشگاه و در زمان بدنسازی‌تان، افرادی خواهند بود که عاشق ورزش و دنبال عضلانی شدن هستند.

۲. برای عضلانی شدن دلبسته دستگاه‌ها شده‌اید
دستگاه‌ها به‌عنوان وسیله‌ای کمکی برای انجام بعضی حرکات بدنسازی به حساب می‌آیند. اینکه بخواهید بیش‌ازحد دلبسته و درگیر دستگاه‌های بدنسازی شوید، یکی دیگر از اشتباهاتی است که ممکن است در باشگاه مرتکب شوید.

زیرا بعد از مدتی این دستگاه‌ها محدوده حرکتی شما را تغییر داده و شاید دیگر نتوانید بسیاری از حرکاتی که قبلاً به‌راحتی انجام می‌دادید را اجرا کنید.

بهترین کار این است که در برنامه تمرینی‌تان استفاده از دستگاه را بگنجانید، ولی همه وقتتان را صرف کار کردن با دستگاه‌ها نکنید؛ همچنین از فواید دمبل، هالتر و دیگر وسایل هم بهره‌مند شوید.

۳. تمرینات هوازی را به همه چیز ترجیح می‌دهید
آیا شما هم ساعات طولانی را روی تردمیل یا دوچرخه ثابت گذرانده و حسابی از این رویه خسته شده‌اید؟ این کار علاوه‌بر اینکه حوصله‌تان را سر می‌برد، باعث نابودن‌شدنِ مفاصلتان نیز خواهد شد.

بهترین راهکار استفاده هم‌زمان از تمرینات هوازی و قدرتی در کنار هم است؛ زیرا اگر بخواهید فقط تمرینات هوازی انجام دهید، علاوه‌بر آسیب مفصلی، بدنتان روزبه‌روز ضعیف‌تر شده و شاید نهایتاً عضلات زیادی را از دست بدهید.

۴. بدنتان دچار خشک‌سالی است
یکی از نکات بسیار مهم در بهبود عملکرد ورزشی نوشیدن آب کافی است. میزان آبی که در حین تمرینات ورزشی نوش جان می‌کنید، باید براساس شدت تمرینات و دمای محل ورزشتان باشد تا بدنتان دچار کم‌آبی نشود.

اگر تمرینات شدت بالا را در شهری مثل قم انجام می‌دهید و دائماً عرق می‌ریزید، باید میزان آب مصرفی‌تان را حدوداً دوبرابر کنید تا بدنتان عملکرد خوبی در حین تمرین داشته باشد.

۵. کمبود خواب دارید
سخت‌ترین کار دنیا ورزش‌کردن و عضله‌سازی با وجود خواب‌آلودگی است. اگر هر روز از خوابتان می‌زنید تا بیشتر ورزش کنید، باید بدانید که سخت در اشتباهید. دقیقاً در زمان خواب شماست که درصد زیادی از هورمون‌های آنابولیک، تستوسترون و هورمون رشد آزاد می‌شود.

البته کم‌خوابی اثرات دیگری هم به دنبال دارد، کاهش سطح انرژی، خستگی، افزایش احتمال آسیب‌دیدگی در حین ورزش و کاهش دقت، دیگر اثراتی است که در کمین افراد کم‌خواب است. پس هر روز حداقل ۷ و نهایتاً ۸ ساعت بخوابید تا در طول روز و درحین ورزش بازدهیِ بیشتری داشته باشید.

۶. فقط به درازنشست و کرانچ اهمیت می‌دهید
تمام فکر و ذکرتان رسیدن به شکم شش‌تکه در کمترین زمان شده و حتی لحظه‌ای را برای انجام حرکت درازنشست یا کرانچ هدر نمی‌دهید؟! لازم است بدانید که حرکت درازنشست و کرانچ، شکم شما را شش‌تکه نخواهد کرد!

ورزش و حرکات شکم فقط نقش کمک‌کننده خواهند داشت و شما در اصل باید لایه چربی روی شکمتان را آب کنید تا شکم شش‌تکه‌تان نمایان شود.

۷. به دنبال برنامه ورزشی فصلی هستید
به دنبال بهترین برنامه ورزشی دنیا برای تمام فصول سال هستید؟! بگذارید خیالتان را راحت کنیم، چنین برنامه ورزشی‌ای اصلاً وجود ندارد. اگر به دنبال پیشرفت و خوش‌فرم‌شدنِ سریع بدنتان هستید، باید دائماً برنامه ورزشی‌تان را تغییر دهید.

زیرا بعد از مدتی بدن شما به روند ورزش‌کردن عادت کرده و خیلی زود به بن‌بست خواهید رسید. به همین خاطر برنامه ورزشی نسل آهن به صورت اتوماتیک ماهی یک‌بار تغییر کرده و برنامه ورزشی چالشی‌تری را در اختیارتان قرار می‌دهد تا پیشرفت شما با مشکل روبه‌رو نشود.

نتیجه‌گیری
شما با هر وزن و مدل بدنی،‌ برای خوش‌فرم و عضلانی شدن نیاز به یک برنامه ورزشی حرفه‌ای و رژیم غذایی اصولی خواهید داشت. در این راه باید از تمام اشتباهاتی که در دنیای بدنسازی و عضلانی شدن پیش‌ می‌آید، دوری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *