کلن بوترول دارویی خطرناک برای بدنسازان

کلن بوترول یک ترکیب شمیایی شبه استروئیدی است، که امروزه از آن حتی به عنوان دارو برای درمان بیماری نیز استفاده نمیشود، اما متاسفانه این دارو یه دلیل خواصی که برای چربی سوزی دارد هنوز توسط برخی از بدنسازان مصرف میشود.

در این مقاله از مجله نسل آهن قصد داریم بررسی کنیم که چرا این دارو توسط برخی از بدنسازان استفاده میشود و با عوارض و تاثیرات مخرب مصرف آن بیشتر آشنا شویم

کلن بوترول چیست ؟

کلن بوترول نوعی محرک مصنوعی (غیر استروئیدی)، با اثرات کوتاه مدت مشابه‌ی سایر محرک‌ها (از قبیل آمفتامین یا افدرین) است. این اثرات شامل افزایش ضربان قلب، فشار خون، سرعت تنفس، و متابولیسم (سوخت و ساز) هستند.. در حقیقت، ابتدا این دارو جهت افزایش توده‌ی بدنی حیوانات تولید شد. استفاده‌ی طولانی مدت از داروی کلنبوترول ممکن است باعث افزایش توده‌ی ماهیچه و کاهش وزن شود.

کلن بوترول در بسیاری از نقاط جهان به عنوان عامل اتساع نایژه ها بکار می رود این دارو اغلب به شکل قرص ۲۰ میکروگرمی تهیه می شود اما به شکل شربت و آمپول نیز عرضه می شود کلن بوترول به گروه بزرگی از دارو هایی تعلق دارد که تحت عنوان سمپاتومیمتیک یا مقلد سمپاتیک Sympathetic شناخته می شوند این دارو ها به طرق مختلف روی دستگاه عصبی سمپاتیک اثر می گذاریند و توزیع آدرنوسپتورها adrenoceptor واسطه انجام فعالیت آنها می شود

این گیرنده ها به انواع مختلف تقسیم می شوند بطوری که طبقه بندی آنها بر اساس آلفا یا بتا صورت می گیرد و انواع دیگری نیز به عنوان زیر مجموعه این تقسیمات شناخته می شوند این عوامل میل ترکیبی خاصی نسبت به گیرنده های مختلف از خود نشان می دهند و با توجه به این خاصیت در درمان بیماری هایی چون آسم فشار خون بالا شوک قلبی عروقی آریتمی سردردهای میگرنی و شوک آنافیلاکسی بکار می روند.

این دارو تحت نام‌های مختلفی‌ فروخته میشود نظیر دیلاترول، اسپیروپنت و ونتیپولمین، اما اکثر افراد تنها از آن با نام “ کلن “ یا “ بوت “ یاد میکنند. این دارو ابتدا در دهه ۷۰ میلادی به عنوان یک داروی دامپزشکی برای درمان مشکلات تنفسی در اسب‌ها و دیگر حیوانات تولید شد. این دارو میتواند همانند یک برونکودیلاتور عمل کند، به این معنی‌ که میتواند با ریلکس کردن عضلات دور مسیر تنفسی باعث تنفس آسان تر شود.

برای مدت کوتاهی‌، کلنبوترول همچنین به عنوان یک داروی ضد گرفتگی بینی‌ و درمان آسم نیز برای انسان‌ها تبلیغ میشد. از این دارو در برخی‌ کشور‌ها همچنان برای درمان مشکلات تنفسی استفاده میشود، اما بیشتر کشور‌ها روی به استفاده از جایگزین‌های ایمن تر و کارامد تر آورده اند. کلنبوترول به طور کلی‌ در سه فرم یافت میشود :

مایع نوشیدنی‌
مایع قابل تزریق
قرص
هیچ کدام از فرم‌های کلنبوترول توسط سازمان غذا و دارو تائید نشده است، اما اکثر بدنسازان از فرم قرص آن استفاده میکنند زیرا مصرف، نگهداری و حمل آن آسان تر است. اما حالا این سوال پیش میاید که چگونه کلنبوترول که برای دوندگی بهتر اسب‌ها استفاده میشد امروزه تبدیل به یکی‌ از محبوب‌ ترین دارو‌های دوره کات در بدن سازی تبدیل شده است؟

چرا افراد از کلنبوترول استفاده میکنند؟

اکثر مردم از کلنبوترول به دو دلیل زیر استفاده میکنند :

  • بهبود عملکرد ورزشی
  • چربی‌ سوزی سریع تر و حفظ عضلات

در مورد اثر این دارو روی بهبود عملکرد ورزشی بحث‌های زیادی وجود دارد، اما تا کنون اکثر تحقیقات چیزی را نشان نداده‌ند. اما اثر کلنبوترول روی افزایش سرعت چربی‌ سوزی ثابت شده است. هم در تحقیقات انسانی‌ و هم حیوانی تائید شده است که کلنبوترول میتواند سرعت متابولیسم و چربی‌ سوزی را افزایش دهد و اگرچه این دارو یک استروید نمیباشد تحقیقات نشان داده است که میتواند باعث تحریک سنتز پروتئین عضلات شود که همین امر در دوره کات به حفظ توده عضلانی کمک می‌کند.

به همین دلیل است که کلنبوترول بین بدنسازان بسیار محبوب است. برخی‌‌ها حتی مدعی هستند که اثر آنابولیک آن به قدری قوی می‌باشد که میتواند باعث عضله سازی نیز شود، اما با توجه به شواهد علمی‌ و نقلی این چیزی نیست که زیاد محتمل باشد. اما اینکه کلنبوترول در زمینه چربی‌ سوزی چه میزان قدرتمند می‌باشد مورد بحث ما می‌باشد.

بسیاری از مصرف کنندگان حرفه ای مدعی هستند که این دارو میتواند سرعت متابولیسم پایه را حدود ۱۰% افزایش دهد، البته من در این زمینه تحقیقی را نمیشناسم که صحت یا عدم صحت این موضوع را اعلام کرده باشد. با این بیان، اما این میزان بهبود بر اساس دهه‌ها شواهد تجربی‌ و نقلی معقول می‌باشد.

همین موضوع ما را به سمت یکی‌ از جدی‌ ترین نقدهایی که در مورد این دارو میشود می‌کشاند : با توجه به عوارض جانبی آن (که در ادامه مجله نسل آهن توضیح داده خواهد شد)، بهبود ۱۰% سرعت متابولیسم پایه آنچنان هم چیز خوبی‌ به نظر نمیرسد.
برای مثال، فرض میگیریم که شما مردی عضلانی هستید و سرعت متابولیسم پایه در شما نیز تقریبا بالا می‌باشد، برای مثال ۲۲۰۰ کالری در روز. افزودن کلنبوترول به دوره کات میتواند به این رقم ۲۲۰ کالری دیگر نیز اضافه کند که این امر نمی‌تواند چیزی بیش از نیم پوند چربی‌ سوزی در هفته برای شما انجام دهد.

همچنین شما نباید بیش از ۴-۶ هفته پشت سر هم از کلنبوترول استفاده کنید زیرا بدن شما به آن مقاوم خواهد شد و آثارش از بین خواهد رفت. ممکن است گهگاهی بشونید که فردی با مصرف کلنبوترول توانسته در هفته ۲ تا ۳ پوند چربی‌ سوزی کند، اما در این مورد هیچ شواهد علمی‌ یا تجربی‌ که بتواند از این ادعا پشتیبانی‌ کند وجود ندارد.

بنابراین، می‌توان گفت که با یک دوره کلنبوترول شاید بتوان ۳ یا ۴ پوند چربی‌ سوزی بیشتری انجام داد و این تنها زمانی‌ روی میدهد که رژیم تان را ۱۰۰% زیر نظر داشته باشید. از طرفی‌ میتوانید کمی‌ زمان دوره کات خود را افزایش داده و بدون مصرف دارو همین نتیجه را دریافت کنید و دیگر هم نگران عوارض جانبی احتمالی‌ آن نخواهید بود.

در بهترین حالت میتوان گفت کلنبوترول یک محرک قدرتمند می‌باشد که میتواند باعث افزایش سرعت متابولیسم و چربی‌ سوزی، تنفس بهتر و تحریک سنتز پروتئین در عضلات شود.

عوارض مصرف کلن بوترول

کلن بوترول به خاطر عوارض جانبی که دارد در اغلب کشورها برای انسان‌ها تجویز نمی‌شود. فهرست این عوارض جانبی بلند است: حالت تهوع، خواب آلودگی، خشکی دهان، سردرد، بیخوابی، سرگیجه، گرفتگی عضلات، استفراغ، درد قفسه سینه. اینها عوارض کلی بود یک سری عوارض هم وجود دارند که خیلی جدی‌تر هستند:

در بهترین حالت، این دارو میتواند حدود ۱۰% باعث افزایش سرعت متابولیسم پایه شود که قطعا به چربی‌ سوزی شما کمک می‌کند اما شما میتوانید با پیاد روی روزانه به مدت یک ساعت همین تاثیر مشابه را دریافت کنید. به علاوه، به احتمال بسیار بالا کلنبوترول برای شما بسیار بدتر از دیگر محرک‌های ضعیف تر نظیر کافیین و افندرین می‌باشد.

اثر مصرف کلن بوترول روی سلامتی قلب

ببینید کلن بوترول یک تحریک کننده است و باعث می‌شود که فشار خون شما در مدت زمانی طولانی افزایش پیدا کند پس می‌تواند به سلامتی قلب آسیب برساند.

مثلا: باعث افزایش ریسک بیماری هیپرتروفی بطن چپ قلب می‌شود. در این بیماری، ضخامت عضله دریچه چپ قلب بیشتر می‌شود. این عارضه خود یک عامل افزایش دهنده بیماری‌های قلبی مثل: آریتمی قلب و مرگ ناگهانی است.

یک سری شواهد هم وجود دارد که نشان می‌دهد مصرف آن باعث از بین رفتن سلول‌های قلبی می‌شود و باعث افزایش ریسک بیماری‌های قلبی می‌شود.

نکته مهم: باید بدانید که در مواردی که کار افراد به بیمارستان کشیده، همیشه شاهد مصرف دوزهای بالای کلن بوترول بوده‌ایم. البته نمی‌دانیم مصرف دوزهای پایین‌ آن خطری دارد یا نه. چرا که مطالعه‌ای در این زمینه صورت نگرفته است.

میزان مصرف توصیه شده کلن بوترول ۲۰ میکروگرم در روز است. توصیه می‌شود که اغلب این مقدار را قبل از ظهر مصرف کنید.

اثر مصرف کلن بوترول روی خواب شبانه

نتایج تحقیقات نشان می‌دهد که کلن بوترول بین ۲۴ تا ۲۶ ساعت در خون باقی می‌ماند که حتی از کافئین و افدرین هم بیشتر است.  پس می‌توان نتیجه گرفت که به عنوان یک تحریک کننده، روند خواب شبانه را به هم بریزد.

اثر مصرف کلن بوترول روی پتاسیم بدن

شواهد نشان می‌دهد که مصرف کلن بوترول باعث از دست دادن پتاسیم و تائورین می‌شود. پتاسیم برای انقباض عضلانی و تائورین برای جلوگیری از گرفتگی عضلانی مفید است.

نتیجه گیری:

نمی‌توان با قطعیت گفت، اما شواهد خوبی‌ وجود دارند که قویا نشان میدهند مصرف این دارو مرتبط با افزایش احتمال بروز بیماری‌ها و اختلالات قلبی میباشد، مخصوصا زمانی‌ که دوز‌های بالایی از آن مصرف شود. مصرف بیش از حد این دارو کار آسانی می‌باشد و اگر فرد دوز‌های بسیار بالا را برای مدت طولانی مصرف کند حتی خطر مرگ هم وجود دارد.

پس اگر خواهان یک توصیه ساده باشید باید گفت که بهتر است از کلنبوترول دوری کنید. از دیدگاه من، خطرات احتمالی‌ این دارو بیشتر از مزیت‌های آن می‌باشد و مصرف آن برای رسیدن به بدنی عضلانی، خشک و سالم ضروری نمیباشد.

یک نظر

  1. Ehsan پاسخ

    من چندسال پیش گرفتمو و استفاده کردم و توصیه میکنم بهیچ وجه سمتش نرید
    هدفم برجسته نشون دادن رگ های زیر پوست بود ک بهش رسیدم تقریبا
    ولی واسم عوارض داشت… در هفتهای پایانی استفاده دچار خونریزی های دماغ زیادی میشدم بحدی که با دستمال یا مقدار زیادی پنبه هم جلوی اونو نمیشد گرفت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *