تمرینات بدنسازی در صبح بهتر است یا بعد از ظهر

زمان انجام تمرینات بدنسازی همواره یکی از سوالات مهم ورزشکاران بوده است اما نکته ای که که همین ابتدا بهتر است بیان کنیم مسئله مهم تر از زمان تمرین در صبح یا بعد از ظهر این است که شما از یک برنامه منظم پیروی کنید اگر صبح ها تمرین میکنید پس ساعت بدن خود را به یک باره بهم نزنید و  در طول هفته همان صبح ها تمرین کنید این اشتباه برزگی میباشد که یک روز صبح یک روز عصر و روز دیگر اخر شب و بدون برنامه تمرین کنید. مهم تر از زمان تمرین داشتن نظم و انجام خود تمرینات میباشد.

مطالعات گوناگونی عملکرد افراد را در ورزش صبح‌ و بعدازظهر مورد تحلیل و بررسی قرار دادند. نتایج مطالعات نشان داد جلساتی که بعدازظهرها برگزار می‌شد از نظر عملکرد ورزشی، استقامت و قدرت نتایج بهتری دربرداشت.

اگر بعدازظهرها ورزش کنید عملکرد بهتری خواهید داشت.

افراد شرکت‌کننده گزارش دادند که واکنش بدن‌شان بعدازظهرها بهتر از صبح‌هاست و می‌توانند تمرینات بیشتری انجام بدهند. براساس یافته‌های تحقیقاتی که درمورد کوتیزول و تستوسترون در بدنسازها صورت گرفت، تمرینات بدنسازی در عصر برای عضله‌سازی بسیار مؤثرتر است.

کورتیزول هورمونی است که در صورت لزوم، با شکستن بافت عضلانی به تنظیم قندخون کمک می‌نماید؛ به این حالت کاتابولیسم گفته می‌شود. تستوسترون هم عملکردی معکوس دارد: با استفاده از پروتئین به عضله سازی کمک می‌کند؛ که به آن آنابولیسم می‌گویند.

در آزمایش‌ها نشان داده و ثابت شده، کورتیزول در صبح خیلی زود، ماکسیمم و عصرها مینیمم است. ترشح تستوسترون و کورتیزول در ابتدای صبح به حداکثر می‌ِسد و پس از آن در طول روز روند نزولی پیدا می‌کند و در بیشتر مردها این موضوع صدق می‌کند.اما چیزی که تحقیقات نشان داد این است که نسبت تستوسترون به کورتیزول در عصر بالاترین است زیرا کورتیزول که هورمون شکننده عضلات است، بیشتر از تستوسترون در طول روز افت می‌کند و حالتی آنابولیک‌تر ایجاد می‌نماید، یعنی حالت عضله‌سازی در عصر

ورزشکاران حرفه ای توصیه میکنند که تمرینات هوازی و تمرینات که مربوط به کاهاش چربی های بدن میباشد را در ابتدای صبح انجام دهید مخصوصا تمرینات هوازی ابتدای صبح به صورت ناشتا یکی از بهترین روش ها برای کاهش چربی های بدن میباشد اما اکثر مربیان و کارشناسان ورزشی بهترین زمان برای تمرینات قدرتی و استقامتی را در بعد از ظهر میدادند که در این زمان بدن انرژی بیشتری دارد و همان طور که گفتیم سطح تستوسترون و کرتیزول در حالت بهتری قرار دارد و همچین با تمرین در بعد از ظهر میتوانید ریکاوری بهتر و خواب مناسب تری را در طول شب داشته باشید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *