دلایل حالت تهوع حین تمرینات بدنسازی

شاید شما هم درباره این تفکر اشتباه شندیده باشید که باید انقدر سخت ورزش کنید تا در آخر تمریناتتان دچار حالت تهوع شوید ، اما ایا حالت تهوع در بدنسازی و ورزش چه زمانی رخ میدهید و چه اثری بر فعالیت ورزشی شما دارد در ادامه مجله نسل آهن به بررسی این موضوع خواهیم پرداخت

بعد از تمرینات خوب و سختی که موجب ترشح اندورفین زیاد در بدن‌تان شده‌اند؛ می‌دانید که باید حال خوبی داشته باشید اما چرا گاهی بعد از تمرین حالت تهوع به شما دست می‌دهد؟ گاهی هم ممکن است حالت تهوع بعد از ورزش سنگین پیش بیاید، مانند هنگام انجام اسکوات از پشت ناگهان احساس کنید آنقدر حال‌تان بد است که دارید بالا می‌آورید.

این پدیده‌ی رایج، حالت تهوع ناشی از ورزش نام دارد که آزاردهنده اما طبیعی است و هیچکس دوست ندارد دچارش شود اما قابل پیشگیری است. این اتفاق برای خانم‌ها بیشتر ممکن است روی بدهد تا آقایانباید بدانید که تهوع ناشی از ورزش عارضه ای شامل احساس,تهوع یا استفراغ است که میتواندمدت کوتاهی پس ازتوقف فعالیت ورزشی یا در حین انجام آن رخ میدهد.

خیلی از شماها هستید که باوجود علاقه زیادی که به ورزش دارید اما چون دچارحالت تهوع میشوید دیگر از ورزش رویگردان هستید.
این حالت تهوع گاهی باسیاهی چشم,سرگیجه ویا استفراغ همراه است….وممکن است مدت کوتاهی پس ازتوقف فعالیت ورزشی ویادرحین آن به وجودآید

یکی از این دلایل ممکن است به علت فعالیت شدید وبیش از حد در حین ورزش و یا پس ازپایان ناگهانی تمرین باشد.بسیاری از کسانی که به انجام فعالیتهای شدیدی مانند(ایروبیک (هوازی)ویا دو های طولانی مدت ویادوچرخه سواری میپردازندبیشتر به این حالت دچارشوند.

به گفته پژوهشگران:ورزش با شدت زیاد باعث میشود جریان خون از معده به سمت عضلات منحرف شود وبه این علت تهوع به وجود می آید.همچنین دانشمندان به تازگی متوجه شده اند افرادی که درهنگام ورزش کردن دچار حالت تهوع میشوند به دلیل اختلال درمیزان قند ونمک خون آنهاست .

یکی دیگرازعوامل حالت تهوع, ممکن است بخاطر تغذیه قبل ورزش بوجود بیاید: با یک بررسی روی ۲۰داوطلب ناگویای ژاپن مشخص شد که میزان تهوع ناشی ازورزش پس ازغذاخوردن بیشتر اتفاق می افتد.

درست است که ورزش تاثیر خوبی در بالابردن کیفیت زندگی انسان دارد ولی باید آن را به درستی انجام دهیم تا نتیجه مطلوب حاصل شود.یکی از عواملی که می تواند در ورزش نقش مهمی داشته باشدتغذیه صحیح قبل وبعد از ورزش میباشد.

اما تصورات اشتباهی که درمورد تغذیه ورزشکاران وجود داردکه تغدادی از آنهابه تغذیه پیش از ورزش مربوط میشود:بعضی از افراد معتقدندکه غذاخوردن پیش از انجام حرکات ورزشی باعث ایجادحالت تهوع و انقباضات شکمی در ورزشکاران میشود.

درست است که پربودن شکم,وخوردن غذای سنگین فبل ازورزش باعث ناراحتی معده وحالت تهوع وانقباضات شکمی میگرددوجریان خون بیشتربه سمت سیستم.گوارشی رفته وکمتر به سمت عضلات وماهیچه ها میرود.

اما احساس ضعف درهنگام ورزش نیز باعث کاهش قندخون ,احساس ضعف وافت انرژی بدن به دلیل خالی بودن معده نیز باعث ایجادحالت تهوع درورزشکار میشود. بنابراین مقدارکمی غذای سبک فبل از ورزش میل کنید تا انرژی لازم برای ورزش ونیزچربی سوزی داشته باشید.

درصورت خوردن غذای سنگین ,شامل پروتئین,فیبر وچربی زیادباید تا ۳الی۴ساعت از ورزش کردن خودداری کنید.تاغذای شماهضم شود.

یکی دیگرازعوامل ایجاد حالت تهوع ممکن است بخاطر تغذیه در حین ورزش,باشد.

 استفاده از آبمیوه های صنعتی در زمان تمرین ممنوع

باید گفت که اینها نه تنها آبمیوه نیستندبلکه دیرهضم ترنیزهستندپس درهنگام تشنگی مصرف آب اصولی ترو عقلانی تراست.وبهترین حالت نیز داشتن یک بطری آب وجرعه جرعه درهنگام تمرین استفاده کنید.

در زمان تمرین ، از ویفرها,بیسکویت های اسانس داروکیک ها استفاده نکنید.

چون باعث رفلاکس معده وگاهی حالت تهوع میشود..میتوانیدبه مقدارکم میوه میل کنید.

پرهیزاز زياده روي در مصرف کاکائو و كافئين:
با وجوداينكه ممكن است كه كافئين درسوخت وسازچربی ها میشود وبه حفظ گلیکوژن درماهیچه هاکمک میکندولی مصرف بیش ازحد ان افزایش ادرار وکم شدن آب بدن میشودکه درنتیجه باعث کاهش توانایی میگردد.وسردرد,سرگیجه,تهوع ولرزش از عوارض مصرف بیش ازحدکاکائووكافئين است.

استفاده از ماده های دوپینگی(كافئني)
که امروزه بانام چربی سوز به فروش میرسندنیز باید به صورت برنامه ریزی شده وزیرنظر پزشک باشدومیتپاندخطرات جبرلن ناپذیری داشته باشد

کم آبی وپرآبی بدن

همانطورکه میدانید کم آبی بدن یک عامل شناخته شده است که باعث حالت تهوع میشود.همچنین ممکن است پرآبی بدن نیز این حالت رابوجود بیاورد،نوشیدن آب زیاد حین ورزش شدیدمثلا(دو های ماراتن)نیز باعث تهوع ,گیجی ولرزش عضلانی میشود، نوشیدن زیاد آب باعث رقیق شدن الکترولیت های خون میشود وبه افت میزان سدیم خون می انجامد.

چندنمونه ازنوشیدنی هایی که هنگام ورزش برای جلوگیری ازحالت تهوع خوب است:

  • عرقیجات سنتی مانند:نعنا,گلاب,دارچین,که عوارض خاصی هم ندارند
  • شما بامشورت پزشک درصورت نداشتن حساسیت از نعنا وزنجبیل درهنگام.ورزش استفاده کنید
  • زنجیبیل یک ضد حالت تهوع میباشد…ونعنا باعث ارامش معده وبازشدن ریه ها میشود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *