آشنایی با تستوسترون ترکیبی سوستانون و عوارض مصرف آن

تستوسترون ترکیبی سوستانون یکی از استروئید های آنابولیک پرطفدار در بین ورزشکاران رشته های قدرتی و بدنسازی میباشد. اما مصرف استروئید هایی نظیر سوستانون همانطور که میتوانید مفید باشد ، عوارض و خطرات فراوانی را نیز برای مصرف کنندگان خود به دنبال دارد.

پس بهتر است قبل از مصرف هر نوع  هورمون و داروی استروئیدی با عوارض و ویژگی های آن آشنا شوید  و با چشم باز اقدام به مصرف این دارو ها کنید. در این مقاله از مجله نسل آهن به بررسی استروئید سوستانون ، ویژگی ها و عوارض مصرف آن خواهیم پرداخت.

این مقاله صرفا جهت افزایش اطلاعات عمومی شما میباشد هرگز بصورت خودسر و بدون مشورت پزشک اقدام به مصرف این نوع از داروها نکنید”

سوستانون چیست؟

سوستانن Sustanon سوستانون یک استروئید آنابولیک تزریقی روغنی است که  از ترکیب چهار  نوع تستوسترون متفاوت  در حجم رایج ۲۵۰ml , با یک نسبت بندی  قدرتمند شامل ترکیبات زیر تشکیل میشوذ:

 1. ۳۰ میلی گرم تستوسترون پروپیونات
 2. ۶۰ میلی گرم تستوسترون پنیل پروپیونات
 3. ۶۰ میلی گرم تستوسترون ایزوکپروات
 4. ۱۰۰ میلی گرم تستوسترون دکانوات

این ترکیب تستوسترونی هم باعث آزاد سازی سریع تستوسترون و هم آزاد سازی کند آن در بدن میشود، همچنین در مورد ترکیب بالا گفته شده که موثر ترین داروی ترکیبی می باشد و پس از شروع دوره تا یک ماه پس از تزریق در بدن فعال باقی می ماند و ۳ ساعت پس از تزریق آن اثر آن را می توان حس کرد که این اثر به خاطر تستسترون پریپیونات موجود در آن می باشد.

بهتر است از این دارو به خاطر افزایش فشار خون به هیچ عنوان بعد از ساعت ۷ بعد ظهر استفاده نشود. چون شما در زمان افزایش فشار خون خواب هستید و امکان افزایش فشار خون ناگهانی و در نتیجه سکته قلبی در این زمان بیشتر است.تستسترون فنیل پریپیونات و ایزو کاپریت موجود در دارو تا ۳ هفته در خون باقی مانده و باعث اثر بخشی دراز مدت این دارو می شوند و تستسترون دکانوات بیشتر از ۱ ماه در خون فعال می باشد و با دوام ترین تستسترون در ترکیب فوق می باشد.

دلایل و فواید مصرف سوستانون

سوستانون متشکل از ۴ تستوسترون استر می‌باشد که هر کدام زمان عمل و فواید مخصوص به خود را دارند. از آنجایی که سوستانون ۲۵۰ دارای فرم‌های مختلفی‌ از تستوسترون می‌باشد میتواند به شکل آهسته و تدریجی‌ باعث آزاد سازی تستوسترون در پلاسمای خون شود که این امر به کاهش تعداد دوز‌های مصرفی کمک می‌کند.

تستوسترون به تنهائی‌، بدون اتصال هیچ استری به آن دارای نیمه عمر ۲-۴ ساعته می‌باشد. اما هنگامی که استر‌ها به این هورمون در بدن متصل شوند زمان آزاد سازی آن را آهسته میکنند.

برای مثال، هنگامی که استر پروپیونات به تستوسترون متصل شود نیمه عمر این هورمون به ۴.۵ روز افزایش پیدا می‌کند که از نیمه عمر خود تستوسترون به تنهائی‌ بسیار بیشتر می‌باشد. ۴ استر سوستانون ۲۵۰ هنگام ورود به بدن تحت تاثیر فرایند هیدرولیز قرار میگیرند که در این فرایند آنها توسط آب تجزیه میشوند. این رویداد تقریبا بلافاصله پس از ورود به گردش عمومی‌ بدن اتفاق میافتد که طی‌ آن هورمون تستوسترون، استر خود را ترک کرده و به شکل آزاد در جریان خون قرار می‌گیرد.

با مصرف یک دوز از سوستانون شما شاهد افزایش سطح تستوسترون در پلاسمای خون خواهید بود. سطح پیک آن که حدود ۷۰ نانو مول می‌باشد حدود ۲۴-۴۸ ساعت پس از مصرف سوستانون ۲۵۰ حاصل میشود. سطح تستوسترون پس از گذشت ۲۱ روز از آخرین تزریق به سطح نرمال خود در مردان باز خواهد گشت. تزریق سوستانون ۲۵۰ میتواند به شکل قابل توجهی‌ باعث افزایش سطح تستوسترون، استرادیول، دی هیدرو تستوسترون و آندروستندیون در پلاسمای خون شود. همچنین یک کاهش سطح در (SHBG) نیز به وجود میامد و سطح هورمون‌های (FSH) و (LH) به رنج مورد انتظار پس از مصرف سوستانون ۲۵۰ میرسند.

در مردانی که از هیپوگونادیسم (کاهش فعالیت مناسب بیضه ها) رنج میبرند مصرف سوستانون ۲۵۰ میتواند باعث کاهش علائم مربوط به کمبود تستوسترون شود. سوستانون همچنین دارای چندین مزیت دیگر نظیر افزایش حجم خالص عضلانی و افزایش تراکم مینرال‌های استخوان‌ها نیز می‌باشد. بهبود عملکرد جنسی‌ نیز یکی‌ دیگر از مزایای درمان با این استرویید می‌باشد که این موضوع هم شامل بهبود نعوظ و هم میل جنسی‌ میشود.

بدنسازان حرفه ای معمولا سوستانون رو در کنار سایر استروئید های آنابولیک مانند ترنبولون ، مسترون، ویسنترول و دینابول برای افزایش سطح بیشتر تستوسترون در خون ، و دریافت حداکثر فواید تزریق مصنوعی تسوتسرون مصرف میکنند. مصرف سوستانون معمولا با هدف عضله سازی و گرفتن حجم خشک عضلانی میباشد.

بهترین و نیرومندترین اثر بخشی سوستانون در دوران حجم با مصرف هم زمان این دارو با اکسی متالون و یا دیانابول می باشد که افزایش حجم و قدرت زیادی دارد ولی خاصیت آندروژنی آن بالا می باشد و برای تفکیک بیشتر و عوارض کمتر سوستانون را می توان با وینسترول(استنازول) یا پارابولان مصرف کرد.

عوارض جانبی مصرف سوستانون

مصرف سوستانون ممکن است عوارض جانبی زیر را داشته باشد، در موارد بروز واکنش‌های شدید بدن به مصرف این دارو، مصرف باید به صورت موقت متوقف شده و تنها زمانی‌ ادامه پیدا کند که تمام نشانه‌های مریضی ناپیدید شده و دوز‌های مصرفی دوباره به میزان مناسب تغییر کنند.

 • چرب شدن پوست
 • آکنه
 • افزایش رشد موهای زاید و ریزش موهای سر

برای مهار کردن این عوارض نیز می توان از داروهای کم کننده عوارض بهره گرفت. این دارو تقریبا به مدت سه هفته در بدن به صورت فعال باقی می ماند و به همین علت نیز فاصله بین دو ترزیق پی در پی این دارو غالبا در حدود ۱۰ روز توصیه می شود.

چون این دارو عوارض آندروژنی کمی دارد باعث می شود تا عوارضی مانند احتباس آب و نمک و ژنیکوماستی(بزرگ شدن سینه ها در مردان ) کمتر دیده شود و از این رو به تستسترون انانتات و سایپیونات ترجیح داده می شود.
عوارض جانبی سوستانون که احتمال بروز آن بسیار کم است شامل کاهش گلوبول سفید و ضعف ایمنی بدن که در اثر افزایش بیش از حد گلوبول قرمز دیده می شود و همچنین حالت تهوع پس از تزریق و خشونت و بم شدن صدا و احتباس آب و نمک و ژنیکوماستی و غیره می باشد البته احتمال بروز این عوارض بسیار پایین است.

برای مهار کردن عوارض جانبی این دارو معمولا به همراه مصرف آن از داروهایی نظیر: «نولوادکس» و «پروویرون» نیز استفاده می کنند.

طریقه مصرف سوستانون

دوز مصرفی سوستانون ۲۵۰ تا ۷۵۰ میلیگرم در هفته می باشد. تزریق بیش از سه بار سوستانون ۲۵۰ در هفته میتواند عوارض خطرناک و جبران ناپذیری را برای افراد ایجاد کند.

به طور معمول بدنسازان متوسط و حرفه ای هر سه روز یک بار در طول دوره مصرف سوستانون یک آمپول ۲۵۰ میل تزریق میکنند.

در انتها توجه داشته باشید که مصرف استروئید ها بدون داشتن آگاهی کامل و مشورت با یک پزشک و مربی متخصص عوارض جبران ناپذیری را در بلند مدت در افراد ایجاد میکند ، حتی ممکن است باعث مرگ یا ایجاد بیماری های صعب العلاج در  افراد شود.

 

یک نظر

 1. ali پاسخ

  سلام
  وقت به خیر

  مصرف چنین استرویید هایی ایا در کار تولید تستسرون توسط بیضه ها تداخل ایجاد میکنه؟
  و لپ کلام اینکه باعث کوچک شدن بیضه ها میشه؟
  که نتیجه از بین رفتنقدرت بارئری در مردانه !

  درکل کدام نوع استرویید ها چنین اثری ندارند؟(درصورت مثبت بودن پاسخ)

  در موردسارم ها چی؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *