نکات ایمنی برای مصرف مکمل های چربی سوز

مصرف خودسرانه مکمل های چربی سوز  بدون مشورت با پزشک و یا مربی ورزشی میتواند عوارض جبران ناپذیزی را برای شما ایجاد کند، حتما شما شنیده اید که مکمل های ورزشی مجاز هیچ عوارضی را برای افراد به وجود نخواهند آورد بله ولی این جمله زمانی صحیح است که این مکمل ها در زمان مناسب اندازه صحیح و برای هدفی مشخص مصرف شوند.

کاهش وزن و لاغر شدن دغدغه بسیاری از افراد به شمار می‌رود به طوری که این افراد برای دستیابی به وزن ایده‌آل، میلیون‌ها تومان هزینه کرده و انواع و اقسام روش‌های مختلف را امتحان می‌کنند. اما در بین همه روش‌ها استفاده از قرص‌ها و مکمل های چربی‌سوز رایج ترین روش موجود میباشد.

اما مصرف مکمل های چربی سوز به دلیل وجود محرک های قوی در آن از مصرف همه مکمل ها میتواند خطرناک تر باشد و اگر در زمان درست و به اندازه توصیه شده مصرف نشود حتی میتواند منجر به مرگ افراد شود.

در ادامه مجله نسل آهن نکاتی ایمنی و موارد کلی که هنگام مصرف مکمل های چربی سوز باید رعایت کنید را برای شما بیان خواهیم کرد.

بسیاری از افراد از خطرات احتمالی این نوع داروها سخن می‌گویند و عده‌ای ترس از عوارض جانبی آن دارند. شرکت های تولید کننده این مکمل ها هیچ وقت خطرات استفاده از این نوع دارو را انکار نکرده اند، ولی برای تمامی آن‌ها راه حل‌های خود را ارائه می‌دهند.

مصرف چربی سوزها بدون ورزش و رژیم

بیشترین خطرات و عوارض مصرف چربی سوز ها گربیان افرادی را میگیرد که میخواهند بدون ورزش کردن و رعایت رژیم غذایی مناسب وزن خود را کم کنند.

این کار توهمی بیشتر نیست و افرادی که تبلیغ این نوع قرص ها و مکمل ها را میکنند شیادانی هستند که فقط به فکر پر کردن جیب خود هستند و اهمیتی برای سلامتی شما قائل نیستند و اگر به فکر سلامتی خود هستید هرگز فریب این تبلیغات را نخورید.

همان طور که از اسم این قرص ها مشخص میباشند مکمل ها تکمیل کننده رژیم غذایی شما هستند و تا زمانی که کالری دریافتی شما در طول روز بیشتر از مقدار نیاز بدنتان باشید هیچ قرص چربی سوزی نمیتواند به شما برای کاهش وزن کمک کند و یا بدون تمرینات هوازی و سایر تمرینات استقامتی با مصرف هیچ مکمل نمیتوانید شکمی عضلانی به زیبایی بدن های وزشکاران حرفه ای بسازید.

برای اینکه بتوانید از مصرف مکمل های چربی سوز نتیجه بگیرید و مصرف این مکمل ها عوارضی را برای شما ایجاد نکند باید رژیم غذایی خود را رعایت کنید و به تمرینات سخت و پرفشار پایبند باشید.

عوارض مصرف نادرست چربی سوز ها

از پیامدهای رایج استفاده از قرص‌های چربی سوز توقف اشتها است. این عمل قرص‌های چربی سوز با دستکاری در سطح هورمون‌های کنترل کننده اشتها در مغز انجام می‌شود و باعث احساس سیری می شوند. این قرص ها شبیه به آمفتامین‌ها عمل کرده و در نتیجه باعث می‌‌شوند که سیگنال های گشنگی به مغز ارسال نشود. عوارض جانبی توقف اشتها در قرص‌های چربی سوز در بین افراد متفاوت است.

به علت تاثیر قرص های چربی بر روی هورمون اپی نفرین و سروتونین مشکلاتی مانند: پرخاشگری، افسردگی، گیجی، اضصراب، افزایش ضربان قلب، بی‌خوابی، افزایش فشار خون و تعریق زیاد می شود و اگر در طولانی مدت مصرف شود ممکن است فرد دچار حمله قلبی، مشکلات عصبی و فراموشی شود.

برخی از ویتامین‌های اصلی مورد نیاز بدن مانند A، D، E و K محلول در چربی هستند پس قرص‌های چربی سوز مانع از جذب این ویتامین‌های حیاتی در بدن می‌شوند و باعث می شود در طولانی مدت فرد دچار سوء تغذیه و دیگر عوارض مصرف ناکافی ویتامین های اصلی شود. دلیل اصلی مصرف نکردن قرص‌های چربی سوز برای زنان افزایش خون‌ریزی ماهیانه به علت اختلال در انعقاد خون در اثر جذب ناکافی ویتامین K است. همچنین افزایش ابتلا به سرماخوردگی و سایر بیماری‌ها با کمبود ویتامین E که نقش آنتی اکسیدانی دارد، بیشتر می شود.

همان طور که گفتیم مصرف خودسرانه و بیش از حد مکمل ها چربی سوز میتواند عوارض زیادی از جمله فزایش ضربان قلب، افزایش فشار خون، تعرق زیاد، یبوست، کم خوابی، تشنگی زیاد ،گیجی ،پر بودن بینی ،سردرد، اضطراب،خشکی دهان و مشکلات خواب را در افراد ایجاد کنید

نگرانی‌ها درباره کافئین

اولین و مهم ترین عامل خطرناک در مکمل های چربی وجود بالای محرک های عصبی از جمله کافئین و افدرین در آنها میباشد.کافئین که یک محرک طبیعی می‌باشد میتواند باعث کاهش مقدار انتقال دهنده‌های عصبی نظیر دوپامین و سروتونین شوند که عامل ایجاد خستگی‌ و کسالت هستند شود.  کافئین نه تنها باعث میشود که شما از رختخواب خود بلند شوید و خود را برای تمرین آماده کنید بلکه میتواند در طول تمرین نیز همچنان تمرکز و نشاط شما را بالا حفظ کند.اما مقدار زیاد آن میتواند عوارض خطرناکی را ایجاد کند

طبق گفته شورای انجمن پزشکی آمریکا در امور علمی، مقادیر متوسط کافئین، حدود ۴۰۰ میلی‌گرم در روز برای هر فرد، مناسب بوده و از آن جایی که مقدار کافئین در این داروها بیشتر از میانگین است؛ افرادی که نسبت به کافئین حساس هستند؛ ممکن است برخی عوارض جانبی نظیر اضطراب و بی‌خوابی را هنگام استفاده از آن تجربه کنند.

اگر این قرص‌ها همراه با سایر منابع کافئین مثل قهوه، کولا شکلات و یا مکمل های پری ورکات مثل پمپ ها مصرف شوند؛ می‌توانند عوارض بسیار خطرناکی را برای بدن فرد در پی داشته باشد. جذب بیش از حد کافئین می‌تواند خطرناک بوده و منجر به مشکلات تنفسی، گیجی، تشنج، ضربان قلب سریع، استفراغ و یا حتی شوک شود. در نتیجه توصیه می‌شود که همراه با خوردن این قرص، از مصرف دیگر مواد حاوی کافئین استفاده ننماید. و برای انتخاب دوز مصرفی کافئین خود با پزشک یا مربی حرفه ای مشورت کنید.

نگرانی ها درباره آفدرین

قرص‌های چربی‌سوز اغلب دارای کافئین و افدرین هستند و بر اساس این دو ماده باعث افزایش مصرف کالری می‌شوند. افدرین باعث انبساط ریه‌ها می‌شود؛ ضربان قلب و فشار خون را افزایش می‌دهد؛ باعث کاهش اشتها می‌شود و مانند یک دیورتیک عمل می‌کند، یعنی باعث افزایش دفع ادرار می‌شود. البته اگر شما آسپیرین یا یک نوع داروی قلبی یا داروی ضدآسم (غیر از افدرین) را مصرف می‌کنید یا این که نسبت به کافئین حساسیت دارید، نباید از قرص‌های چربی‌سوز استفاده کنید، زیرا باعث نامنظم شدن ضربان قلب، مشکل شدن تنفس و بروز حملات دردناک می‌شوند.

نگرانی‌ها درباره‌ سینفرین

Synephrine سینفرین ماده‌ای است که در گیاهان یافت می‌شود و به نظر می‌رسد از آدرنالین برای کاهش وزن بهره می‌گیرد. synephrin ممکن است به افزایش سوخت و ساز بدن کمک کند.
با این حال به عنوان یک محرک، این جز تشکیل‌دهنده برخی از چربی سوزها ، ممکن است برای افرادی که بیماری قلبی دارند ایمن نباشد و می‌تواند فشار خون و ضربان قلب را افزایش دهد. همین طور می‌تواند منجر به مشکلات جدی مانند درد قفسه‌ سینه شود. پس توصیه می‌کنیم کسانی که از بیماری‌های قلبی رنج می‌برند، از این دارو استفاده نکنند.

نکات ایمنی در مصرف چربی سوز ها

هرگز از برند هایی که تاییده های سازمان بهداشتی جهانی و با وزارت بهداشت را ندارند مصرف نکنید. حتما قبل از خرید یک چربی سوز با یک مربی آگاه و یا پزشک مشورت کنید.

شدیداً توصیه می شود از دوزهای غیر معمول چربی سوزها استفاده نشده و در مصرف زیاده روی نکنید . هرگز از مقداری که در طول روز توسط سازنده چربی سوز بر روی محصول توصیه بیشتر مصرف نکنید، مصرف بیش از حد این مکمل ها ممکن است منجر به سکته قلبی شود.

قابل توجه است که دوره مصرف چربی سوز، نباید بیش از ۶۰ روز تجاوز کند. بدان معنا که طول مصرف این مکمل ها به طور پیوسته، بیش از ۶۰ روز نیست و اگر بیشتر از این حد استفاده شود؛ می‌تواند عوارض غیر قابل درمانی را به همراه داشته باشد.

در صورتی که به هر دلیلی مایل به استفاده بیشتر از ۶۰ روز از این قرص چربی سوز هستید، حتما باید این کار را با یک استراحت۱۵ تا ۳۰ روزه، انجام دهید.

اگر در حال مصرف دارویی هستید، حتما پیش از مصرف مکمل های چربی سوز با دکتر خود مشورت نمایید.

مصرف چربی سوزها برای افراد زیر ۱۸ سال یا آن‌هایی که نسبت به کافئین حساسیت دارند، ممنوع است.

مصرف چربی سوز ها برای خانم های باردار و دوران شیردهی ممنوع میباشد

توجه داشته باشید که این دارو باید از دسترس کودکان دور بماند.

مصزف چربی سوز ها برای کسانی که به بیماری‌های خاص از جمله بیماری‌های قلبی، کبد، کلیه یا تیروئید، اختلالات روانی، مشکلات ادرار، دیابت، فشار خون بالا، سردردهای مکرر، سرطان، پروستات یا آب‌سیاه مبتلا هستند، مضر خواهد بود. اگر شما ضربان قلب، سرگیجه، سردردهای شدید و یا مشکلات تنفسی را تجربه می‌کنید، استفاده از این دارو را به سرعت متوقف کرده و برای شروع درمان به پزشک خود مراجعه نمایید. به خاطر داشته باشید؛

.چنانچه هنگام مصرف مکمل های چربی سوز با تپش قلب و یا ضربان قلب نامنظم و تند و یا سرگیجه و سیاهی رفتن چشم‌ها ، سردرد ، کوتاه و تند شدن تنفس مواجه شددی مصرف را قطع نمایید

این محصولات ممکن است شامل موادی باشند که  توسط برخی از سازمان‌های ورزشی غیرقانونی و دوپینگ اعلام شوند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *