آشنایی با مکمل HMB فواید و کاربرد های آن

مکمل معروف اچ ام بی HMB  یکی از رایج ترین مکمل هایی است که امروزه توسط ورزشکاران بخصوص ورزشکاران رشته های قدرتی و بدنسازی به دلایل مختلف مصرف میشود ما در این مقاله از مجله نسل آهن قصد داریم تا با دلایل مصرف این مکمل ، خواص Tاثر بخشی  و نحوه مصرف آن آشنا شویم

مکمل HMB چیست؟

Beta hydroxy beta methyl butyrate یا به اختصار HMBدر واقع ماده ای است که از متابولیزه شدن آمینواسید ال لیوسین در بدن تولید می شود. ال لیوسین یکی از سه آمینواسیدی است که به عنوان آمینواسیدهای شاخه دار یا BCAA معروف هستند (ایزولیوسین و والدین دو آمینواسید دیگر این گروه هستند). بدن شما هر روز حدود ۲/۰ تا ۴/۰ گرم HMB بسته به پروتئین دریافتی روزانه می سازد. با به عبارت دقیق تر بسته به کل مقدار لیوسین دریافتی از رژیم غذائی.

طبق تحقیقات مشخص شده که BCAA نقش اساسی در ساخت و حفظ عضلات در شرایط کاتابولیک بر عهده دارد. به نظر می آید از سه آمینواسید BCAA ال لیوسین مهمترین نققش را در حفظ حجم عضلات به دنبال تمرینات سنگین و بیماری ها عهده دار است.

مشکل اصلی در مورد ال لیوسین این است که باید مقدار زیادی از این آمینواسید برای کسب نتایج مثبت مصرف شود که این مستلزم هزینه بالائی است. در اصل بسیاری از تحقیقاتی که اثر مثبت ال لیوسین را نشان داده بودند از نوع تزریقی این ماده به مقدار ۵ گرم ال لوسیون در هر ساعت استفاده کرده بودند که این نوع مصرف برای افراد عادی امکان پذیر نبود.

بنابراین تئوری هائی مبنی بر اینکه باید ماده متابولیزه شده ای از ال لیوسین وجود داشته باشد که مسئول سهم عمده ای از آثار مثبت آن باشد و در ضمن بتوان در دز بسیار کمتری از آن نتیجه گرفت. به نظر می آمد این ماده HMB است.

تحقیق بر روی حیوانات نشان دهنده تأثیر بسیار بالای HMB بود. در شرایط پراسترس که حیوانات وزن خود را از دست می دادند یا به شدت بیمار می شدند و حتی برخی می مردند، وقتی به حیوانات HMB داده شد. درصد مرگ و میر در آنها تا حد زیادی کاهش یافت و افزایش حجم عضلانی و بهبود در فعالیت های ایمنی مشاهده شد.

مطالعات مختلف در انسان ها هم امیدوارکننده بود. تعدادی از مطالعاتی که بر روی افرادی با فعالیت ورزشی یا بدون فعالیت ورزشی انجام شد نشان دهنده افزایش وزن عضلانی و کاهش چربی بود. در افرادی که تنها سه گرم HMB در روز مصرف کرده بودند.

به طور متوسط بین ۱ تا ۲ کیلوگرم وزن عضلانی افزوده و همین مقدار از وزن چربی در طول چهار هفته کاسته شده بود. محققان دریافتند این ماده به طور مثبتی روی فعل و انفعالات بیوشیمیائی به دنبال تمرینات شدید که باعث تحلیل عضلات می شوند مؤثر است و در اصل خاصیت ضدکاتولیک و افزایش سرعت ریکاوری را دارد.
اما مشکلی که در برخی از تحقیقات وجود داشت این بود که نتایجی که در دنیای واقعیت تجربه شد با آنچه در تحقیقات حاصل شده بود تفاوت داشت.
علاوه بر این تعدادی از مطالعات بعدی که روی این ماده در افراد مختلف انجام شد نشان دهنده اثر مثبتی نبود. عکس العمل افرادی هم که HMB مصرف کردند متفاوت بود. برخی از نتایج حاصل شده راضی بودند در حالی که برخی دیگر ادعا می کردند اثر مثبتی دریافت نکرده اند و مصرف آن پول هدر دادن است.

البته مانند تمامی مکمل ها اثر بخشی و عضله سازی یک مکمل بستگی به شرایط زیادی از جمله نحوه تمرین ، تغذیه مناسب و استراحت کافی و حتی دلایل ژنتیکی و تیپ های بندی مختلف و موارد بسیار دیگری دارد ، پس به طور کلی نمیتوان انتظار معجزه یا اثر بخشی فوق العاده ی را از هیچ مکملی داشت.

دلایل و فواید مصرف مکمل HMB

به طور کلی اثرات مثبت زیادی را می توان به این مکمل نسبت داد، اما از مهم ترین خواص مصرف این مکمل میتوان موارد زیر را نام برد

  • از فعالیت آنزیم هایی که جهت کسب انرژی ،بافت عضلانی را تخریب می کنند جلو گیری میکند.
  • وجود این ماده در ساختار غشای سلول عضلانی ضروری است و اثرات ضدکاتابو لیسم دارد.
  • موجب بهبود و تقویت غشای سلول در برابر تاثیرات مضر تمرین مقاومتی و سایر شرایط فشارزا می شود.

گزارش شده است که مکمل اچ ام بی موجب کاهش تجزیه پروتئین می شود و از این طریق افزایش اندازه عضله افزایش قدرت،کاهش چربی و کاهش تخریب عضلانی ناشی از تمرین را در پی خواهد داشت.

علت اصلی‌ای که ورزشکاران به سراغ مکمل اچ ام بی می‌روند، افزایش رشد عضلانی، استقامت، سرعت ریکاوری، افزایش قدرت و کاهش عضله‌سوزی است.

بهترین زمان مصرف مکمل HMB

بهتر است این مکمل را بعد از وعده‌های غذایی یا قبل از تمرین میل کنید، زیرا جذب آن بعد از وعده‌های غذایی کندتر شده و مدت زمان بیشتری در دسترس عضلاتتان خواهد بود.

حالا که قدرت حفاظت از عضلات توسط اچ ام بی تأیید شد، برای این‌که بتوانید عضلات خود را گارانتی کرده و عضله‌سوزی را تا حد قابل توجهی کاهش دهید، باید روزانه ۱ تا ۳ گرم مکمل اچ ام بی مصرف کنید.

اگر مکمل شما به شکل کپسول یا قرص است مصرف روزانه برای هر ورزشکار ۴ یا ۵ کپسول است که در روزهای تمرین ۳ عدد کپسول ۶۰ دقیقه قبل از تمرین و در ادامه ۲ عدد بلافاصله بعد از تمرین میل کنید. در روزهای دیگر نیز ۳ عدد کپسول ۳۰ دقیقه قبل از صبحانه و ۲ عدد ۳۰ دقیقه قبل از نهار میل کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *