ضرورت استفاده از کمربند بدنسازی در هنگام تمرین

تمام رشته های ورزشی وسایل و پوشاک مخصوص خود را دارند، شاید یکی از ورزش های که در آن کمتر به لوازم فردی و پوشاک خاص توجه میشود ،ورزش بدنسازی باشد ، که متاسفانه استفاده از لوازم محافظتی مناسب برای ورزشکاران این رشته کمتر توسط مربیان توصیه میشود، یکی از مهم ترین لوازم محافظتی که افراد بخصوص ورزشکاران حرفه ای در باشگاه های بدنسازی ، باید استفاده کنند کمربند بدنسازی میباشد. در ادامه این مقاله از مجله نسل آهن فواید و دلایل اهمیت استفاده از کمربند های بدنسازی را برای شما بیان خواهیم کرد.

فواید استفاده از کمربند بدنسازی

هدف اصلی کمربند وزنه برداری یا بدنسازی این است که هنگام بلند کردن وزنه فشار را از روی کمر برداشته و یا حداقل کم کند و مانع از بروز فشار خون بالا در ناحیه پشت وزنه بردار شود. این وسیله همچنین با افزایش فشار به عضلات شکم مانع از بروز استرس در فرد وزنه بردار خواهد شد و از ستون فقرات در برابر آسیب‌های احتمالی محافظت جدی می‌کند.

کمربند بدنسازی مانند یک دیوار عمل می کند که عضلات شکم می تواند به آن تکیه کند. کمربند با ایجاد فشار کافی بر محفظه شکمی باعث ثبات بیشتر در بخشهای عمقی بدن و ناحیه کمری می شود. افزایش فشار و کاهش فضا در ناحیه عضلات شکم باعث جلوگیری از بهم خوردن فرم بدن در هنگام انجام حرکاتی مانند اسکات می شوند.

به دلیل خصوصیات خاص سیستم گردش خون در این نواحی در برخی از تمرینات خاص ورزشی لازم است از کمربندها استفاده کرد مانند حرکات اسکات، ددلیفت، لیفت و تمامی تمریناتی که در حالت ایستاده انجام می شوند. در ست های نزدیک به ماکسیمم فشار در واقع زمانی که فشار وارد به بدن در حد۸۰% از توان حداکثری بیشتر است استفاده کنید.

بعضی از افراد تصور می کنند بستن کمربند برای بدنسازان و وزنه برداران سالم کاملاً غیر ضروری می باشد؛ اما این باور اشتباهی است بلکه اکثر افراد برای بهبود عملکرد و حفاظت از ستون فقراتشان لازم است که از کمربندهای ورزشی و بدنسازی استفاده نمایند. به همین دلیل شما تقریبا ویدیوئی از تمرین عضلات پای بدنسازان حرفه ای نخواهید دید که در آن از کمربند بدنسازی استفاده نکرده باشند.

در حین انجام تمرینات پاور لیفتینگ یا ددلیفت استفاده از کمربند ورزشی ضروری است. کمربند وزنه برداری هنگام بلند کردن وزنه های سنگین، ستون فقرات را در وضعیت صحیحی قرار می دهد. گاهی اوقات بایک هزینه بسیار کم میتوان جلوی بروز آسیب های بسیار بزرگ خطرناک را گرفت.

زمان های استفاده از کمربند بدنسازی

استفاده از هر ابزاری در باشگاه باید در زمان مناسب خود باشد در غیر این صورت باعث ایجاد آسیب های جبران ناپذیری برای افراد میشود.  استفاده از یک کمربند بدن سازی حین انجام حرکت دراز نشست در واقع در تضاد با کارکرد اصلی‌ کمربند می‌باشد . تمام نکته در مورد استفاده از کمربند جلوگیری از خمیدگی در ستون فقرات می‌باشد و تمام نکته انجام حرکت دراز نشست خم کردن ستون فقرات از طریق انقباض عضلات شکم می‌باشد. در نتیجه استفاده از کمربند در هنگام انجام تمرینات عضلات شکم نه تنها باعث عدم اجرای درست حرکات شکم میشود که حتی باعث ایجاد آسیب نیز میشود.

پس همان طور که تهیه یک کمربند بسیار مهم میباشد ، استفاده صحیح از آن نیز مهم میباشد. استفاده از کمربند برای حرکاتی که فشار مستقیمی به ستون فقرات وارد نمی‌کند ضروری نیست. به عنوان مثال استفاده از کمربند برای انجام حرکاتی مانند زیر بغل سیم کش و یا جلو پا ماشین لازم و ضروری نخواهد بود. همچنین استفاده از کمربند وزنه برداری برای بلند کردن وزنه‌های سبک تقریبا بدون فایده است و فشار چندانی را تحمل نخواهد کرد.

همچنین اگر بیماری فشار خون و قلبی دارید، استفاده طولانی مدت از کمربند برای سلامت شما مضر خواهد بود و باید احتیاط‌های لازم را در این خصوص داشته باشید

همان طور که گفتیم کمربند وزنه برداری مانند یک دیوار عمل می‌کند. کمربند بدنسـازی با ایجاد فشار کافی بر محفظه شکمی باعث ثبات بیشتر در بخش‌های عمقی بدن و ناحیه کمر می‌شود. در تمرینات خاص ورزشی به خصوص تمرین عضلات پا  لازم است از کمربندها استفاده کرد ،مهم ترین این حرکات عبارت اند از: حرکات اسکات، ددلیفت، لیفت و تمامی تمریناتی که در حالت ایستاده انجام می‌شوند.

انواع کمربند های بدنسازی

در بازارهای بین‏ المللی کمربندها انواع متفاوت، با طرح‏ های متفاوت دارند. به صورت کلی کمربندها به کمربندهای تمرینی و کمربندهای مسابقه تقسیم می‏ شوند. کمربندهای تمرینی محافظت بیشتری از عضو در مقابل آسیب خواهند داشت. در مقابل کمربند‏های مسابقه‏ ای نقش محافظتی کمتری خواهند داشت. برای انتخاب نوع و طرح کمربند بایستی به هدف خود از خرید کمربند و همچنین نوع تمرینات توجه کنید.

برخلاف آنچه که در میان افراد تصور می شود عرض پشت کمربندهای بدنسازی با کارایی آن رابطه ای ندارند. یک کمربند بدنسازی استاندارد به گونه ای طراحی شده است که دارای برش های منحنی بوده و منطبق بر آناتومی بدن به ویژه کمر باشد. جنس کمربند میزان انعطاف پذیری آن را مشخص می کند بهترین نوع یک کمربند ورزشی، کمربندی است که از چند لایه منسوجات و یا چرم مرغوب ساخته شده باشد.

به طور کلی کمربند هایی که با بست چسبی بسته میشوند برای بانوان و بدنسازان آماتور و افرادی که وزنه های سبک تری را میبزنند مناسب تر هستند ، کمربند های ضخیم با بست های سگکی برای بدنسازان حرفه ای مناسب تر هستند. شما میتوانید انواع کمربند های بدنسازی با قیمت مناسب و کیفیت عالی را از سایت فروشگاه نسل آهن با خیال آسوده تهیه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *