تاثیر استفاده از آمپول نوروبیون در بدنسازی

نوروبیون یک نام تجاری برای آمپول تقویتی حاوی ویتامین‌های گروه B است که توسط شرکتی آلمانی به نام مرک تولید گشته است . که البته به تازگی توسط ایران نیز تولید میشود.

نوربیون و سایر آمپول های ب کپملکس و ب ۱۲ از رایج ترین آمپول های تقویتی در بین بدنسازان میباشند. که فواید زیادی را برای ورزشکاران دارند اما هر دارویی در کنار ویژگی های مثبت و درمانی که دارد می تواند صدماتی نیز به بدن وارد کند و آسیب هایی بزند که در ادامه مجله نسل آهن به بررسی ویژگی ها مثبت و آسیب هایی که این دارو دارد خواهیم پرداخت.

فواید مصرف نروبیون

نوروبیون (Neurobion) ترکیبی از سه ویتامین گروه B، شامل B1، ویتامین B6 و B12 است که بیشتر برای رفع دردهای عصبی (مخصوصا کمر درد) مورد استفاده قرار می‌گیرد.

می دانیم ویتامین B تاثیر بسیار خوبی روی سیستم عصبی از خود به جای می گذارد و نقش بسیار مهمی در ترمیم و بازسازی اعصاب ما دارد به خاطر این نقش ویژه ای که ویتامین B روی سیستم عصبی دارد از این آمپول برای بیماری های عصبی استفاده می شود زیرا ماده ی تشکیل دهنده ی آن ویتامین B است. کاهش درد مخصوصاً در قسمت کمر، افزایش سرعت انتقال پیام های عصبی و همچنین کمک به بازسازی اعصاب از پیامدهای این دارو است.

ویتامین B1 یا تیامین باعث فعال شدن غده ی ادرنال می شود و همچنین روی سیستم عصبی و متابولیزم مواد غذایی مورد نیاز تاثیرگذار است. ویتامین B1 به کنترل اشتها کمک زیادی کرده و باعث بالا رفتن کیفیت در هضم مواد غذایی و جذب مواد غذایی خواهد شد. همچنین در تبدیل قند به انرژی که برای استفاده سلول ها باید دردسترس باشد نقش دارد و می توان گفت برای فعالیت سلول های بدن لازم و ضروری است. مقدار مصرف این ویتامین برای افراد بزرگسال به طور روزانه گفته شده.

ویتامین B6 از دیگر ویتامین های جا گرفته در این دارو است. این ویتامنی نیز مانند B1 در متابولیزم تاثیرگذار است و همچنین برای تولید انتقال دهنده های عصبی که یکی از ابزارهای ارتباطی سلول مغز و رشته های عصبی می باشد مفید است. از ویژگی های دیگر ویتامین B6 می توان تقویت سیستم ایمنی بدن را ذکر کرد.

ویتامین B12 باعث افزایش تولید RNA و DNA می شوند و این ویتامین برای ثبت اطلاعات ژنتیک و رشد سلول های مورد نیاز ضروری است. برای استفاده از این دارو باید مدت زمان و تعداد استفاده ی این آمپول را در نظر بگیریم در صورت کمبود ویتامین B یک روز درمیان بک عدد تا زمانی که ۳تا ۶عدد از آن را مصرف شود و بعد از آن ۶ماه آن را استفاده نمی کنیم و بعد فقط ماهی یکبار به جز افرادی که گیاه خوار هستند و یا سن بالایی دارند و در حال انجام فعالیت ورزشی با شدت بالا هستند بقیه بهتر است از دستور بالا پیروی کنند.

همچنین این ویتامین باعث می‌شود ورزشکاران انرژی کافی را برای تمرین داشته باشند. به همین منظور ورزشکاران و بدنسازان به منظور تقویت بدن، هفته‌ای یک مرتبه از این آمپول استفاده می‌کنند.

اگرچه مصرف نوروبیون برای این دسته از افراد می‌تواند مزایایی به دنبال داشته باشد؛ اما مصرف بی‌رویه یا خودسرانه آن، قطعا بدون عارضه نخواهد بود. زمانی‌که بدنسازان از این گروه ویتامین استفاده می‌کنند؛ عضلات از طریق عصب‌ها تحریک شده و این مورد برای انقباض، هماهنگی و رشد عضلات لازم و ضروری است.

توجه داشته باشید که اگر از این آمپول استفاده کنید و فعالیت نداشته باشید؛ تأثیر زیادی نداشته و مواد آمپول به‌سرعت دفع خواهد شد.

عوارض مصرف آمپول نوروبیون

این دارو هم همانند سایر داروها دارای عوارضی برای مصرف کننده است که البته رخ دادن آن‌ها در بین تمامی افراد یکسان نیست.  برخی از عوارض مصرف این داروست.

استفاده ی بیش از اندازه از این آمپول می تواند صدماتی وارد کنند. ویتامین B جزو ویتامین محلول در آب است و استفاده ی آن صدمات زیادی وارد نمی کند اما باز هم نباید این موضوع باعث شود که ما از این آمپول استفاده بی رویه کنیم. تغییر رنگ ادرار می تواند نشانه دفع این دارو باشد.

اما از عوارض آن می توان به خارش پوست ، حساسیت های پوستی، خونریزی معده، درد گلو، آلرژی، کهیر، ضعف و اضطراب  اشاره کرد و استفاده ی آن برای افرادی که مبتلا به فشار خون بالا و مشکلات کبدی و کلیوی هستند توصیه نمی شود.

این آمپول حتماً باید توسط پزشک زده شود و اصلاً توصیه نمی شود که فردی که اطلاعات لازم را ندارد آن را تزریق کند و نکته دیگر این است که این آمپول باید حتماً به صورت داخل عضلانی و عمیق تزریق شود و استفاده ی همزمان از ویتامین B6 همراه با لوودوپا امکان ایجاد اختلالات دارویی را دارد و توصیه نمی شود.

مقدار و نحوه مصرف آمپول نوروبیون

مقدار مصرف این دارو باید توسط پزشک تعیین گردد. مدت زمان و طول درمان برای مصرف دارو نیز کاملاً بستگی به میزان کمبود ویتامین در بدن دارد.
به طور معمول، این آمپول در بزرگسالان یک الی دو بار در هفته به صورت عضلانی و عمیق تزریق می‌شود. این مقدار مصرف می‌تواند برای افراد گیاهخوار، افراد میانسال یا ورزشکاران، متفاوت باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *