در حین تمرین بدنسازی چه بخوریم

یکی از زمان هایی که باید مراقب مصرف مواد غذایی خود باشید زمان حین تمرینات میباشد، این زمان طلایی اهمیت بسیار زیادی در رشد بدن شما دارد،پس حتما با باید ها و نباید های مصرف مواد غذایی در حین تمرین آشنا شوید.

هنگام تمرین و فعالیت بدنی خون در کل بدن شما جریان دارد. اگر هرگونه ماده خوراکی جامد حتی غذاهایی که بسیار سریع و عالی هضم می شوند، مثل سفیده تخم مرغ یا سینه مرغ یا حتی پروتئین whey ، مصرف کنید، این گردش خون به سمت معده و دستگاه گوارش شما هدایت خواهد شد و نتیجه آن ضعف عضلانی ،احساس افت فشار ،سیاهی رفتن چشم ،و خستگی زودرس خواهد بود.

در حین تمرین و فعالیت ورزشی فقط میتوانید از نوشیدنی مایع مانند آب و مکمل ورزشی مناسب تمرین و نوشیدنی های انرژی زا  و ویتامین ث استفاده کنید.که در ادامه مجله نسل آهن به بررسی این موارد خواهیم پرداخت.

 آب

در مورد اهمیت مصرف آب برای بدنسازان در مقالات قبلی به طور کامل توضیح دادیم ، شورای ورزش آمریکا، پیشنهاد می‌کند که آب، بهترین گزینه برای اکثر انسان‌هاست. نه تنها ارزان است، بلکه عاری از کالری است. وقتی که به خاطر کاهش وزن یا نگهداری از وزنتان ورزش می‌کنید، حتی کالری چیزهایی که می‌نوشید نیز محاسبه می‌شوند!

خیلی‌ها نوشیدن آب برایشان سخت و خسته‌کننده است، چرا که آب هیچ مزه‌ای ندارد. دانشکده‌ی پزشکی ورزشی آمریکا توصیه می‌کند که اگر استفاده از آب‌های طعم‌دار به شما کمک می‌کند تا آب بنوشید، همین کار را بکنید، مشکلی نیست. حتی می‌توانید برای طعم‌دار کردن آب قمقمه‌تان برش‌های خیار، یا لیموترش به آب بیفزایید که هم ارزانند هم بدون کالری.

 ویتامین ث

ویتامین ث به دلیل خاصیت آنتی اکسیدانی که دارد باعث جذب رادیکالهای آزاد که در اثر تمرین در بافتهای ماهیچه ای شما ایجاد شده می گردد و در نتیجه شما احساس بهتری در حین ورزش خواهید داشت. می توانید از قرصهای جوشان محلول در آب استفاده کنید.

 مکمل های ورزشی زودجذب

اگر به شدت و به مدت زمان زیادی(۶۰ دقیقه یا بیشتر) ورزش می‌کنید، بهتر است که به جای آب ساده، نوشیدنی ورزشی بنوشید. تمرینات شدید باعث خواهد شد تا بیشتر عرق کنید و الکترولیت‌های ضروری یا به عبارت دیگر سدیم بدنتان را از دست بدهید. اگر سطح سدیم خون شما افت شدید پیدا کند، ممکن است منجر به «مسمومیت آب» شود، که باعث موقعیت‌ ناآگاهی یا حتی در موارد شدید، رفتن به حالت اغما و مرگ شود!

برخی از نوشیدنی‌های ورزشی برای تأمین انرژی ورزشکار حاوی کربوهیدرات هستند، که البته اگر شما در حال نظارت بر روی مصرف کالری‌های روزانه‌تان هستید، باید این نوشیدنی‌ها را نیز مد نظر داشته باشید.

ترکیب اصلی این نوشیدنی ها که به عنوان مکمل های حین تمرین intra workout شناخته میشوند از آمینو اسید های شاخه ای ، کافئین ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز بدن که بافناوری های خاص سرعت جذب بالایی نیز پیدا کرده اند، تشکیل شده است .

نوشیدنی‌های انرژی‌زا

نوشیدنی‌های انرژی‌زا حاوی مقادیری مواد مغذی مختلفند و مدعی بهبود توانایی‌های روحی و جسمی مصرف کننده‌شان می‌باشند. بر اساس انجمن بین‌المللی تغذیه‌ی ورزشی، کربوهیدرات و کافئین موجود در این نوشیدنی‌هاست که بیشتر به نفع ورزشکاران است. نوشیدن یک نوشیدنی انرژی‌زا ۱۰ تا ۶۰ دقیقه پیش از ورزش، می‌تواند تمرکز و استقامت شما بر روی تمرینات را افزایش دهد. توجه به این موضوع مهم است، که البته کالری‌های اضافی این نوشیدنی‌ها می‌تواند باعث افزایش وزن شما شود! اگر شما نگران وزن خود هستید، نوشیدنی‌های کم کالری‌تری نیز وجود دارند که می‌توانید از بین آن‌ها انتخابتان را انجام دهید. یادتان باشد که روزی بیش از ۱ نوشیدنی انرژی‌زا ننوشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *