فواید مصرف کلم بروکلی برای بدنسازان

کلم بروکلی بدون شک، یکی از بهترین مواد غذایی است که بدنسازان باید مصرف کنند و نباید آن را از سبد غذایی خود حذف کنند. در ادامه این مقاله از مجله نسل آهن به بررسی فواید و دلایل اهیمت مصرف کلم بروکلی برای بدنسازان خواهیم پرداخت.

یکی از قوانین حاکم بر همه ی رژیم های بدنسازی بر پایه ی استفاده از مواد غذایی دارای کربوهیدرات ،کم پروتئین زیاد، غنی از فیبر و آنتی اکسیدان بالا می باشد. اگر شما بر روی به دست آوردن عضله و یا از دست دادن چربی تمرکز کرده اید کلم بروکلی تا حد زیادی به شما در رسیدن به این اهداف کمک خواهد کرد.

خواص کلم بروکلی از ترکیب خاص مواد مغذی، ترکیبات ارگانیک، مواد معدنی و ویتامین‌های موجود در آن سرچشمه می‌گیرد. کلم بروکلی یکی از خوراکی‌های سرشار از ویتامین C، ویتامین K، فیبر، فولات، پتاسیم، سلنیم، ویتامین A، منگنز، تریپتوفان، ویتامین B۶ و فسفر است. ترکیبات ارگانیک فوق‌العاده‌ای مانند فیتونوترینت گلوکوزینولات، فلاونوئیدها و سایر ترکیبات آنتی‌اکسیدانی موجود در کلم بروکلی به روش‌های مختلف موجب سلامتی فرد می‌شوند.

بروکلی به عنوان یک افزایش دهنده ی طبیعی تستوسترون شناخته می شود، زیرا دارای فیتوکمیکال شناخته شده ای به نام اندول (indole-3-carbinol -I3C) است که در حقیقت باعث کاهش استروژن و افزایش و حفظ سطح تستوسترون می شود.

تقریبا ۲۰٪ کالری کلم بروکلی از پروتئین‌های موجود در آن حاصل می‌شود. این امر کلم بروکلی را به یکی از بهترین منابع پروتئین گیاهی تبدیل کرده است. کلم بروکلی مانند بیشتر سبزیجات کالری پایینی دارد، به همین دلیل یکی از بهترین خوراکی ها برای بدنسازان در رژیم کاهش وزن و کات کردن عضلات به حساب می آید.

حضور ویتامین C، گوگرد و اسیدهای آمینه خاص باعث می شود که بروکلی یک ماده ضد عفونی کننده بسیار قوی باشد که رادیکال های آزاد و سموم مانند اسید اوریک را از بدن حذف می کند.

کلم بروکلی دارای کلسیم نیز می باشد، سطح کلسیم سالم برای سرکوب کلسیم تیرول ضروری است. (کلسیم تیرول یک هورمون است که بدن را به تولید چربی و جلوگیری از تجزیه چربی وادار می کند.)

همچنین کلم بروکلی سیستم ایمنی بدنسازان را تقویت می کند، باعث کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی می شود، هضم غذا را بهبود می بخشد و از سرطان جلوگیری می کند.

بروکلی یکی از بهترین منابع پروتئین گیاهی میباشد، همچنین به میزان بسیار کمی چربی و کربوهیدرات دارد و یک منبع عالی برای ، فیبر، ویتامین C و ویتامین A، B-6 و منیزیم می باشد

ارزش غذایی کلم بروکلی در ۱۴۸ گرم

کالری : ۵۰

چربی : ۰.۵ گرم

کربوهیدرات : ۱۰ گرم

فیبر : ۳.۸ گرم

پروتئین : ۴.۲ گرم

یک نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *