دلایل لرزیدن دست هنگام تمرینات سنگین بدنسازی

بعضی از ورزشکاران هنگام تمرینات ورزشی دچار لرزش دست میشوند که باعث کاهش تمرکز انها و شدت تمرین میشود و تاثیرات منفی زیادی بر روی تمرینات و روحیه ورزشکار میگزارد ، اما این لرزش دست ها و گاهی موارد لرزش سایر عضلات چه دلالی میتواند داشته باشد و چگونه میتوان از آن جلوگیری کرد

پژوهشگران ورزشی دلایل مختلفی را برای این موضوع در نظر گرفته اند سوء تغذیه ،ضعف در عضلات دیگر بدن ،وزنه های بیش از حد سنگین، کمبود آب بدن ،کاهش قند خون ،استفاده از انسولین یا محرک های آن ،اعضای آسیب دیده در بدن، بیماری های عفونی ، مصرف بیش از حد مکمل های محرک مانند کافئین یا مجرک NO  و موارد دیگر که در افراد مختلف میتواند متفاوت باشد

تشخیص صحیح علل لرزش بدن در تمرین نیاز به مشاورت با یک مربی با دانش و یا پزشک ورزشی دارد اما در ادامه مجله نسل آهن برخی از مهم ترین موارد لرزش عضلات و روش های رفع آن را برای شما بیان میکنیم

سوء تغذیه : نرسیدن مواد غذایی لازمه به عضلات مثل آمینوها ، گلیکوژن ، ویتامین ها و مواد معدنی و…
خالی شدن عضلات از گلیکوژن که راحت رین سوخت برای عضلات می باشد باعث می شود تا بدن در چرخه تهیه سوخت لازم برای عضلات دچار اختلال منبع و زمان شده و همین امر سبب ضعف عضلات شود به عنوان مثال حذف وعده قبل از تمرین گامی در جهت شکست در تمرینات می باشد.

 خستگی فاکتور دیگری که باعث لرزش بدن به هنگام ورزش می شود خستگی است هنگامی که به ست های آخر حرکات ورزش خود می رسید لرزش بدن شروع می شود زیرا عضلات خسته شده اند. هنگامی که بدن خسته می شود هیدروژن در عضلات جمع می شود که باعث اسیدی شدن عضلات می شود. بر اثر این اتفاق به مغز سیگنالی فرستاده می شود که عضلات در ناراحتی هستند بنابراین بدن می لرزد. هر چقدر بدن ورزیده تر شود این اتفاق با تاخیر صورت می گیرد.

تمرین بیش از توان :بهتر است تعادل را در ورزش رعایت کنید. در صورتی که وزنه ای که در دست گرفته اید بیش از حد برای شما سنگین باشد لرزش بدن خطرناک است و ممکن است باعث آسیب دیدگی شود. بهتر است از وزنه هایی با وزن کمتر در ابتدا شروع کنید.
به هنگام انجام حرکات ورزشی تنفس را فراموش نکنید. نگه داشتن نفس باعث می شود که فشار وارد بر بدن افزایش یابد. داشتن تنفس منظم آرامش بیشتری به بدن می دهد.

ضعف در عضلات : ممکن است علت از سوء تغذیه نباشد و فرد تغذیه بسیار خوب و کاملی هم داشته باشد اما به علت اینکه در تمرین درست و هماهنگ عضلات کوتاهی کرده سبب تضعیف عضلات دیگر شده و همین امر توان او را در اجرای حرکات کم کرده است به عنوان مثال در اجرای حرکاتی مثل پرس سینه سرشانه ها ، پشت بازوها ، بازو ، زیر بغل ، شکم و… هرکدام نقش متفاوت و مهمی را اجرا می کنند و ضعف هر یک نیز می تواند سبب ایجاد اختلال در این حرکت شود و یا رکورد شما را کاهش دهد.

کمبود آب بدن : کاهش آب بدن سبب ایجاد محیط کاتابولیک در بدن شده و با توجه به اینکه آب نقش مهمی را در دفع سموم ، دفع گرما ، مشارکت در واکنش های شیمیایی و… دارد کاهش آن باعث گرفتگی عضلات و کاهش ارسال مواد غذایی به آن ها و در نهایت ضعف و رنگ پریدگی و لرزش دست ها و حتی بدن می شود.
بیماری های عفونی : این بیماری ها سبب تحلیل قوای کلی بدن و ضعف و لرزش دست و دیگر اندام ها در حرکات و عرق سرد که از نشانه های بیماری داخلیست می شود.

سیستم اعصاب سمپاتیک : این اعصاب که وظیفه اعمال غیر ارادی را دارد چنانچه دچار اختلال شود سبب اختلال در کل سیستم های حیاتی بدن شده که یکی از علائم خفیف آن لرزش دست یا پا در اجرای حرکات می باشد.
بعضی از عناوین نیز به علت قابل درک و فهم بودن شرح داده نشد.

چگونه با تمرین،لرزش دست را از بین ببریم؟

 شدت تمرینتان را پایین بیاورید و به اندازه کافی به خودتان استراحت دهید. مطالعه ای که در سال ۲۰۱۶ در مجله  Experimental Physiology چاپ شد پیشنهاد کرد که بین هر ست از تمرینتان ۲ تا ۳ دقیقه استراحت داشته باشید.

قبل، حین و بعد از تمرینان آب کافی مصرف کنید. اگر فکر می کنید این لرزش بخاطر تغذیه نامناسب و پایین افتادن قند خون است است یک وعده غنی از کربوهیدرات مصرف کنید.

چگونه از لرزش ماهیچه ها جلوگیری کنیم؟

مجله Breaking Muscle  پیشنهاد می دهد که در هنگام استراحت بین هر ست بدنتان را تکان بدهید. مثلا بجای نشستن، راه بروید یا روی گروهی دیگری از ماهیچه ها تمرکز کنید. این کار باعث میشود که ماهیچه خسته تان زودتر تجدید نیرو کند. این موضوع همچنین باعث میشود اکسیژن بیشتری در بدنتان به جریان بیفتد، اسید لاکتیک تشرح نشود و دچار خستگی نشوید.

بدنتان را کم کم با پایین آوردن شدت و سرعت تمرینتان، سرد کنید و اجازه دهید که ضربان قلبتان کم کم پایین بیاید و نرمال شود. این موضوع باعث میشود  که ماده هایی که از سوخت و ساز بالا نشات می گیرند از خون و بافتهای ماهیچه تان خارج شود. زود خسته نشوید و ماهیچه هایتان نلرزد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *