نکات مهم برای افزایش حداکثری جذب پروتئین در بدن

پروتئین مهم ترین درشت مغذی برای ورزشکاران و بدنسازان میباشد و بدون دریافت و جذب پروتئین کافی علاضه سازی به طور کامل موتقف میشود. برای اینکه بتوانید پروتئین مورد نیاز بدن خود را به طور کامل دریافت کنید با نکات مهمی را رعایت کنید ، ما در این مقاله از مجله نسل آهن به بررسی نکات مهم برای جذب بیشتر پروتئین در طول روز خواهیم پرداخت.

۱. از منابع مختلف پروتئین استفاده کنید.

متاسفانه خیلی از بدنسازان در طول برنامه هفتگی و روزانه خود فقط از یک یا دو نوع پروتئین رایج مانند گوشت مرغ و سفیده تخم مرغ استفاده میکنند ، این عمل در طولانی مدت باعث میشود تا جذب این مواد در بدن کاهش پیدا کند و همچنین از دستری به دیگر ریز مغذی ها بی بهره بمانند.

همه منابع پروتئینی حیوانی مانند گوشت قرمز، مرغ، ماهی، بوقلمون، شیر و تخم مرغ را می شناسند. اما غذاهای دیگری هم هستند که می توانند تامین کننده های پروتئینی خوبی باشند. شاید چگالی پروتئین شان به اندازه پروتئین های سرشناس نباشد اما اگر آنها به هر وعده غذایی تان اضافه کنید، مطمئن باشید جذب پروتئین در بدنتان چندین برابر خواهد شد. گیاهان هم می توانند منابع پروتئینی باشند. برنج قهوه ای، جو دوسر، نخود، عدس، سویا و چغندر،بادام، سویا، نخود سبز ،کلم بروکلی ،اسفناج، کره بادام زمینی ،،جوانه گندم و آواکادو  سرشار از پروتئین هستند. همچنین می توانید همراه وعده های غذایی تان از بادام و نارگیل استفاده کنید. شاید باورتان نشود اما این دو هم پروتئین فراوانی دارند.

میزان تاثیرگذاری یک ماده غذایی پروتئینی روی عضله سازی و ترمیم بافت های عضلانی عمدتا با نوع اسیدهای آمینه موجود در آن، مشخص می شود. منابع پروتئینی حیوانی عمدتا از نظر اسیدهای آمینه کامل هستند اما پروتئین های گیاهی مانند غلات و سبزیجات از این نظر کامل نیستند. بنابر این در یک برنامه غذایی هوشمندانه باید از ترکیب هر دو منبع پروتئین گیاهی و پروتئین حیوانی استفاده کرد. به عنوان مثال می توانید از سبزیجات به همراه برنج و لوبیا، نان سبوس دار به همراه سالاد و نان ذرت و سینه مرغ استفاده کنید تا یک وعده غذایی کامل داشته باشید . استفاده از دانه های آجیلی به همراه غذا نیز می تواند به افزایش جلب پروتئین کمک کند.

 مراقب چربی ها و روغن های مضر باشید

چربی موجود در غذایی که می خورید می تواند بر جذب پروتئین در دستگاه گوارش تان تاثیرگذار باشد. غذاهای چرب به دلیل اینکه منبع انرژی بالایی دارند، مدت زمان زیادی در دستگاه گوارش می مانند و این باعث می شود، جذب پروتئین محدود شود پس مراقب باشید وعده های غذایی پروتئینی تان زیادی چرب نباشند و یا با روغن های مضر و حاوی چربی های تراس پخته نشده باشند. و بهتر است در کنار وعده های پروتئنی خود از چربی های مفید مانند روغن های گیاهی سالم ( آواکادو – زیتون و …)، دانه های مغذی و … استفاده کنید.

از پروتئن های نوشیدنی استفاده کنید.

با استفاده از آب سبزیجات و گیاهان پروتئینی به همراه هر وعده غذایی، می توانید مقدار جذب پروتئین را تا حد زیادی افزایش دهید.
همچنین افزودن دو عدد سفیده تخم مرغ و یا یک پیمانه پروتئین وی کمک شایانی به بالا بردن جذب پروتئین در بدن می کند.
سعی کنید نوشیدنی های تان را نیز آگاهانه انتخاب کنید. آب نارگیل به مراتب پروتئین بیشتری نسبت به شیر دارد.

مکمل های پروتئنی که بصورت نوشیدنی مصرف میشوند جذب فوق العاده بالایی دارند ، به دلیل سرعت جذب و هضم آسان مصرف آنها در ساعت های مهم که بدن نیاز بیشتری به دریافت پروتئین دارد مانند ابتدای صبح و بعد از تمرینات کمک بسیار زیادی به جذب بیشتر پروتئین و عضله سازی بیشتر در بدن میکند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.