بهترین منابع پروتئینی با توجه به گروه خونی

مصرف پروتئین کافی برای ورزشکاران به خصوص بدنسازان اهمیت فراوانی دارد ،به همین دلیل بدنسازان حرفه ای باید از منابع مختلفی پروتئین مورد نیاز روزانه خود را تامین کنند، اما همانطور که میدانید گروه خونی افراد تاثیر مهمی بر نحوه تغذیه و پاسخ دهی بدن به منابع غذایی مختلف دارد.

ما در این مقاله از مجله نسل آهن بهترین منابع غذایی و پروتئینی مختلف برای هر گروه خونی را بررسی و به شما معرفی خواهیم کرد ، اما فراموش نکنید که برای رشد عضلاتتان به طیف های مختلفی از اسیدهای آمینه و منابع مخلتف پروتئین نیاز دارید، پس منابع پروتئینی اشاره شده برای هر گروه خونی به این معنا نیست که این افراد فقط باید از این نوع پروتئین ها مصرف کنند، بلکه این مطلب بدین معناست که ورزشکارانی که مقدار پروتئین زیادی مصرف میکنند باید بیشتر پروتئین روزانه خود را از منبعی که با گروه خونی خود هماهنگ است دریافت کنند.

به طور مثال ورزشکاران دارای گروه خونی O بهتر است که بیشتر پروتئین مورد نیاز خود را از منابع گوشت قرمز دریافت کنند و این مطلب بدین معنا نیست که این افراد نمیتوانند پروتئین گیاهی یا گوشت سفید مصرف کنند.

گروه خونی ( O )

بهترین منبع پروتئینی برای این گروه خونی گوشت قرمز ( گوسفند ، گوساله ) است ، مصرف گوشت مرغ و محصولات دریایی. بعضی از سبزیجات مانند اسفناج، کلم پیچ و کلم بروکلی نیز مفید خواهد بود.
نکته : سعی کنید در کنار وعده های غذایی خود از آنانانس استفاده کنید سوخت و ساز بدن شما را بالا می برد.
همچنین بهتر است  از مصرف گندم ، دانه ها و حبوبات صرف نظر کنید. لبنیات و خوراکی های با پایه تخم مرغ نیز ممکن است تاثیرات نامطلوبی در هضم غذا داشته باشند.

گروه خونی ( A )

افراد دارای گروه خونی A آنزیم های گوارشی بسیار مؤثری دارند که می توانند بیشتر از سبزیجات و غلات استفاده کنند. اگر جز این افراد هستید خوراکی های حاوی آرد سبوس دار و خمیرها را در برنامه غذایی بگنجانید. میوه های قرمز، سیب، شلیل، آووکادو و انجیر بهترین انتخاب هستند. در زمینه سبزیجات نیز دست شما باز خواهد بود اما حتما از پروتئین های گیاهی مانند سویا و گردو استفاده کنید. و بهترین منابع پروتئین حیوانی برای این گروه خونی تخم مرغ و گوشت مرغ و بوقلمون است.

نکته : سعی کنید در کنار وعده های غذایی خود از سبزیجات تازه استفاده کنید ، این مواد سوخت و ساز بدن شما را بالا می برد . و همچنین بهتر است از مصرف گوشت قرمز پرهیز کنید و در طول روز مقدار زیادی گوشت مصرف نکنید.

گروه خونی ( B )

بهترین منابع پروتئینی برای این گروه خونی گوشت بره و ماهی سالمون است.گروه خونی B مانند یک همه چیزخوار متعادل با یک رژیم غذایی خیلی ساده است. علاوه بر گوشت غلات، مغزها و میوه ها نیز برای گروه  مفید هستند.

نکته : در کنار وعده های پروتئینی از کلم بروکلی استفاده کنید سوخت و ساز بدن شما را بالا میبرد، اما مصرف ذرت، عدس و همه انواع دانه ها ،گندم سیاه و بادام زمینی برای این گروه توصیه نمی شوند.

گروه خونی ( AB )

اگر جز این گروه هستید، بهترین انتخاب برای شما ماهی و گوشت بوقلمون به همراه  مصرف سبزیجات، است. محصولات دریایی گوشت سفید و حبوبات نیز منابع خوبی برای شما هستند. میوه هایی مانند هندوانه، انجیر، سیب و موز نیز هضم خوبی دارند.

نکته : در کنار وعده های پروتئینی خود از پیاز خام و قارچ استفاده کنید سوخت و ساز بدن شما را بالا میبرد، همچنین مصرف گوشت قرمز و گندم سیاه و ذرت به این افراد توصیه نمی شود. افراد دارای این گروه خونی نسبت به مصرف زیاد قهوه نیز بسیار آسیب پذیر هستند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *